LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Z historického hľadiska ide o najcennejšie územie mesta. Doteraz nevyzeralo tak, ako by si zaslúžilo," povedal Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku.
Kompletná rekonštrukcia
Priestor Pod Skalkou využívajú Hrádočania i návštevníci mesta ako relaxačno-oddychovú zónu. „Málokde na svete sa nájde na takom malom priestore skalka, tečúca voda, jazierko, hrad a kaštieľ," poznamenal primátor. Zanedbanú lokalitu sa mesto nakoniec rozhodlo riešiť komplexne.
„Aj preto, aby sme stavebnými prácami ľudí radšej obťažovali raz, ako niekoľkokrát po sebe," vysvetlil B. Tréger. S prácami začali minulý mesiac, hotové by mali byť do polovice septembra. Usporiadať by tam chceli kultúrnu časť tradičného jarmoku.
Vyrúbali tri topole
Pre stavebné práce padli za obeť tri topole, čo sa niektorým ľuďom nepáčilo. „Staré stromy boli v zlom zdravotnom stave. Vyrúbali sme ich na odporúčenie odborníka. Ten navrhol novú zeleň. Bude atraktívnejšia, pestrejšia, bezpečnejšia a vo väčšom objeme," povedal primátor.
„Počas prác kompletne zrekonštruujeme cesty a chodníky. Celá oblasť bude, vďaka stavebným úpravám, bezpečnejšia pre chodcov i motoristov, križovatku sprehľadníme. Pri jazierku, ktoré bude osvetlené, urobíme zárubný múr. Chýbať nebudú lavičky a nádoby na odpadky," informoval Pavol Devečka, vedúci odboru životného prostredia, výstavby a dopravy Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.
Stavebné práce by, podľa slov P. Devečku, mohli byť hotové aj skôr. „Na požiadavku Krajského pamiatkového úradu urobíme chodník z prírodného kameňa. Technologicky ide o náročnejší a dlhší proces, ako pri klasickej zámkovej dlažbe," dodal.