PAUČINA LEHOTA. Medovnikárska víťazka Miroslava Staroňová sa na súťaži Maľované na medovníku zúčastnila vlani prvýkrát. Jej tohtoročný súťažný medovník na súťaži Maľované na perníku bol v podstate škatuľkou v tvare srdca, do ktorého sa zmestilo šestnásť malých medovníčkov - srdiečok. Bol to prvý väčší úspech mladej medovnikárky.
Mladá dáma, na súťaži v Pribyline veľmi imidžovo oblečená - modrotlačová zástera, medovník na krku a klobúk so žltou stuhou na hlave, doma nielenže pečie medové lahôdky, ale stará sa aj o koníky na farme svojho otca.
„K pečeniu medovníkov a ich zdobeniu som sa dostala ako dieťa. Záľuba zostala a rozvíjam ju ďalej," vysvetlila cestu k medovníkom M. Staroňová. „Pečiem z dvojakého cesta. V každom z nich je, samozrejme, med, jedno je však bez tuku, druhé s tukom. Bez tuku je dlhozrejúce, treba ho najmenej týždeň pred pečením zamiesiť. Je to tradičné medovnikárske cesto. S druhým možno pracovať takmer hneď."
Najradšej robí domčeky, koníky, sane - trojrozmerné medovníky. Najväčším medovníkom, ktorý kedy upiekla, bolo práve víťazné srdce. Spolu s mamkou upiekla aj veľký záprah - kone so saňami. Keď treba, pri medovníkoch vraj pomáha celá rodina. Pokazila niečo pri pečení? „Vždy a z každej várky sa dá niečo pokaziť," zasmiala sa Mirka.
Na šestnástom ročníku celoslovenskej súťaži Maľované na medovníku, ktorá bola súčasťou predposlednej augustovej nedele zvanej Včelárska v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, súťažilo päť medovnikárok. O najkrajšom medovníku rozhodli návštevníci hlasovaním fazuľkami vhadzovanými do sklenených nádob. Prvé miesto prisúdili Miroslave Staroňovej z Paučinej Lehoty, druhé získala Ľubica Zaťková z Liptovského Mikuláša a tretie Jana Švihrová z Dovalova.