DEMÄNOVSKÁ DOLINA. „Chceli sme spojiť zábavu s troškou napätia, ale najmä vzbudiť prirodzené vlastnosti detí, ako je zvedavosť, súťaživosť počas rodinných výletov. Požičali sme si do názvu postavu z tradičnej rozprávky o Karkuľke," vysvetlila dôvod vzniku náučného chodníka Katarína Šarafínová, marketingová riaditeľka spoločnosti Jasná Nízke Tatry.
Trasu, ktorá sa začína aj končí na Záhradkách vo výške viac ako tisíc metrov nad morom, zvládne ozaj každý. Dokonca aj starí rodičia.
Po dvoch úsekoch sedačkových lanoviek, sa vyberiete z Úboče (1 843 m. n. m.) dolu po chodníku smerom na Lukovú, najstaršiu medzistanicu na Chopku.
Najvyššie položené múzeum
Tam je zriadené Múzeum prírody, najvyššie položené na Slovensku. A potom sa vydáte po stopách Karkuľky nižšie a nižšie, pričom získate čoraz väčšie poznatky o rastlinách a zvieratách.
Výborný nápad premenili na hru na malý rodinný expedičný zbor. K dispozícii sú informačné tabule, dokonca miesta so stojanmi, na ktorých kronikár všetko významné, počnúc počasím, končiac označením odpovedí na otázky, zaznamenáva do zošita.
Zábava aj pre dospelých
Nielen pre najmenších je to zábavná hra. Rébusy, otázky, chytáky, napríklad, aký je rozdiel medzi hríbom smrekovým a podhríbom žlčovým, zaujmú aj dospelých. Namaľovaná stopa na skale chodníka patrí medveďovi? Áno, ale iba ak je namaľovaná. Čože to lieta nad našimi hlavami? Orol skalný.
Ale nie vždy. Na nevôľu šéfov oboch tatranských národných parkov V. Gregorovej a P. Majka tam totiž lietajú aj majestátni dravci, aj paraglindisti.
Prísť do takejto školy, ktorá je skutočne hrou, sa oplatí aj cez prázdniny. Najmä preto, že zábavné vyučovanie sa koná v prírodnej telocvični.