LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V Liptove sú dva, historicky najstarší Tatranský národný park (TANAP) a územne najväčší Národný park Nízke Tatry (NAPANT).
Dospelú samicu orla skalného našli vysilenú na zemi v Západných Tatrách ľudia pri kosení lúk. Informovali o tom ihneď Správu TANAP-u. Orlica bola s najväčšou pravdepodobnosťou otrasená nočnou búrkou, ktorá sa prehnala Západnými Tatrami. Jej vek odhadli odborníci asi na tridsať rokov.
„Po odchytení sme orlicu premiestnili do rehabilitačnej stanice v Zázrivej na Orave. Tam pod dohľadom ošetrovateľa a ornitológa Metoda Maceka za pár dní načerpala nové sily, a tak sme ju mohli vrátiť do Tatranského národného parku. Tesne pred vypustením sme jej na chvostové perá založili krátkovlnnú vysielačku, aby sme mohli monitorovať jej ďalší osud pomocou terestrickej (pozemnej) telemetrie," povedal zoológ zo Správy TANAP-u Pavol Lenko.
Pohrýzol ho pes alebo líška
Šťastie mal aj bocian v Partizánskej Ľupči. „Na komíne obecného úradu niekoľko rokov hniezdi početná bociania rodinka. Už by sme si asi nevedeli predstaviť letné rána bez ich preletov a klepotajúcich zobákov, ktoré ohlasujú blížiaci sa dážď," povedala Renáta Antolová z obecného úradu. Ľudia si však všimli a na obecnom úrade oznámili, že jeden bocian nedokáže vyletieť do svojho hniezda a niekoľko dní sa prechádzal popred domy a cez záhrady. O pomoc požiadali pracovníkov NAPANT-u v Liptovskom Hrádku. Tí ho odchytili do siete a preniesli do chovnej stanice v Liptovskom Hrádku. Tam ho vyšetril a ošetril veterinár. Bociana pravdepodobne pohrýzol pes alebo líška. V chovnej stanici pobudne bocian asi dva týždne. Po vyzdravení ho vypustia v Partizánskej Ľupči, aby sa mohol vrátiť do hniezda k svojej rodine.
Chovné stanice
„Rehabilitačná stanica ako záchytné centrum plní funkciu praktickej akútnej starostlivosti o hendikepované živočíchy. Podľa miery zdravotného postihnutia sa určuje ďalší postup. Buď zostávajú v chovnej stanici až do vyliečenia, alebo idú do iných zariadení. Na návrh NAPANT-u o tom rozhoduje Úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši," povedala riaditeľka Správy NAPANT-u Elena Gregorová a dodala: „Ďakujeme verejnosti za spoluprácu pri hlásení nálezov rôznych živočíchov. Vďaka nim prežilo napríklad aj medvieďa z Demänovskej doliny, pernaté dravce a iné zvieratá."
V súčasnosti je v chovnej stanici v Liptovskom Hrádku okrem bociana aj malý sokol myšiar, ktorého našli zraneného v Iľanove. Podobná chovná stanica patriaca pod Správu TANAP-u je aj v Liptovskom Mikuláši.