LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ak život v prítomnosti spojíme so stravou a cvičením, môžeme pre svoje zdravie urobiť veľmi veľa. „Je dobré, že práve v týchto horúcich letných dňoch môžeme jesť citrusy," skonštatovala odborníčka na zdravú výživu Eva Ďurčová z Liptovského Hrádku. „My to však často robíme naopak - v zime kupujeme mandarínky, grepy, pomaranče. Pritom citrusy organizmus ochladzujú, a preto sú vhodné počas letných horúcich dní."
Pridala radu, že najlepšie je ráno na lačno z dvoch citrónov či pomarančov vyžmýkať šťavu a vypiť ju. „Tento nápoj veľmi dobre pôsobí na pečeň a zbavuje organizmus toxínov. Dokonca sa odporúča vrchnú kôru z citrusov dať dolu a bielu, ktorá je pod ňou, zjesť. Je síce trošku horká, ale veľmi prospešná na naše trávenie a celkové posilnenie organizmu. Takto si v lete môžeme pripraviť svoj organizmus na jesenné a zimné dni. Navyše, grepy majú aj vzácnu danosť - pohlcuje tuky, a preto pomáhajú chudnúť."
Teplá strava je aj v lete dôležitá
Melón povzbudí činnosť obličiek, hrozno pomôže s trávením. Ak chceme ovocie či zeleninu upravovať, pripravme ich ako šaláty, do ktorých môžeme použiť, napríklad sójový syr tofu. Nezabudnúť však, že aj v lete organizmu prospieva teplá strava - zelenina varená alebo dusená.
„Pri stravovaní je dobré riadiť sa postavením Mesiaca," doplnila E. Ďurčová. „Počas splnu, podľa možnosti len piť a jedenkrát do týždňa si dať pôstny deň. Kto však nevie dodržať pôst bez jedla, môže si dať ovocie alebo oriešky. Rovnako je dobré pri znameniach zverokruhu, ktoré sa striedajú v priebehu mesiaca po dvoch, troch dňoch, zaťažovať alebo odľahčovať len určitú časť tela.
Napríklad v Strelcovi odľahčiť nohy, v Škorpiónovi si budúce mamičky majú dávať väčší pozor, v Rakovi posilňovať žalúdok, Baran by sa nemal vybičovať vo svojich dňoch pracovne, lebo sa ohlásia bolesti hlavy. Každé znamenie má vo vienku to, kde by mohla byť určitá časť tela viac zraniteľná. Treba vnímať svoje telo a počúvať, čo hovorí."
Cvičením aktivizujme tráviaci trakt
Eva Ďurčová je cvičiteľkou jogy zo Systému Joga v dennom živote autora Paramhans svámi Máhešváranandu v Liptovskom Hrádku. Sama jogu cvičí viac ako desať rokov. Keďže je odborníčkou ma cvičenie aj zdravé stravovanie, ponúka nám cvičenie najmä na aktivizáciu tráviaceho traktu.
„Varianty cvičení pavana mukta ásany (priťahovanie kolien k hlave) patria medzi moje najobľúbenejšie a aj ľudia, ktorí mi prichádzajú do kurzov s otázkami ako povzbudiť trávenie či činnosť vnútorných organov, si ich obľúbia," konštatovala Eva Ďurčová. Dodala, že práve v lete sa viac stretávame s priateľmi a známymi a často sa stane, že v strave kombinujeme aj také jedlá, ktoré spolu nesadnú.
„Priťahovanie kolien k hlave je jednoznačne cvičenie, s ktorým si môžeme rýchlo pomôcť sami," pokračovala. „Nikdy by sme nemali cvičiť s plným bruchom, ale pri tráviacich problémoch pomaly môžeme začať cvičiť. Vtedy cvičíme prvú variantu. V takom prípade však sledujeme pochody a pocity vo svojom tele."
Priťahovanie kolien k hlave - pávana mukta ásana
Takže dnes ponúkame cvičenie, ktoré pomáha predchádzať tráviacim problémom. Okrem toho jeho prvá varinata naťahuje dolnú oblasť chrbta a svalstvo bedrového kĺbu. Pomáha pri zápche, nadúvaní a iných tráviacich ťažkostiach, odstraňuje únavu. Druhá varianta prekrvuje aj pohlavné orgány a pomáha pri ťažkostiach s menštruáciou. Naťahuje svalstvo chrbta aj bedrových kĺbov a podporuje dobré trávenie. Tretia varianta, najmä jej záverečné cvičenie, masíruje celú oblasť chrbta, zlepšuje pohyblivosť a prekrvenie chrbtice. Ak máme problémy s platničkami, tretiu variantu necvičíme.
Prvá viarianta: Ľahneme si uvoľnene na chrbát a nadýchneme sa. S výdychom prednožmo pokrčíme pravú nohu, obidvoma rukami zvonka objímeme koleno a pritiahneme ho čo najbližšie k trupu.
Ľavá noha zostáva ležať uvoľnene na podložke. S nádychom položíme ruky pozdĺž tela, vystrieme pravú nohu a vrátime ju na podložku. Cvik opakujeme tiež druhou nohou.
Druhá varianta: Ľahneme si na chrbát a uvoľníme sa. Ruky ležia voľne pozdĺž tela dlaňami nahor. S nádychom pokrčíme pravú nohu a rukami zvonku objímeme koleno. S výdychom pritiahneme stehno k hrudníku, predkloníme hlavu a nosom alebo čelom sa dotkneme kolena. Ľavá noha zostáva ležať vystretá na podložke. S nádychom položíme hlavu na podložku.
S výdychom uvoľníme ruky, prednožíme pravú nohu, vystrieme ju a veľkým oblúkom vrátime na podložku. Cvičenie opakujeme aj druhou nohou.
Tretia varianta: Ľahneme si na chrbát. Pomaly sa zhlboka nadýchneme, pokrčíme nohy a rukami objímeme kolená. S výdychom nohy pritiahneme k telu, predkloníme hlavu a nosom alebo čelom sa dotkneme kolien. S nádychom vrátime hlavu na podložku. S výdychom vystrieme nohy do prednoženia a vrátime sa do východiskovej polohy. Tento pohyb urobíme 3-krát. Pri treťom raze zostaneme v polohe so skrčenými nohami pri tele a s prirodzeným dychom sa prevaľujeme celým telom nabok, 10-krát doľava a doprava. Na záver sa pokolíšeme 10-krát dopredu a dozadu. S výdychom sa vrátime do východiskovej polohy.