V prírode je doma, poradí, ktoré bylinky zbierame ešte v jeseni

Prechádzka so Zdenkou Kočtúchovou z Liptovského Hrádku po brehu Váhu bola zážitkom. Vie zaujímavo rozprávať o rastlinách, ale prezradí čo-to aj o prírodných bytostiach.

Liečivé rastliny možno zbierať  aj v  týchto dňoch. V Liptove  rastú všade, len si musíme vybrať správnu a, najmä čistú, lokalitu.Liečivé rastliny možno zbierať aj v týchto dňoch. V Liptove rastú všade, len si musíme vybrať správnu a, najmä čistú, lokalitu. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

Prechádzka so Zdenkou Kočtúchovou po brehu Váhu bola zážitkom. Vedela zaujímavo rozprávať o všetkých rastlinách, okolo ktorých sme prechádzali, ale prezradila čo-to aj o prírodných bytostiach.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Som dievča z dediny, bývala som dvadsaťštyri rokov v Dovalove, rovnako dlho bývam v Liptovskom Hrádku," prezradila Zdenka Kočtúchová. Občas sa zohla za rastlinkami, ktoré rástli medzi bytovkami na hrádockom sídlisku Prekážka. „Bylinky som začala zbierať spolu s rodičmi ako malé dievčatko. Mali sme svoje miesta na ich zber a najčastejšie sme zbierali prvosienku, podbeľ, bazu, lipu, šalviu, alchemilku či prvú jarnú žihľavu."

SkryťVypnúť reklamu

K bylinkám, ktoré spoznala počas detstva, sa vrátila, keď sa jej narodili deti. Najmä staršia Deniska bola často chorá, a tak jej začala miešať čaje. Riadila sa intuíciou, niečo naštudovala z kníh od Márie Trebenovej. Nerobila jej vraj silné čaje, aj dnes odporúča pre deti len slabo vylúhované bylinky, ale súčasne so zberom a prípravou čaju prosila vyššie sily o pomoc. „Začala som používať aj modlitby a prosby za dieťa, aby jej bylinky pomohli. Čaje potom úplne inak účinkovali. Lepšie. Život ma doviedol k tomu, aby som takto chápala pomoc byliniek a pomoc zhora."

Nežijeme v sterilnom svete

Je rozdiel medzi tým, keď Z. Kočtúchová kedysi s rodičmi zbierala bylinky a v súčasnosti? „Určite. Čistejších miest bolo viac. Napríklad, v súčasnosti na hrádockej hrádzi by sa už bylinky zbierať nemali. Jednak je blízko kotolňa, jednak veľa áut a veľa ľudí na hrádzi aj venčí psíky. Určite by som si nedovolila v takomto prostredí zbierať rastlinky. Možno však na druhej strane by sme si mali občas odtrhnúť aj z nie celkom čistých byliniek, pretože nežijeme v sterilnom prostredí a náš organizmus by si mal aj cez jemne znečistené bylinky vytvoriť imunitu. Nemôžeme sa predsa oddeliť od prostredia, v ktorom žijeme a treba si zvyknúť aj na horšie prostredie. Možno už čistejšie nebudeme mať."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa bylinkárka nezohla za bylinkami, okolo ktorých sme prechádzali, ich zber si nechala na čistejšie miesta ďalej od mesta.

Ktoré bylinky možno ešte v týchto dňoch zberať? Napríklad, sedmokrásku, mladé rastlinky žihľavy, materinu dúšku, vres, skorocel, pamajorán, hluchavku bielu, ďatelinu či myší chvost. V záhradkách ešte aj mätu, medovku, machovku alebo nechtík. Všetky tieto bylinky sme na jesennej prechádzke prvý septembrový týždeň našli. Mladá žena však prezradila, že je niekoľko byliek, za ktorým sa musí nachodiť viac.

Aké choroby nás trápia

Zdenka Kočtúchová sa bylinkám venuje viac ako desať rokov. Ľudia si k nej chodia po rady o bylinkách, chcú riešiť svoje zdravotné problémy. S čím sa najviac na ňu obracajú?

„Jednoznačne je to trávenie. Myslím, že v súčasnosti je veľa ľudí, ktorí nevedia stráviť situácie, ktoré im prichádzajú do života, alebo sa im bránia. Tak si narušia fyzické, skutočné trávenie." Potom je to vraj vysoký krvný tlak, cholesterol a dýchacie cesty. Zdenka za fyzickými problémami však vidí psychické, duševné a duchovné príčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Len bylinka často nestačí

„Vždy pripomínam tým, ktorí dostávajú bylinky odo mňa, že nestačí len z nich piť čaje, prípadne inak ich použiť," doplnila Z. Kočtúchová. „V prvom rade treba pochopiť, prečo choroba prišla. Ona je pre človeka pomocníkom. Keď príde, netreba sa jej brániť ani bojovať proti nej.

Často, napríklad, počúvame, že niekto bojuje proti rakovine. Netreba bojovať, chorobu treba prijať a pochopiť, prečo prišla, čo nám chce povedať, čo nás chce naučiť. Ak to pochopíme a začneme meniť veci, choroba sa podvolí bylinkám či liekom a nebude sa k nám vracať. Samozrejme, ak už veľmi poškodí telo, často sa organizmus nedá vrátiť do pôvodného stavu. Bylinky sú však veľkým pomocníkom, ale vnútro človeka, zmena postoja k životu v myslení a konaní je to najdôležitejšie."

Dôležité sú, podľa Z. Kočtúchovej, aj myšlienky človeka. Žiadna myšlienka sa totiž nestráca. Je to energia a ak vysielame negatívne, zlé myšlienky, visia nad nami a spätne nás a náš život ovplyvňujú. Keď vysielame dobré myšlienky, tie nás potom láskajú a pozitívne nalaďujú.

Príroda nám aj sama, podľa Zdenky, signalizuje, ktorú rastlinku potrebujeme. Tá sa samočinne zaseje v záhradke. „Podľa pohľadu do záhradky môžeme vidieť, s akými chorobami ľudia v dome žijú. Ak sa zaseje, napríklad púpava, s istotou viem povedať, že človek nemá celkom zdravú pečeň. Ak sa zaseje prvosienka či podbeľ, problémy sú s prieduškami."

Prírodné bytosti nevidíme

V súčasnosti sme sa od prírody veľmi odklonili a veľa vecí, podľa Zdenky Kočtúchovej, nevnímame. „Okrem nás v prírode existujú prírodné bytôstky, ktoré sa starajú o rastliny a stromy. Často ich však už nevnímame, pretože žijeme pre úplne iné hodnoty. Keby sme viac milovali prírodu a každú rastlinku v nej, určite by sme ich cítili alebo videli. Ja mám prírodu veľmi rada a cítim ich.

Náš kraj je nádherný a Západné Tatry nám dávajú obrovskú silu. Chodievam často do prírody a nabíjam sa v nej. Les, voda, slnko, modrá obloha, to sú moje živly. Viem, kde mám ísť, keď sa cítim vyčerpaná, viem, kde sa mám posadiť, s kým sa porozprávať - aj v prírode s bytosťami, ktoré v nej žijú. Posielam im lásku a ona sa mi vracia. Vtedy ti ostane miesto na prijímanie, keď dáš. Nemôžeme skôr zobrať, kým nedáme. Lásku, pozornosť, vďačnosť. Potom sa nám všetko dostane naspäť."

Zdenka aj prezradila, prečo nám les dáva veľa energie. „Keď ideme do prírody, kde je ticho a čisto, cítime sa v ňom veľmi dobre. Prečo? Lebo aj bytôstky, ktoré v lese žijú, sa postarajú, aby v ňom bolo dostatok energie. Vdychujú všetkým rastlinám a stromom lásku. Mnohokrát sa tieto bytosti v strome zhmotnia a v jeho kmeni vidíme, napríklad oči, črty tváre, celú tvár. Jemnocitný človek takéto veci vidí. V lese, kde však ľudia pracujú s ťažkou technikou, prírodné bytosti utečú a v takom prostredí sa necítime dobre, takému lesu totiž chýba energia."

Zdenka Kočtúchová prírodné bytosti začala vnímať po prečítaní knihy o nich. Vtedy už bola vnútorne na bytôstky nastavená a zacítila ich. Každý deň po prebudení vraj posiela pozdrav stromom, rastlinám, ľuďom, prírode. Sprostredkúva lásku všetkému, čo stretáva cestou do práce.

Zdenkine rady, ktoré pomôžu zdravým aj chorým

Lupienky z kvietkov ľalie bielej zo záhradky namáčam do ražnej pálenky a potom prikladám na ťažko hojace sa rany. l Slimačí sliz so slanou vodou je dobrý na popáleniny.

Očianka, ktorá kvitne v tomto období, je veľmi dobrá na umývanie preťažených alebo slabých očí, pri zápale spojiviek, ale aj na prípravu čajov. Rovnako pri vredoch, duševnej únave, lieči nespavosť.

Nechtík, ktorý pestujeme v záhradkách, je dobrý na trávenie, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník a obličky. Takisto je podpornou bylinkou pri všetkých druhoch rakoviny. Nechtíkové masti zas dokážu zjemniť pečeňové a starecké škvrny na pokožke.

Lopúch čistí krv, preto sa hodí na kožné problémy, ale používam ho aj pri bolestiach kĺbov. Treba odrezať čerstvý lopúch, priložiť na boľavé miesto. List po chvíli zhnedne a vtedy ho treba vymeniť za čerstvý. Listy prikladať dovtedy, kým na postihnutom mieste neostanú zelené. Vtedy vytiahli už bolesť. Ak je pokožka citlivá alebo rastlinka príliš silná, treba miesto pred priložením bylinky natrieť slabučkou vrstvou nechtíkovej masti.

Úžasné skúsenosti mám so zázvorom. Nie je to síce bylinka, ale koreň a pomohol mnohým mojim známym. Poradila mi ho jedna ružomberská masérka. Čerstvý nastrúhaný zázvor používame na cysty na maternici, prsníkoch a obličkách. Zázvor nastrúhame na umelohmotnom strúhadle, pridáme trochu hladkej múky a vody a zmes cez dvojitý obväz priložíme na miesto, kde sa cysta nachádza. Pokožku pod obkladom natrieme nechtíkovou masťou, aby zmes nespálila pokožku. Prikladáme ju každý večer medzi 19. a 21. hodinou sedem dní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 428
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 407
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 896
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 316
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 118
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 579
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 284
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 32 775
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 893
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 549
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 095
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 917
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 225
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 756
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 516
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Už je to niekoľko mesiacov odkedy začalo parkovisko pri OC Dubeň postupne meniť svoj vzhľad.


Mincovníčkovo v Liptovskom Jáne ocenia nielen deti.

Tak ako je Liptov pôsobivý na povrchu, je takým aj pod zemou.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Záhadná firma má záujem o kúpu pozemkov na Liptove. Ponúka zlomkové ceny.

Česká firma vyťahuje údaje z katastra.


11
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 32 775
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 893
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 549
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 095
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 917
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 225
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 756
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 516
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu