LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Z tridsiatich štyroch účastníkov boli štyria Liptáci," doplnil Edmund Hatiar, zástupca riaditeľa hrádockej lesníckej školy a predseda Klubu trubačov Slovenska.
„Kurz zaujal ľudí z celého Slovenska a my sme na ňom objavili nové talenty. Myslím si, že mnohí majú veľké predpoklady na to, aby hrali a ďalej šírili poľovnícku hudbu." Dodal, že kurz, ktorý sa uskutočnil minulý týždeň, prebiehal v dvoch rovinách. Prvou bola hra na hudobné nástroje a druhou oboznámenie sa s poľovníckymi zvykmi, obyčajami a tradíciami. „Túto časť som mal na starosti ja. Učili sme sa, kedy sa skladby hrajú, pri akých príležitostiach a ktorá skladba kedy je vhodná."
Profesionáli aj amatéri na jednej lodi
Takmer štvordenného vzdelávania hry na lesnicu a lovecký roh sa zúčastnili amatéri i profesionáli v oblasti poľovníctva aj amatéri a profesionáli v hre na hudobný nástroj. „Čo sa však týkalo hry na lesnicu a lovecký roh, všetci boli amatéri. Viac ako polovica ľudí boli úplní začiatočníci, ktorí na tomto kurze vydali svoje prvé tóny," vysvetlil Edmund Hatiar.
Piatich českých lektorov viedol Petr Duda, ktorý je profesionálnym hudobníkom, hráčom na lesný roh v Českej filharmónii. Poľovníckou hudbou, skladaním a pedagogikou sa zaoberá asi tridsať rokov. „Som veľmi rád, že sme v najstaršej lesníckej škole v strednej Európe uskutočnili prvý slovenský kurz. Takýto kurz organizujeme v Čechách už piaty rok v Chlume pri Třeboni. Edmund Hatiar sa všetkých piatich ročníkov zúčastnil a videl ako vyučovanie prebieha," povedal P. Duda a dodal, že špecifikom kurzu bolo aj to, že jeden lektor učil jedného žiaka.
Keďže hudobný nástroj nie je lacný, na kurze si ho účastníci mohli požičať. Po skončení kurzu však mnohí z nich začali uvažovať o kúpe. Jedným z nich bol aj Martin Strnal z Oravskej Polhory. Je bývalým absolventom lesníckej školy a toto leto sa do nej vrátil, aby absolvoval kurz: „Lovecký roh som držal na kurze prvýkrát v živote a myslím si, že som urobil pokrok v hraní. Som spokojný a mienim v hre pokračovať."
Dovolenka s poľovníckymi tradíciami
Organizátorom letnej školy hry na lesnicu a lovecké rohy bol Klub trubačov Slovenska, ktorý pracuje pod záštitou Slovenského poľovníckeho zväzu a združuje poľovníckych trubačov na území Slovenskej republiky.
Spoluorganizátorom bolo občianske združenie Společnost mysliveckých trubačů z Čiech a členovia Loveckého tria Praha Petr Duda a Petr Vacek. Organizačným partnerom kurzu bola Stredná odborná škola lesnícka J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Podľa slov Edmunda Hatiara, kurzy plánujú robiť pravidelne. Súčasní absolventi sa už vraj tešia na ten budúci.
„Nechceme, aby ľudia chodili na kurzy len za vyučovaním, ale aj za možnosťou stretávať sa a užiť si spoločné spoločenské večery, je to časť trubačského života," dodal E. Hatiar. „Niektorí trubači prišli s rodinami, niektoré celé rodiny sa prišli učiť hrať. Hovoríme, že je to dovolenka s poľovníckymi tradíciami."
Účastníci kurzu sa učili hrať na tri druhy hudobných nástrojov: na lesnicu, lovecký roh v ladení B a lovecký roh v ladení Es. Všetky tri nástroje sú nástrojmi bez klapiek. Trubač všetky tóny musí vylúdiť ústami či dychom. To je rozdiel od klasických nástrojov, ktoré sa používajú v dychovkách.
Spoločne na jedinečný koncert
Po celodennom teoretickom a praktickom vzdelávaní sa každý deň končil, podľa Michala Olosa z Ružomberka, v stoji so slovenskými ľudovými pesničkami okolo druhej po polnoci, všetci sa držali okolo krku.
„Myslel som si, že sa nám ľudové pesničky minú už v prvý večer, ale vždy sme mali čo spievať," usmial sa M. Olos. Na kurze nebol úplným začiatočníkom. „V ľudovej škole som sa zoznámil s dychovými nástrojmi, ale až v lesníckej škole som sa prihlásil do lesničiarskeho krúžku. Na kurze nás lektori síce chválili, ale opatrne nás inšpirovali k lepšej hre."
Letný kurz hry na lesnicu a lovecký roh vyvrcholil koncertom v Pribyline, na ktorom väčšina z absolventov kurzu hrala. „Nacvičili sme päť spoločných skladieb a myslím si, že takéto teleso na Slovensku málokedy vidno," zakončil E. Hatiar.