Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Rastliny z pralesa si vybrali Mikulášana na ich spoznávanie

Dominik Plávka z Liptovského Mikuláša prežil v amazonskom pralese za niekoľko rokov niekoľko mesiacov. Vďaka svojmu učiteľovi, rastlinoznalcovi, spoznal tajuplný svet rastlín.

Mikulášan Dominik Plávka prežil v amazonskom pralese u rastlinoznalca Dona Roqueho niekoľko mesiacov a naučil sa spoznávať tajomný svet rastlín.Mikulášan Dominik Plávka prežil v amazonskom pralese u rastlinoznalca Dona Roqueho niekoľko mesiacov a naučil sa spoznávať tajomný svet rastlín. (Zdroj: ARCHÍV DOMINIKA PLÁVKU)

Dominik Plávka z Liptovského Mikuláša prežil v amazonskom pralese na čakre u vegetalistu Dona Roqueho za niekoľko rokov niekoľko mesiacov. Vďaka svojmu učiteľovi, rastlinoznalcovi, spoznal tajuplný svet rastlín.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dominik Plávka dostal od Dona Roqueho meno Domingo, čo v španielčine znamená nedeľa. Vraj sa to Roquemu najviac podobalo na Dominikovo krstné meno. O svete amazonského šamana Dona Roqueho Liptovskomikulášan viac povedal v rozhovore.

Pred niekoľkými týždňami ste sa vrátili z Amazonského pralesa. Čo ste tam robili?

- Bol som na mesačnom pobyte v Amazonskej džungli, kde som spoznával rastliny pod vedením „rastlinného muža" Dona Roqueho. Don Roque je človek, ktorý svoj život zasvätil rastlinám, a po skoro 30-ročnej práci s nimi sa sám považuje za bytosť, ktorá žije napoly vo svete ľudí a napoly vo svete rastlín. Cez deň pôsobí ako zámožný farmár, má ženu, syna a „čakru" (záhrada v džungli) uprostred panenského dažďového pralesa, kde vysádza banánovníky, kakaovníky a kokosové palmy, či chytá ryby v blízkej rieke.

V noci sa mení na záhadnú bytosť, ktorá vie kĺzať nočnou džungľou, rozpráva neuveriteľné príbehy o iných svetoch, ale predovšetkým sa dokáže dokonale naladiť na vedomie svojich „zverencov" a nekompromisne ich zbavovať slabostí. Ľudia, najmä Indiáni, ho totiž poznajú ako rastlinného liečiteľa, ktorému sa v Amazónii hovorí „curandero".

Ako ste sa spoznali?

- V roku 2005, na jednej z ciest do Amazónie. Celej expedičnej skupine vtedy pripravil seansu spojenú s požitím rastlinného extraktu, a myslím, že ma musel „očarovať", lebo po návrate do Európy som pociťoval potrebu vrátiť sa k nemu do džungle. Ani som sa nenazdal, a v nasledovných štyroch rokoch som ho navštívil 4-krát. Pri druhej návšteve v roku 2007 prišiel raz skoro ráno za mnou.

Ležal som v hamake (závesná sieť) po náročnej noci očisty tela a mysle, a povedal mi, že rastliny si ma vybrali a či chcem prijať ich výzvu. Predstavte si, že celú noc vraciate, máte hnačku, z najvnútornejších zákutí vlastného ja vyvrhujete veci, čo ste do seba dostali niekedy pri svojich osemnástych narodeninách, všetko za sprievodu plastických vízií príslušnej minulosti. Je to, mierne povedané, dosť nepríjemný proces, ba kľudne sa dá povedať, že je to veľmi autentická expresná exkurzia v pekle.

Ráno sa cítite, akoby vás celú noc mučil výkvet inkvizície, a za to celé môže jeden prekliaty maličký kokosový orech naplnený hustou hnedožltou tekutinou, čo ste večer predtým vypili - extrakt z rastliny-purgy na tento účel určenej. Hovoríte si, že nikdy viac, že rastliny nechcete vidieť ani z lietadla, že radšej zomriete ako normálny človek, dokonca sa dáte i pochovať a pokojne sa znova i narodíte a budete si odžívať svoju karmu ako celkom bežný zamestnanec ľudskej spoločnosti s.r.o. Pozrel som sa však do očí toho, kto ma uplynulú noc „držal nad vodou" svojím spevom a chupakou (chrastidlom), a niečo ma prinútilo usmiať sa.

„Parece, que no hay otra manera para mi," povedal som. Don Roque sa usmial tiež a iba povedal: „Bueno, vas a dietar, para que no te matan." Nikdy som nebol za nemastnú-neslanú diétu vďačnejší ako vtedy. Cítil som všetkým zmyslami, že byť ľahký je jediný spôsob, ako nedať slabosti vytvorenej minulosťou šancu tvárou v tvár tej sile, ktorú rastlina odkrýva. A príslušná diéta pri práci s rastlinami je paragónom ľahkosti.

Dominik Plávka žil s rodinou svojho učiteľa Dona Roqueho v pralese, na takzvanej čakre. FOTO: DOMINIK PLÁVKA.

Čo znamená, že rastliny si vás vybrali a akú úlohu v tom hrá diéta?

- Očista tela je úvod do záhadného sveta rastlín, ktorú by som označil ako základnú podmienku pri prvom kontakte s nimi. Môže slúžiť, vlastne určite slúži, ako ukážka charakteru cesty rastlín a aj ako výstraha pred tým, čo človeka čaká, ak sa nepodriadi jej pravidlám. Duch rastliny vie, kto z ľudí dokáže po tejto ceste ísť a ponúkne mu túto možnosť. Samotná práca s rastlinami je dlhodobý a systematický proces, vyžaduje pozornosť, disciplínu, a každodenné angažovanie ega v prospech niečoho, čo je v ľudskom svete pred zrakom ukryté. Rastliny chcú od človeka vedomý životný štýl a určitú životosprávu, ktorej súčasťou je aj špeciálna diéta a abstinencia toxických látok. Don Roque mi o tom povedal:

„Keď berieš rastliny, musíš byť trpezlivý a disciplinovaný. Musíš sa začať zaoberať snami, venovať im pozornosť a tiež venovať pozornosť znameniam počas dňa, ktoré so snom súvisia. Prostredníctvom snov sa rastlina začne človeku predstavovať. Ukáže sa ti vo forme bytosti, veľmi často humanoidnej, a nadviaže s tebou kontakt. Keď si si toho vedomý, a pamätáš si svoj sen, môžeš sa začať riadiť jej inštrukciami. Ak si dôsledný a systematicky sa riadiš pokynmi ducha rastliny, pomaly, postupne sa rastlina stabilnejšie zabýva v tvojom tele a stane sa tvojím „duende" (nájomníkom). Snová podoba ducha rastliny sa vyjasní do detailov a ty budeš schopný nadviazať kontakt s touto entitou aj počas dňa. Vtedy duch rastliny preniká do hlbších úrovní tvojho tela a začína sa o tvoje telo dôkladne starať. Vyčistí ho od parazitov a deštrukčných energií, dá ti ohromnú silu, vitalitu a nadhľad. Vytvorí prirodzenú ochranu pred chorobou a negatívnou energiou. Ty sa však musíš tiež o ňu starať, o túto rastlinu v sebe. Musíš ísť v súlade s ňou, musíš si ju chrániť a živiť vhodnou životosprávou. Nesmieš svoje telo ničiť zlou stravou, toxínmi, chemikáliami, drogami a svalovou ochabnutosťou. V slabom alebo intoxikovanom tele duch rastliny prebývať nebude."

Čo sa stane, ak človek nedodrží pravidlá, ktoré rastliny vyžadujú?

- To zrejme záleží od stupňa a hĺbky angažovanosti človeka pri práci s rastlinami. Moja skúsenosť je taká, že ak človek raz vedome príjme podmienky „zmluvy" s rastlinami, a následne ich nedodrží, rastliny mu môžu, v extrémnom prípade, urobiť zo života peklo alebo človeka aj zabiť. V Amazónii sa to relatívne často stáva, hlavne u adeptov šamanizmu, ktorí v slabej chvíli užijú nedovolenú látku alebo majú sex so ženou, čo je pri požívaní určitých rastlín vysoko kontraindikované.

Pozor si musia dávať aj chorí ľudia, ktorým vegetalista naordinuje rastlinu, čo vyžaduje prísnu diétu, ktorá vo väčšine prípadov zahŕňa aj kompletnú sexuálnu abstinenciu. Keď je raz rastlina v tele, a narazí na protichodnú energiu vyvolanú porušením diéty, nastáva v tele kalamita vyvolaná bojom protichodných síl. Človek môže dostať vysoké teploty, bolesti alebo sa u neho vyvinú chronické problémy, v krajnom prípade nastáva i smrť. Myslím si, že takéto symptómy sú zakódované v osobnostnej predlohe človeka, a skôr či neskôr by sa tieto kódy „zapli" a prejavili, pokiaľ by človek živil predispozíciu k tejto osobnosti príslušným životným štýlom. Rastlina v tele môže spôsobiť, že sa takýto kód prejaví okamžite. Tento účinok rastlín je, z objektívneho pohľadu, úžasné zrkadlo vnútra. Ale rozumný človek vie, že sú chvíle, keď je lepšie sa do zrkadla nepozerať.

Práca s rastlinami je teda veľmi dramatická a nebezpečná. Naozaj rastliny vyžadujú také chúlostivé zaobchádzanie?

- Zrejme tak chúlostivé, ako jemné a chúlostivé sú samotné rastliny a citlivosť toho, kto ich berie. Väčšina rastlín, ktoré mi Don Roque pripravoval, nemala taký radikálny účinok na telo a psychiku, ako rastlina-purga, ktorá bola moja prvá rastlina. Gro mojej následnej práce u Dona Roqueho bolo potom založené na požívaní extraktov a macerátov rastlín, ktorých okamžitý účinok sa na telesnej úrovni prejavil maximálne mierne zvýšenou teplotou tela, ale „mentálne" sa prejavoval hlavne v snoch a následne aj v spôsobe, ako som vnímal dennú realitu.

Rastliny zrejme majú na každého človeka osobitné požiadavky. V mojom prípade, napríklad, môj sprievodca a učiteľ mi určil na toto leto - po seanse s jeho rastlinami - pätnásťdňovú kúru z 15-tich vybraných rastlín. V druhú noc, potom ako som večer vypil macerát z rastliny Chullachaqui som mal veľmi živý sen, v ktorom som sa stretol s dvoma zvláštnymi ženskými bytosťami. Don Roque ráno len sucho skonštatoval, že to boli duchovia rastlín, ktorí ma týmto aktom opäť prijali medzi seba, a ja im teraz musím ukázať svoju vôľu a odovzdanie sa príslušnou životosprávou. „Domingo," povedal mi, „tentoraz nemusíš držať zvláštnu potravinovú diétu, s výnimkou bravčoviny, tá by ti mohla škodiť. Ale potrebuješ jesť všetko ostatné, aby si si udržal svoju telesnú energiu a váhu."

Nahlas sa rozosmial a dodal: „Ak nebudeš poriadne jesť, zomrieš od podvýživy a my budeme mať problém, ak nám tu nájdu mŕtveho gringa. Budeme ťa musieť zakopať pod domom. Ale neboj sa, ak k tomu príde, vystrojíme ti parádny pohreb, so sviečkami a všetkým." Keď doznel jeho vážny smiech, pozrel sa mi do očí a povedal. „Čo však v žiadnom prípade nesmieš, je brať akékoľvek chemické prípravky a drogy. Dnes v noci som ťa „videl". Ak budeš brať takéto substancie, neviem, čo sa stane, a ja dávam ruky preč od teba. Je to na tebe, musíš sa rozhodnúť. Buď rastliny alebo tvoje ampulky."

Vedel som, že má na mysli anestetikum, ktoré som si zvykol používať pri ťažkých fyzických stavoch, a ktoré, okrem iného, fungovalo na zmiernenie až úplné odstránenie fyzickej ťažoby. Následne som ho niekoľko rokov používal pri svojich expedíciách v Peru na veľmi efektívne „vytelesňovanie sa" a pohyb v nižších astrálnych zemských sférach, do ktorých sa práve v Peru vyskytujú energetické brány. Teraz mi však Don Roque na rovinu povedal, že presne toto je v mojom prípade s rastlinami v hrubom nesúlade.

„Keď rastliny prijmú tvoje telo a zabývajú sa v ňom, začne proces pomalej, ale neuveriteľne systematickej očisty tela na všetkých úrovniach. Bežné ľudské telo obsahuje v krvi, bunkách, koži, orgánoch drobné parazitujúce organizmy, ktoré telo neustále oslabujú a ničia. V tele obývanom rastlinami však duchovia rastlín tieto parazity nekompromisne vytláčajú, kúsok po kúsku, a telo „zázračne" silnie, stáva sa pevným a odolným ako pevne zakorenený gigantický strom Acero Caspi a zároveň jemným, ohybným a vnímavým ako subtílna liana Came, ktorá rastie z energie vzduchu, lebo vôbec nie je v kontakte so zemou. Telesná energia a duch človeka sa začne podobať na energiu a ducha rastliny, čo sa týka životnosti, vitality a vnímavosti na okolie. Začneš cítiť oheň vnútri svojho tela, necítiš chlad, nedokáže ťa nič unaviť či stresovať, dokonca prestaneš potrebovať bežné ľudské kratochvíle, nepotrebuješ piť, jesť či mať sex. Nechýba ti nič, lebo si plný energie, ktorou ťa rastliny živia. Môžeš byť úplne sám, a predsa sa necítiš osamotený. Rastliny ti dajú všetko, čo potrebuješ," povedal Don Roque.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  4. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  5. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  6. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  7. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  8. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 228
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 412
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 374
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 993
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 303
  6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 006
  7. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 710
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 687

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Štefan Vidlár: Máme strom
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 944
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 632
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 477
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 392
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 338
  6. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 039
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 031
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 703
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Vissim, technologická spoločnosť pôsobiaca aj v Liptovskom Mikuláši, hľadá nových kolegov.


7 h
Takto vyzerá jaskyňa v roku 2023, ide o najznámejšiu sieň, ktorú zdobil v minulosti ľad.

Od roku 2016 bolo jaskyniarom jasné, že ľad v jaskyni pomaly končí.


16 h

Na Liptove sa inšpirovali fínskym modelom vzdelávania.


23. mar

Fanúšikovský kompas zavítal do 7. ligy, kde je ešte všetko otvorené.


a 1 ďalší 22. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden z najväčších hitov nahral len z recesie.


21 h

Ako hráč našiel najlepšie podmienky v Považskej Bystrici a bol aj pri historickom postupe. V trénerskej kariére zažil nejedno sklamanie.


23. mar

Napadnutého muža previezli záchranári do nemocnice.


23. mar

Od roku 2016 bolo jaskyniarom jasné, že ľad v jaskyni pomaly končí.


16 h

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Štefan Vidlár: Máme strom
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 944
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 632
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 477
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 392
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 338
  6. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 039
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 031
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 703
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu