VYŠNÁ BOCA. Pre agentúru SITA to potvrdila starostka obce Ľubica Trégerová. „Chodník nadväzuje na Slovenskú banskú cestu a súčasne na Európsku banskú cestu. Projektom sme zviditeľnili históriu, sprístupnili miesta po bývalej banskej činnosti a zachovali identitu obce," uviedla.
Na inštaláciu čaká ešte osem informačných tabúľ a panelov na viacerých miestach v obci a Starobockej doline v Nízkych Tatrách. „Tabule zatiaľ suplujú nástenky, ktoré návštevníkov upozorňujú na významné mieste súvisiace s banskou činnosťou. Inštalácia tabúľ je pripravená na jeseň po ukončení kanalizácie a ťažby dreva ťažkými mechanizmami v doline. Predídeme ich poškodeniu."
Na začiatku obce ako symbol histórie a atrakciu inštalovali banský vozík. „V rámci projektu sme vytipovali miesta, ktoré si môžu návštevníci bez problémov pozrieť. Šindľom sme napríklad prekryli starú kováčsku dielňu. Zabezpečili sme aj údržbu minerálneho prameňa, ktorý bol prírodným zdrojom banskej činnosti. O rozšírenie projektu už prejavil záujem aj starosta susednej Nižnej Boce," dodala Trégerová.
Projekt bol zrealizovaný z obecnej pokladne s podporou Žilinského samosprávneho kraja za 6,6 tisíc €.