LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Primátor Ján Blcháč nazval mesto Liptovský Mikuláš mestom pravdy, v ktorom sa dve storočia zápasilo o národnú slobodu.
„Založenie Tatrína je rozhodne najvýznamnejším prejavom slovenských obrodeneckých snáh v predrevolučných rokoch, pretože Tatrín výrazne prispel ku kodifikácií spisovného slovenského jazyka. Nebojím sa povedať, že Žiadosti slovenského národa stáli na počiatku nášho snaženia o vlastnú demokratickú štátnosť, ktorú si v súčasnosti užívame spolu s ostatnými národnostnými spoločenstvami v krajine, čo sa pýši názvom Slovenská republika," povedal J. Blcháč.
Spomienkové oslavy sa niesli v duchu odborného seminára, počas ktorého vystúpili so svojimi prejavmi podpredseda Matice slovenskej Miroslav Bielik a riaditeľ Domu matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši Ladislav Dráb.
„Národ bez vlastnej kultúry nie je považovaný za plnohodnotný národ. Práve vytvorením tohto kultúrneho spolku, ktorého úlohou malo byť šírenie osvety medzi ľudom, sa začalo skutočné národné obrodenie. Obrodenie, čudný to pojem, skôr by stálo za uváženie slovo znovuzrodenie," zauvažoval Ladislav Dráb. Hlavnou úlohou spolku Tatrín bolo uviesť do života spisovnú slovenčinu, a preto podporoval vydávanie školských učebníc, vedeckých spisov, poučných a zábavných kníh pre ľud.
Spomienkové oslavy budú pokračovať v nedeľu o 9. hodine v evanjelickom kostole slávnostnými službami Božími. O 11.10 hodine položia predstavitelia mesta vence k pamätným tabuliam na historickej budove starej fary a následne v panteóne mikulášskeho cintorína k hrobom prvého predsedu spolku Tatrín M. M. Hodžu a prvého pokladníka spolku G. F. Belopotockého.