LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Základná časť rozsiahlej modernizácie mestského rozhlasu v Liptovskom Mikuláši za viac ako 490-tisíc eur by mala byť hotová ešte v tomto roku.
S jej uskutočnením súhlasilo trinásť poslancov mestského zastupiteľstva na ich ostatnom rokovaní. Ôsmi boli proti a traja sa pri hlasovaní zdržali.
Rovnaký model aj firma
Spoločnosť, ktorá v posledných dvoch rokoch v Liptovskom Mikuláši zmodernizovala a rozšírila verejné osvetlenie, sa postará aj o kvalitnejší mestský rozhlas. Ten je v havarijnom stave a na viacerých miestach chýba. Mesto projekt modernizácie zaplatí rovnakým spôsobom ako pri osvetlení. Od firmy, ktorá práce urobí, bude odkupovať akcie. Spolu s osvetlením tak pôjde počas šestnástich rokov o viac ako 2,6 milióna eur.
Kompletne ozvučené by malo byť nielen mesto, ale najmä jeho jedenásť mestských častí. „V každej mestskej časti sa bude dať hlásiť samostatne alebo centrálne z mestského úradu. Mestská časť sa môže pripojiť aj na hlavnú ústredňu. Modernizáciou sa zvýši rovnomernosť ozvučenia a jeho kvalita. Vďaka mo.derným technológiám sa dosiahne úspora na opravách a údržbe," vysvetlil František Podmanický zo spoločnosti, ktorá bude práce realizovať.
Vraj je to zbytočný luxus
Poslanec Jozef Repaský označil investíciu v hodnote 490-tisíc za luxus. „Modernizácia by sa dala urobiť lacnejšie. Prečo mesto nevypísalo verejnú súťaž, ale prijímame prvý návrh, ktorý prišiel? Nemôžem hlasovať, pretože ak by niekto prišiel s návrhom, že rozhlas opraví za milión eur, tak to schválime. V správe mi chýbajú podrobnejšie informácie o prácach, ktoré sa majú urobiť," povedal počas rokovania poslaneckého zboru.
„Keď sme prijali veľmi elegantný model rekonštrukcie osvetlenia, Úrad pre verejné obstarávanie dostal podnety na prešetrenie. Všetky naše kroky ale boli v súlade so zákonom," reagoval Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša. Pripomenul, že splátky za osvetlenie radnica platí z úspor, ktoré dosiahli vďaka modernejším svietidlám a lacnejšej elektrickej energii.
„Nezaťažujeme mestský rozpočet. Keby sme na nevyhnutnú modernizáciu osvetlenia dali z neho celý balík, nezostali by nám peniaze na iné investičné akcie, napríklad na rekonštrukciu Riečnej ulice či klubu dôchodcov. O tom, v akom katastrofálnom stave je mestský rozhlas, ani netreba hovoriť. Na každom z verejných hovorov sa ľudia oprávnene dožadujú vyriešenia tohto problému," zdôraznil primátor.
Nie je to veľmi dôležité
Poslanci Jozef Bobák a Boris Vacek navrhli, aby bol materiál stiahnutý z rokovania. „V predloženom materiáli nie sú vyšpecifikované technické veci," odôvodnil J. Bobák svoj návrh, s ktorým ale jeho kolegovia nesúhlasili. Poslanec a komunálny a finančný manažér mesta Jaroslav Lehotský pripomenul, že je povinnosťou radnice, aby aj ľudia v mestských častiach mali kompletné informácie.
J. Repaský povedal, že mesto sa stalo rukojemníkom firmy, ktorá zmodernizovala osvetlenie. „Zrekonštruované osvetlenie patrí súkromnej firme. Myslím si, že rekonštrukcia mestského rozhlasu nie je taká dôležitá, aby sme ju museli riešiť teraz."
Mimoriadne udalosti
Opačný názor mal poslanec Vladimír Stankoviansky. „Zaráža ma otázka, či je modernizácia naliehavá, alebo nie. Každý vie, že mala byť urobená už dávno. Nemali by sme zabudnúť na to, že rozhlas plní dôležitú úlohu pri informovaní ľudí o mimoriadnych udalostiach. V meste máme zimný štadión či mliekareň, kde môže dôjsť k havárii."
Na dôležitosť mestského rozhlasu pri prípadných mimoriadnych udalostiach poukázal aj Rudolf Urbanovič, prednosta Mestského úradu v Liptovskom Mikuláš. Ten niekoľko rokov pracoval na odbore civilnej ochrany Obvodného úradu v Liptovskom Mikuláši. „Neviem si predstaviť, že by došlo k mimoriadnej situácii a nemali sme možnosť informovať ľudí nielen v meste, ale aj v mestských častiach. Celá zodpovednosť je v tomto smere na meste," vysvetlil.
Citlivá otázka pre poslancov
Problematiku modernizácie mestského rozhlasu označil primátor J. Blcháč za citlivú otázku pre niektorých poslancov. Zdôraznil, že mesto informačný prostriedok, ktorým rozhlas je, potrebuje. „Podobnú diskusiu sme mali aj pri lampách. Dnes každý vidí, že investícia bola rýchla, elegantná a pre mesto ekonomicky výhodná. Máme osvetlené nové ulice, ľudia sa cítia bezpečnejšie."
Mesto, podľa primátorových slov, prispelo k bezpečnosti vodičov a chodcov tým, že najkritickejšie priechody nasvietilo špeciálnou technológiou. „Vždy, keď sa rodí niečo nové, je to v bolestiach. Rovnako ako pri rozhlase to bolo aj pri lampách. Pre nás je podstatné, že vyriešime ďalší problém, na ktorý nás upozorňujú ľudia v každej mestskej časti," dodal primátor.