Najviac svojho času počas návštevy Slovenska venoval dalajláma, sedemdesiatštyriročný budhistický mních, piatim tisíckam ľudí na verejnej prednáške 9. septembra na bratislavských Pasienkoch. MY sme niekoľko jeho postrehov a myšlienok pripravili pre čitateľov MY Liptovské noviny. Viac sa dočítate v ich 36. čísle, ktoré vyšlo 16. septembra.
BRATISLAVA. Keď vchádzal, všetci s úctou vstali a privítali ho silným potleskom. Najprv pozdravil sklonením hlavy publikum, potom si ho na chvíľu privlastnili fotoaparáty novinárov. Ďalší čas už patril divákom na Pasienkoch.
Dalajláma začal prednášku o súcite, v jej druhej polovici vďačne odpovedal na všetky otázky divákov. Na impovizovanom javisku sedel skromne v šafránovo-žltom rúchu a aby videl v reflektoroch na svojich priaznivcov, bez rozpakov si založil šilt. Jeho hlas znel pokojne, vyrovnane, občas sa roztopašne chlapčensky rozosmial. Mal dvoch tlmočníkov. Tlmočníčka prekladala z angličtiny do slovenčiny, budhistický mních po jeho pravej ruke občas len pre dalajlámu z angličtiny do tibetčiny. Napríklad na slovo lenivosť v angličtine dalajláma zareagoval, že ho nepozná. Štadiónom zaznel smiech. Žeby dalajláma nebol nikdy lenivý? So smiechom priznal, že aj on býva veru lenivý, len nerozumel slovu.
Dôležité hodnoty života
„Pre mňa sú dôležité dve veci," povedal dalajláma. „Šťastie a pokojná myseľ. Tento potenciál si každý z nás nosí v sebe od narodenia. Niekedy na to pozabudneme a prekryjú ho negatíva. „Práve preto sa snažím, aby sme si všetci uvedomili, že takýto potenciál máme v sebe a môžeme ho prirodzene prebudiť. Chcem prispieť k tomu, aby všetci boli pokojnejší, aby mali viac mieru v duši." Doplnil, že pokoj v duši je aj pre neho veľmi dôležitý.
Rovnako dôležitá je aj harmónia medzi rôznymi náboženstvami. „Môžu sa od seba odlišovať rozličnou filozofiou, ale majú rovnaký cieľ: všetky hlásajú lásku, toleranciu či úctu," vysvetlil dalajláma. „Rozdiely medzi jednotlivými náboženstvami sú potrebné, lebo ľudia žijú v rozličných podmienkach na Zemi. To, čo je dôležité, nie je odlišnosť filozofie, ale spoločný cieľ."
Kedy by nebola zloba
Svet je plný problémov. Mnohé vyplývajú z nesprávneho ľudského konania. „Myslím si, že nikto nechce vedome vytvárať a rozmnožovať problémy. Prečo je ich teda okolo nás tak veľmi veľa?" položil si otázku dalajláma. Odpovedal si, že niečo nie je celkom správne s našou motiváciou na emocionálnej úrovni.
„K hnevu, žiarlivosti a negatívnej súťaživosti dochádza vtedy, keď sme nedostatočne otvorení, keď sa príliš sústreďujeme sami na seba. Nemôžeme predsa žiarliť či hnevať sa na niekoho, koho máme naozaj radi. Príčinou týchto problémov je to, že nevnímame druhých ako súčasť nás samých. Keby sme tak robili, nebol by viac priestor pre nenávisť, zlobu a žiarlivosť."
Podmienky radosti a šťastia
Dalajláma pôsobí spokojne a radostne napriek problémom, ktoré prežil a prežíva v päťdesiatročnom exile. Čo je, podľa neho, základom spokojnosti? Jednou z podmienok radosti je pokojná myseľ a súcitenie. Zároveň sú prostriedkom na posilnenie imunitného systému. „Keď máte pokojnú myseľ, nie ste v strese a nemáte strach, krvný obeh sa stabilizuje," povedal dalajláma.
Darujme deťom čas a lásku
Veľa priestoru venoval dalajláma rodine, výchove detí a vzájomnému podporovaniu sa. „Rodina môže mať ekonomický nedostatok, ale ak v nej panuje láska a harmónia, budú sa navzájom jej členovia podporovať a dôverovať si," skonštatoval. Dalajláma dodal, že každý člen takejto rodiny vie, že žije obklopený priateľmi a ľuďmi, ktorí mu pomôžu a to posilní pocit šťastia v ňom. Naopak, blahobyt často nezaručí v rodine dobrú komunikáciu a pocit bezpečia.
„My, ľudia, sme sociálne bytosti, a preto tam, keď je medzi ľuďmi zjednotenosť a vzájomná podpora, je aj radosť a láska." Rodičom odporúčal pre šťastný život ich ratolestí venovať svojim deťom čo najviac lásky a spoločného času.