Návštevníci mu do Maše nosia polodrahokamy

„Tieto diery urobil medveď a tieto zlodeji. Medveď vyberá osie hniezda a ľudia kamene. Rozobrali už celý oporný múr a najhoršie je, že začali rozoberať už aj múr pri bývalej maši," povedal Peter Flodr, s ktorým sme sa porozprávali v Maši o maši.

Hrádocká Maša, v ktorej je expozícia baníctva a hutníctva. Vľavo vážnica, vpravo klopačka. Vedľa nej sú včelíny a okolo často chodí medveď.Hrádocká Maša, v ktorej je expozícia baníctva a hutníctva. Vľavo vážnica, vpravo klopačka. Vedľa nej sú včelíny a okolo často chodí medveď. (Zdroj: BEATA CHRENKOVÁ)

Maša s malým m je vysoká pec, v ktorej sa tavila železná ruda. Hrádockú mašu postavili v roku 1792 a merala 12,5 metra. V roku 1873 ju rozobrali, odviezli do Třinca a tam ju postavili znovu. Bola totiž z veľmi kvalitného ohňovzdorného materiálu, trikrát vypalovaných tehiel. Maša s veľkým M bol názov osady v okolí hrádockej maše, v ktorej žilo kedysi 120 ľudí. Teraz v nej bývajú už len Flodrovci a Martákovci. Blízko ich domov je vážnica a klopačka.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Najskôr sme sa vybrali na miesto, kde stála vysoká pec. Rudu k nej vozili po ceste, ktorá je vo svahu, preto jej okraje spevnili kamenným múrom. Keďže rudu sypali do pece zhora, urobili násyp, aby sa dostali až k jej vrcholu. Aj násyp spevnili kamenným múrom.

SkryťVypnúť reklamu

Kradnú kamene

Z múriku popri ceste nezostalo už takmer nič, kamene ľudia poodvážali pravdepodobne na svoje chalupy a do záhrad. Vyše dvestoročný múr na mieste, kde stála vysoká pec, ešte stojí. Ale aj z neho ubúda. „Vandali to tu veľmi devastujú. Dal som krížom cez cestu prekážku, aby sa sem nedostali autom. Ale hodili ju nabok a znovu som našiel diery po čerstvo vybratých kameňoch. Aby som zabránil ďalšej devastácii, zavolal som políciu a podal trestné oznámenie na neznáme- ho páchateľa. Podľa odhadu zlodeji ukradli asi desať kubíkov kameňa," povedal Peter Flodr. Snaží sa nájsť spôsob, ako zveľadiť a uchrániť priestor, kde stála vysoká pec. V súčasnosti tam rastie burina. Zišlo by sa upraviť terén a osadiť informačnú tabuľu, aby ľudia vedeli, prečo je v lese múr a že pri ňom kedysi stála vysoká pec.

SkryťVypnúť reklamu

Kanál z Kráľovej Lehoty

V hrádockej maši tavili rudu do roku 1873. Vozili ju na konských povozoch zo Spiša a okolitých obcí. Najkvalitnejšia bola pod severnou stenou Ďumbiera. Rudu najskôr drvili v takzvaných stupách, ktoré poháňali vodné kolesá, až potom ju sypali do vysokej pece. Voda sem bola privádzaná umelo postaveným kanálom až z Kráľovej Lehoty.

Keď v hrádockej maši tavili rudu, v osade Maša bolo asi 23 objektov - domy, mlyn, píla a manufaktúry, v ktorých spracovávali rudu. Pri výstavbe cesty z Liptovského Hrádku po Červený kút pred štyridsiatimi rokmi všetky budovy zrovnali so zemou. Zostala iba vážnica, klopačka a administratívna budova, v ktorej pôvodne býval cechmajster. Vážnicu a klopačku vyhlásili v 80-tych rokoch za kultúrne pamiatky. Dom, v ktorom býval cechmajster, prešiel do správy štátu, patril Štátnym lesom, neskôr ho predali a bývalo v nej niekoľko rodín. V roku 2001 ho kúpil Peter Flodr. „Keďže mojimi susedmi sú kultúrne pamiatky, vážnica a klopačka, začal som sa o ne hlbšie zaujímať a študovať ich históriu. Je veľmi zaujímavá a bohatá, a preto som sa snažil presvedčiť kompetentných, že stojí za to urobiť v Maši múzeum. Napokon sa to podarilo v roku 2003 a ja som sa podujal, že ho budem spravovať."

SkryťVypnúť reklamu

Vo vážnici je aj pištoľ

Expozícia baníctva a hutníctva, ktorá je vo vážnici a klopačke v Maši, patrí pod Liptovské múzeum. Najskôr sme si prezreli vážnicu. Vedľa nej stoja na koľajniciach banské vozíky. Peter Flodr vysvetlil, že v Maši také neboli. Doviezli ich z Dúbravy a symbolizujú banícku činnosť. Ale surová železná ruda vo vozíkoch bola taká istá, akú kedysi tavili v hrádockej maši. Predtým ju však odvážili vo vážnici. Po vytavení z nej vznikli tri základné produkty: hrudkovité železo, bochník a ingot. Je to čisté železo, len každé má iný tvar. Spracúvali ho v okolitých manufaktúrach a vyvážali do celého Uhorska. Vyrábali z neho motyky, sekery, klince, lustre, kľúče, rôzne ozdoby, náhrobné kríže a mnoho iných vecí. Železo vyrobené v hrádockej maši používali aj v hrádockej zbrojovke pri výrobe pušiek a pištolí. Strieľali z nich rakúski vojaci v napoleonských vojnách.

Zlato je ťažšie ako železo

Vo vážnici sme okrem pištole, surovej a spracovanej rudy a výrobkov z nej videli aj banícke náradie, lampy, banícku uniformu a dokonca zlato. „V tejto skúmavke je asi 120 mikročastíc zlata, ktoré ryžoval na Boci jeden mladý mineralóg štyri hodiny. Ja som sa pozeral a trochu mu pri tom asistoval," prezradil P. Flodr. Zlata v skúmavke bolo tak málo, že by sa vošlo za necht novorodenca. Zhodli sme sa na tom, že na zlatý zub by musel ryžovať v Bocianke asi rok.

V druhej malej nádobke plávali v liehu tenké zlaté šupinky. „Zlato sa dá ukuť do hrúbky asi desaťtisíciny milimetra. Keď sa pozlacujú historické pamiatky, na jeden meter štvorcový plochy stačí 1,5 gramu zlata," vysvetlil P. Flodr a prekvapil ďalšou informáciou. Vytiahol z vitríny železnú kocku s hranou 32 milimetrov. Jednu stranu mala pozlátenú. „Táto kocka váži asi 320 gramov. Keby bola zo zlata, vážila by jeden kilogram. V akčných filmoch často vídame lupičov, ktorí vykrádajú banky a bežia s tehličkami zlata, akoby to boli bochníky chleba. Ale zlatá tehlička je poriadne ťažká."

Takýchto zlatých kociek by sa do jedného regálu vitríny zmestilo tisíc a vážili by tonu. FOTO: BEATA CHRENKOVÁ

Klopačka a balvan

Vedľa vážnice je klopačka. Do roku 1803 v nej bol zvon, potom ho odviezli do kostola v Liptovskom Petre a nahradila ho klopačka. Visí na povrazoch, je zo smrekového dreva a vyzerá ako veľká jaternica. Klopali na ňu dreveným kladivkom, ktoré pripomína tĺčik na mäso. Klopaním na klopačku zvolávali baníkov a hutníkov do roboty. V klopačke je tiež veľa pozoruhodných predmetov, napríklad banícka palica zvaná fokoš či nádoba na ryžovanie zlata - brotvan. Môžete v nej vidieť aj nevšednú zbierku žúl a mramoru z celého sveta - Urajiny, Indie či Brazílie.

Maša je síce trochu od ruky, mimo hlavného ťahu, ale oplatí sa ju navštíviť. Dozviete sa oveľa viac, než sa zmestilo do tohto článku. A keď budete mať čas, pozrite si aj svetový unikát - mašiansky balvan. Treba k nemu ísť asi kilometer pešo, ale stojí to za to. Je pozostatkom doby ľadovej, meria asi sedem metrov, má rozlohu pol hektára a so svojráznou flórou patrí ku klenotom Liptova.

Klopačka. Spieva sa o nej v pesničke Vstávaj, Honzo, hore, na baňu klopajú. FOTO: BEATA CHRENKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 737
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 470
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 916
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 659
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 539
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 244
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 135
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 069
  1. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  2. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  3. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  4. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  5. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  6. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  7. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  8. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 984
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 664
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 613
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 871
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 944
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 749
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 272
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 824
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Už je to niekoľko mesiacov odkedy začalo parkovisko pri OC Dubeň postupne meniť svoj vzhľad.


Mincovníčkovo v Liptovskom Jáne ocenia nielen deti.

Tak ako je Liptov pôsobivý na povrchu, je takým aj pod zemou.


  1. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  2. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  3. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  4. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  5. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  6. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  7. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  8. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 984
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 664
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 613
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 871
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 944
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 749
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 272
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 824
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu