Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Zažívala nočné mory a strach z udania

V rádiu Slobodná Európa pracovala Anastázia Speváková viac ako pätnásť rokov. Jej útek na Západ počas komunizmu sprevádzalo napätie a dobrodružstvo. Keď prišla o prácu, vrátila sa na Slovensko. Svoj príbeh nám vyrozprávala v Kráľovej Lehote, kde teraz

Anastázia Speváková pracovala po emigrácii v rádiu Slobodná Európa. V súčasnosti trávi najviac času v svojej záhrade v Kráľovej Lehote.Anastázia Speváková pracovala po emigrácii v rádiu Slobodná Európa. V súčasnosti trávi najviac času v svojej záhrade v Kráľovej Lehote. (Zdroj: LACO HÁMOR)

žije.

KRÁĽOVA LEHOTA. Anastázia Speváková, rodená Schulczová, (63) pracovala do roku 1980 v školskom výskume Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Pred tridsiatimi rokmi, ako tridsaťtriročná, emigrovala do vtedajšej Nemeckej spolkovej republiky (NSR) aj so synmi, sedemročným Martinom a trinásťročným Petrom. Česko-Slovensko znova navštívili až v roku 1991. Pri pohľade na sídlisko Petržalka v rodnej Bratislave sa rozplakala. Bola z „betónovej džungle" zaskočená. Útechu, dobrých ľudí a strechu nad hlavou našla v Kráľovej Lehote.

„Viac ako deväťdesiatročnú drevenicu som kúpila na inzerát od dôstojníka Mačeka. Pôvodne ju postavili Mrlianovcom, neskôr predali Jednotnému roľníckemu družstvu 1. máj so sídlom v Liptovskom Ondreji, potom ju kúpil bývalý veliteľ Vysokej vojenskej technickej školy ČSSP generál vo výslužbe A. Muržic a ten ju „strelil" svojmu vojenskému kamarátovi. Iróniou je, že nakoniec zostala v rukách bývalej pracovníčky Slobodnej Európy. Hovorím o tom aj preto, lebo kým som ju nekúpila za viac ako 350-tisíc, dovtedy ju všetci predávali za približne 40-tisíc korún," hovorí A. Speváková.

Drevenicu v Liptove si kúpila z odstupného

Do malebného Vážskeho údolia, v ktorom sa vlieva Biely a Čierny Váh, sa presťahovala z Wald Truderingu, podhorskej obce neďaleko Mníchova, kde pracovala v Rádiu Slobodná Európa. Drevenicu kúpila z úspor a odstupného, ktoré zamestnancom československého vysielania Radia Free Europa (RFE) poskytla americká vláda. Ale teraz na rozhadzovanie nemá, žije z renty 200 eur mesačne.

Pre mladších ľudí je RFE menej známym pojmom. Starší vedia, že propagačné ťaženie proti krajinám postkomunistického bloku sa začalo utvorením amerického Free Europe Committee v New Yorku. Západ čelil Sovietom a jeho satelitom nielen vojensky. Jeden z najznámejších redaktorov Slobodnej Európy, Karol Belák, sa v liste kolegovi z českého vysielania o pôsobení RFE vyjadril jednoznačne: „Mať alebo nemať za sebou verejnú mienku východnej Európy je pre Ameriku jedna zo základných politicko-mocenských otázok."

Prezident J. Carter s jeho poradcom Z. Brzezinskim vedeli, prečo chcú, aby sa Slobodná Európa stala náhradou za slobodnú tlač vo svojich krajinách. „Veci sa však vyvinuli tak, že sme dnes všetko možné, len nie tá náhrada za slobodnú tlač," hovoril pesimisticky Belák. „Do RFE som prišla už v čase, keď sa mnohé veci zmenili. Bol tam perfektne fungujúci kolektív. Bola som súčasťou československého desku, teda redakcie," začína rozprávať o práci v rádiu A. Speváková. „Mimochodom, sekretárkou nášho riaditeľa bola Elena Lincéniová, ktorá v NSR sama vychovala dve deti. Vysunutá redaktorka verejnoprávnej televízie v Bruseli s rovnakým menom je jej dcéra."

Útek na Západ sprevádzalo napätie a dobrodružstvo

Hneď od začiatku nepracovala v monitoringu, kde pripravovali pre redaktorov RFE podklady, ale aj správy z českého a slovenského vysielania rozhlasu a televízie, ako aj z Československej tlačovej kancelárie: „Tak, ako odpočúvali nás v ČSSR, rovnako my sme odpočúvali, čo vysieli celých dvadsaťštyri hodín v Československom rozhlase. Mám výbornú pamäť na hlasy, a preto, keď ste mi zatelefonovali, že chcete rozhovor, som vás spoznala z vysielaných telefonátov na Hviezde alebo na Bratislave," dodáva s úsmevom A. Speváková.

Jej cesta na technické pracoviská Slobodnej Európy sa začala v roku 1980. Tak, ako mnohým iným, ani tomuto úteku na Západ nechýbalo napätie a dobrodružstvo. Išlo o život: „Do Bulharska na dovolenku som cestovala s kamarátom, ktorý mal namierené do Kanady. On mal auto, ja som financovala réžiu cesty. Chlapci ešte netušili, že sa nechcem vrátiť. Cez Rumunsko sme nešli. Čechoslovákom tam nechceli predávať pohonné hmoty. Išli sme teda cez Juhosláviu. Skončili sme na konzuláte NSR v Belehrade. Úradník bol veľmi pozorný, keď som povedala, že chcem ísť do Nemeckej spolkovej republiky na štyri dni pozrieť brata, musel si overiť, či hovorím pravdu. V Mníchove skutočne býval od roku 1968 môj brat. Medzitým ho navštívil môj muž, ktorý nechcel emigrovať. Práve naopak. Chcel, aby som sa vrátila aj ja a dokonca sa snažil zobrať mi synov. Bolo to hrozné. Jeden z chlapcov ochorel, mal vysoké teploty. Dináre sme nemali, tak sme sa ponáhľali do Bulharska, kde syna ošetrili, nasadili mu antibiotiká. V Belehrade ma pred konzulátom už čakal môj muž. Skoro sa mu podarilo vziať mi deti, ale nakoniec sme sa dostali do Spolkového Nemecka. Vedela som iba po anglicky, po nemecky ani ceknúť."

Atentát na Slobodnú Európu naplánoval zle

Prvou zastávkou bol Americký fond pre československých utečencov (AFCR), potom polícia, žiadosť o politický azyl, sociálny a pracovný úrad. A práve vyplnený dotazník pomohol A. Spevákovej. Všimli si ju ľudia zo Slobodnej Európy.

Začala tam robiť najprv externe a potom interne. Získala si dôveru a nakoniec aj prácu, o ktorú prišla až potom, čo zrušili v RFE monitoring začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Lenže desať rokov predtým sa v budove stanice doslova hemžili agenti ŠtB a KGB.

„Nedávno som sa dopočula, ako o jednom z nich, o Pavlovi Minaříkovi, vtedy v ČSSR oslavovanom hrdinovi, spieval Josef Laufer v známej piesni Dopis Svobodné Evropě. Minaříka nazval statočným chlapíkom. Neviem, či to bola, ako spieva, odvaha, rozum a sila, ale ak ozaj plánoval bombový atentát na rádio, tak, našťastie pre nás, dosť zle. Nikoho vážne nezranil. V tom čase som mohla byť aj ja v blízkosti výbuchu," podotýka A. Speváková, ale „v rukáve" má oveľa zaujímavejšiu historku.

Agent ŠtB si podával ruku s americkými dôstojníkmi

V tom čase nastúpil na jej pracovisko do monitoringu údajne emigrant. Nebudeme ho menovať, pretože je teraz slovenským generálom vo výslužbe. A. Spevákovej bol od prvej chvíle podozrivý. „Do záznamov si vymýšľal hlúposti, lebo dobre nepočul. Aj som na to šéfa upozornila. Musel ho preradiť inde. Zakrátko sa ukázalo, že je agentom ŠtB, a tak dostal hodinovú výpoveď a okamžite musel opustiť pracovisko. Spoznala som ho celkom jasne v televízii pri príležitosti nášho vstupu do NATO. Podával si s americkými dôstojníkmi ruku, ako keby bol ich človek. Takže neviem, či bol dvojitý agent, alebo o čo vlastne šlo?"

Deti vykrikovali zo sna len po nemecky

S Karlom Krylom sa zoznámila na grilovačke s manželmi Brigitou a Žeňom Sopkovcami. Žeňa Sopko ilustroval jeho knihu, ktorá vyšla tesne pred Krylovou smrťou. Bolo to obdobie, keď sa zoznamovala s prostredím, s novými ľuďmi. Ako mnohým iným aj pani Anastázii sa snívali takzvané utečenecké sny. A čo to je utečenecký sen? „Cestovala som, akože v Bratislave, metrom a stále som sa obzerala, či ma niekto nespozná a neudá. Nejaký sused, známy. Keď som sa snažila nájsť peňaženku, zistila som, že nemám československé peniaze. Až ma oblial pot. Naopak, deti to znášali veľmi dobre. Potom, čo som ich dala do jazykovej školy v Ulme, vykrikovali zo sna už iba po nemecky."

Schyľovalo sa k novembru 1989. Počas návštevy u krajanov v Kanade sa A. Speváková dozvedela, že v jeseni 1989 to vo východných štátoch praskne: „Dosť dobre som nechápala, odkiaľ majú také informácie, lebo ja som sa pokladala za človeka pri zdroji. My sme vedeli už niekoľko dní vopred, napríklad, koho odvolajú z ÚV KSČ, čo bude rozprávať v prejave najvyšší komunistický predstaviteľ Gustáv Husák a podobne, takže som tomu neverila."

Po Nežnej revolúcii prišla o prácu

Udalosti nabrali rýchlosť, s akou nikto nerátal. Všetci mali plné ruky práce. V RFE nastala nová situácia. Do čela slovenskej redakcie prišiel J. Šramek a po ňom M. Neoveský. „Exilová éra RFE sa skončila rozpadom komunizmu. A tým pádom sme prišli o prácu. Tu mám ďakovný list z Bieleho domu podpísaný Billom Clintonom," hovorí A. Speváková.

„Všetko sa likvidovalo, archívu „velila" neskúsená Maďarka, ktorá o tridsaťpäťročnej práci československej redakcie ani o histórii našej krajiny nevedela úplne nič. Takže veľa dokumentov je nenávratne zničených, skartovaných. Nás poslali do rekvalifikačných kurzov. Vybrala som si potom prax vo Východoeurópskom inštitúte pre postkomunistické štáty, ale nakoniec som z Nemecka odišla. Starší syn zostal a je zamestnaný v americkej firme, mladší si stavia na Slovensku dom a chce podnikať. Ako bývalý remeselník z automobilky by sa mu mohlo čosi pošťastiť." A. Speváková sa dnes venuje v Kráľovej Lehote záhrade.

V bufete rádia Slobodná Európa. Zľava moderátor Zdenek Gubo, spisovateľ, prekladateľ diel D. Tatarku do češtiny Ivan Binar, redaktor Ján Hájek, redaktorka Zdena Diakantová, rodená Jariabková, Anastázia Speváková a redaktorka Jana Rakušanová. FOTO: ARCHÍV AS

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 686
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 110
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 380
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 740
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 13 470
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 794
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 051
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 437
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 296
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Ilustračná fotografia.

Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč má pozitívny test

Primátor o tom informoval cez sociálnu sieť.

Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Hrboltová ide na postup, jesennú časť odohrali bez jedinej prehry

Hovorili sme s trénerom futbalistov TJ Iskra Hrboltová Milanom Krivošom. Nič iné ako postup v ružomberskej mestskej časti sa v súťažnom ročníku 2020/2021 neberie.

Hrboltová v zelenom v zápase proti Lipt. Ondreju.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Už ste čítali?