V hrádockom arboréte sú aj stromy, ktoré žrali dinosaury

Hrádocké arborétum je najstaršie na Slovensku a najvyššie položené arborétum v strednej Európe. Rastú v ňom aj stromy, ktoré mali pravdepodobne na jedálnom lístku dinosaury.

V hrádockom arboréte je aj jazierko.V hrádockom arboréte je aj jazierko. (Zdroj: JIŘÍ JUNEK)

Priemerná ročná teplota v hrádockom arboréte je iba 6,3°C. Nachádza sa v nadmorskej výške 650 metrov. Je v ňom 730 druhov drevín nielen z Európy, ale aj Ázie, Ameriky a Austrálie. Môžete v ňom vidieť, napríklad, sekvojovec mamutí, ktorý v severnej Amerike dorastá až do výšky 107 metrov. Sú v ňom aj dreviny, ktoré sú zapísané v červenej knihe viacerých krajín. To znamená, že im hrozí vyhynutie.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V arboréte vybudovali náučný dendrologický chodník, ktorý slávnostne sprístupnili 12. októbra. Náladu prichádzajúcim hosťom spríjemňovala hudba folklórneho súboru Tatrín a znepríjemňoval dážď.

SkryťVypnúť reklamu

Podujatie otvorili trubači. Po nich študentka Strednej odbornej lesníckej školy J. D. Matejovie Katarína Máliková zarecitovala vlastnú báseň a riaditeľ školy Viliam Prukner priblížil históriu a súčasnosť arboréta. Jeho vznik úzko súvisí so založením lesníckeho školstva v Liptovskom Hrádku. Už v roku 1796 začali pri prvej lesníckej škole budovať dekoratívny anglický park. Jeho základ tvorilo asi dvesto líp vysadených v roku 1777 pri príležitosti 1. výročia vzniku USA. Mnohé stoja dodnes.

Mýlia si ho parkom

Michaela Kubíková, riaditeľka Národného trustu (NT), vysvetlila dôvody vzniku náučného chodníka. Jedným z nich bolo to, že Hrádočania o arboréte vedia veľmi málo a vnímajú ho skôr ako mestský park a nie ako arborétum a chránený areál. Vyplynulo to z ankety, ktorú urobil NT spolu s Komunitnou nadáciou Liptov. Prostriedky na vybudovanie náučného chodníka získali vďaka projektu, ktorý vypracoval NT v spolupráci so školou.

SkryťVypnúť reklamu

Náučný chodník

Na prehliadku náučného chodníka pozval hostí zástupca riaditeľa hrádockej lesníckej školy Edmund Hatiar. Boli medzi nimi poprední predstavitelia Žilinského samosprávneho kraja, Lesov SR, ich odštepného závodu v Liptovskom Hrádku a Správy TANAP-u. Na náučnom chodníku postupne odhalili šesť informačných tabúľ. Sú na nich základné informácie o arboréte a stromoch, ktoré v ňom rastú. Pri tabuliach predstavil niektoré zaujímavé dreviny Vladimír Zubček. Učí dendrológiu na lesníckej škole a je autorom textov a väčšiny fotografií na tabuliach.

Najstaršími stromami v arboréte sú borovice balkánske. V roku 1886 ich priviezli z Banskej Štiavnice na vozoch. Je v ňom aj ginko dvojlaločné, ktoré je považované za najstaršiu žijúcu fosíliu. Pravdepodobne ho žrali už dinosaury. V arboréte rastie aj javor cukrodarný, z ktorého v Amerike vyrábajú známy javorový sirup.

SkryťVypnúť reklamu

Zasadili brezy

Hostia zasadili aj pamätné brezy - papierovú a žltú, od Miroslava Grandtnera. Žije v Kanade, ale pôvodom je Slovák, rodák z Benkova neďaleko Čierneho Váhu. Bol profesorom na kanadskej univerzite. Je uznávanou kapacitou svetovej dendrológie a autorom mnohých odborných publikácií. Veľa rokov spolupracuje s hrádockou lesníckou školou formou odborných rád a posiela semená rôznych drevín.

Ondrej Makara, bývalý správca arboréta, ich sadí a pestuje. Zasadil a vypestoval aj brezu žltú a papierovú, ktoré zasadili v arboréte. Tvoria základ aleje, ktorá sa bude volať Grandtnerova. Ondrej Makara sa veľkou mierou pričinil o rozkvet arboréta a zasadil v ňom veľa stromov. Viedol korešpondenciu s viac ako tridsiatimi botanickými záhradami a arborétami z celého sveta.

Významné lesnícke miesto

Ešte predtým, ako hostia zasadili brezy a prešli po náučnom chodníku, vyhlásil generálny riaditeľ Lesov SR Alojz Riško arborétum za významné lesnícke miesto. Významné lesnícke miesta vyhlasujú štátne Lesy s cieľom zachrániť prírodné a kultúrne dedičstvo. Hrádocké arborétum sa stalo 25. významným lesníckym miestom, ale prvým, o vyhlásenie ktorého sa pričinila iná organizácia ako Lesy SR, Stredná odborná škola lesnícka J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku.

V nej sa na záver uskutočnil koncert loveckej hudby. Zahrali trubači z hrádockej lesníckej školy a zo Základnej umeleckej školy z Potštátu.

Hrádocké arborétum

Arborétum na dnešnom mieste vzniklo vďaka riaditeľovi školy Rudolfovi Benkö v roku 1886. Malo rozlohu približne 27 hektárov. Po vojne sa zmenšilo na 7,24 hektárov. V roku 1982 ho vyhlásili za chránenú študijnú plochu a zaradili ho do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. V rokoch 1983 - 1985 vypracoval kolektív autorov pod vedením I. Otrubu projekt rekonštrukcie arboréta. Na jeho základe je dodnes rozdelené do siedmich zón. V severoamerickej sú dreviny zo severnej Ameriky, v euroázijskej dreviny z Európy a Ázie, v tretej rododendrony, v ďalšej vždy zelené rastliny, vo východoázijskej zóne sú vresoviská a alpinum a jedna zóna je venovaná iba vŕbam. Od roku 2002 je Hrádocké arborétum majetkom Žilinského samosprávneho kraja a spravuje ho Stredná odborná lesnícka škola J. D. Matejovie Liptovský Hrádok. Takmer všetky práce v arboréte vykonávajú študenti školy v rámci praxe. Ročne odpracujú v arboréte 1800 - 2400 hodín. V minulosti malo arborétum aj vlastných zamestnancov. Takmer tridsať rokov bol záhradníkom v arboréte Jozef Junek. V rokoch 2005 až 2007 pri rekonštrukcii drevinového zloženia arboréta odstránili z neho viac ako dvesto drevín, ktoré svojím pôvodom nepatrili do jednotlivých zón alebo v dôsledku zdravotného stavu ohrozovali návštevníkov. Hrádocké arborétum je v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny vyhlásené za chránený areál so zaradením do 4. stupňa ochrany. Pre žiakov lesníckej školy je živým kabinetom dendrológie, kam chodia spoznávať dreviny. Ale slúži aj ako mestský park. Niektorí návštevníci ho hlavne v noci devastujú, ničia lavičky a robia z neho smetisko. Preto správca arboréta navrhol, aby v súlade s návštevným poriadkom bolo arborétum v noci uzatvorené a zabránilo sa tak jeho devastácii. S tým však nesúhlasia obyvatelia mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 405
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 846
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 138
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 954
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 797
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 834
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 578
  1. Vladimír Bojničan: Klérofašisti a boľševici: Dnes pevne spojení v extréme, ktorý mentálne ohlupuje a nivočí nielen slovenský národ
  2. Ján Valchár: Chceme Deň POBJEDY alebo Deň PEREMOHY?
  3. Viktor Pamula: Toto nie je môj premier
  4. Ľudmila Rábelyová : Ticho medzi (nami) ľudmi
  5. Viktor Pamula: Retardácia v praxi
  6. Jozef Varga: Himnusz na M1 video o 00 00 hod. Bratislavský hrad, vlajka SR
  7. Ján Komrska: Pico del Cielo
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 760
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 700
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 367
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 981
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 792
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 958
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Všetci hasiči stáli a tlieskali jeho pamiatke.


Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Rudolf Huliak.

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


5

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Titul? Nie je to veľmi pravdepodobné.


8. máj

Areál s vyše 170-metrovými stožiarmi je ekonomickou príťažou.


8 h

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


21 h

František Feja je inšpirácia pre všetkých.


Eliška Veselovská a 1 ďalší 7. máj
  1. Vladimír Bojničan: Klérofašisti a boľševici: Dnes pevne spojení v extréme, ktorý mentálne ohlupuje a nivočí nielen slovenský národ
  2. Ján Valchár: Chceme Deň POBJEDY alebo Deň PEREMOHY?
  3. Viktor Pamula: Toto nie je môj premier
  4. Ľudmila Rábelyová : Ticho medzi (nami) ľudmi
  5. Viktor Pamula: Retardácia v praxi
  6. Jozef Varga: Himnusz na M1 video o 00 00 hod. Bratislavský hrad, vlajka SR
  7. Ján Komrska: Pico del Cielo
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 760
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 700
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 367
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 981
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 792
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 958
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu