LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Začiatok čipky vyštartoval pred rokom z Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Je neuveriteľné, že sa teraz vrátila už takmer 15-metrová. Pritom má za sebou iba časť cesty Považím. Verím, že do roka prejde celé Slovensko a zapoja sa všetky čipkárky a čipkári. Jedinečná dokumentácia čipkárskej tvorby tak môže nadobudnúť dĺžku viac ako 50 metrov, skonštatovala riaditeľka Liptovského múzea Zuskinová.
Na dlhý pás čipky sa pripájajú ďalšie vzory v tvare štvorca s okrajom v jednotnej línii, charakteristickej pre daný región. Súčasťou symbolickej štafety je aj kronika, do ktorej sa zapisuje a dokumentuje svoje dielo každý prispievateľ. V záujme urýchlenia celého projektu sa čipka pred pár dňami počas stretnutia takmer 200 čipkárok v pribylinskom skanzene vydala po Slovensku súčasne tromi smermi.
Paličkovaná čipka bola kedysi jednou z najrozšírenejších techník ľudovej textilnej tvorby. Postupne ju však vytlačilo jednoduchšie háčkovanie či necovanie a úplne nahradili moderné plastové materiály, ktorými sa jednoducho vytvorí efekt ručnej práce, dodala Zuskinová. Začiatkom 90. rokov 20. storočia oživilo čipkársku tradíciu niekoľko významných slovenských výtvarníčok a etnologičiek.
V rekonštruovaných priestoroch Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku bude ešte v tomto roku sprístupnená galéria paličkovanej čipky, ktorá by mala byť základom prvého samostatného čipkárskeho múzea. Expozíciu historických textílií budú dopĺňať pomôcky pri tvorbe čipky, paličky, vankúše, valce, podložky a odborná dokumentácia. Svoje trvalé miesto si tam nájde aj spomínaná rekordná čipka.