Svetový deň srdca má svoj deň 27. septembra. Oficiálne tohto roku na Slovensku bude mierne posunutý do pracovného dňa 25. septembra.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Viac sme sa dozvedeli od Ľubici Benkovej z mikulášskeho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, kde poradňa zdravia existuje už štrnásť rokov.
Ako bude prebiehať tento deň v Liptove?
- V piatok 25. septembra budú dobrovoľníci v uliciach rozdávať ľuďom kartičky o zdravom spôsobe života a budú odporúčať, aby si nechali vyšetriť riziko srdcovo-cievnych ochorení na stanovištiach. Poradňa zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši bude jedným zo stanovíšť, ktoré môžu oslovení navštíviť. Budú mať možnosť zistiť, či patria alebo nepatria do rizikovej skupiny pre ochorenia srdca a ciev. Poradňa zdravia bude v tento deň otvorená pre všetkých od rána od siedmej hodiny do pätnástej. Pre ľudí bude k dispozícií prístroj na vyšetrenie krvi, vďaka ktorému sa dozvedia informáciu o množstve cholesterolu a tukov v krvi do desiatich minút po vpichu do prsta. Zároveň bude možné dať si zmerať tlak krvi, množstvo podkožného tuku alebo množstva CO vo vydýchnutom vzduchu. Všetky vyšetrenia budú zdarma.
Čo môžu ľudia očakávať, ak vyšetrené hodnoty nebudú v norme?
- Môžu, napríklad prekonzultovať s pracovníčkami poradne, ako dostať do normy vyšetrené hodnoty zmenou svojho spôsobu života. Väčšinou sa ako prvé pýtame na spôsob stravovania. Z našich skúseností môžem potvrdiť, že napríklad konzumácia surovej zeleniny je u Liptovákov alarmujúco nízka vo všetkých vekových skupinách. Keď však človek zmení stravu, hladina cholesterolu môže významne klesnúť. Netreba hneď užívať lieky. Počas tejto akcie by sme radi v Poradni zdravia privítali hlavne mamičky, ktorých „kuchyňa" ovplyvňuje veľmi silno spôsob stravovania ich dieťaťa po celý život.
Čo ešte môžete v Svetový deň srdca v poradni ponúknuť?
- V Poradni pohybovej aktivity sa v prípade zvýšených hodnôt urobíme odporučenie pohybu „šité na mieru" individuálne. Podľa individuálne akceptovateľnej pohybovej aktivity stanovíme jej objem a intenzitu. Chceme motivovať ľudí k takej pohybovej aktivite, ktorá udrží ich zdravie. V súčasnosti je situácia taká, že hlavne ľudia so sedavým zamestnaním ani nepoznajú pohybové minimum. Tak sa nedostatok pohybu významne podpisuje pod zhoršujúci sa zdravotný stav. Vysvetlíme im, ako pohyb vplýva na psychickú pohodu a mentálne výkony a hlavne, aký pohyb prospieva individuálne ich srdcu a cievam. Pohyb súvisí aj s prevenciou sklerózy, cukrovky, predchádza rednutiu kostí, bolestiam chrbta. Významný je vplyv pohybovej aktivity na zvýšenie odolnosti vo vzťahu k zápalovým a nádorovým ochoreniam. Vďaka pohybu sa zlepší spánok, činnosť pohlavných hormónov, zvýši sa odolnosť voči stresu. V poradni sa môžu ľudia naučiť základné cvičenia na predchádzanie bolestiam chrbta.
Poradíte aj tým, čo fajčia ?
- Určite. Fajčenie je významný rizikový faktor ochorení srdca.V poradni na odvykanie od fajčenia je možné zistiť nielen silu závislosti na nikotíne, ale nájsť aj svoju individuálnu cestu, ako fajčenie zanechať. Skúsenosti so zanechaním fajčenia som získala ako lektorka na štyroch celoslovenských kurzoch počas pôsobenia v Národnom centre podpory zdravia v Bratislave. Na záver chcem povedať, že každý človek má vo veľkej miere svoje zdravie vo svojich rukách, pretože životný štýl až v 60-tich percentách vplýva na udržanie zdravia.