Samospráva 6. obvodu v Budapešti venuje zvláštnu pozornosť prieskumu slovenskej minulosti. Kedysi Slováci predsa stavali Budapešť, a tak medzi nimi objavili aj Jána Nepomuka Bobulu, rodáka z Dovalova.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Pozvanie na návštevu Budapešti dostali koncom októbra zástupcovia Dovalova a mesta Liptovský Hrádok od slovenskej samosprávy v Budapešti, mestskej časti Terezín.
„Dôvodom pozvania bol fakt, že slovenskí poslanci, ktorí fungujú na území Budapešti, získali pre rodáka z Dovalova, Jána Nepomuka Bobulu, titul čestný občan Budapešti, Terezína in memoriam," upresnila poslankyňa hrádockého mestského zastupiteľstva Zdenka Jurčová.
Z Maďarska slovenskí zástupcovia priniesli bronzovú sochu (na fotografii), ktorá reprezentuje mestskú časť Terezín a na ktorej je vyryté meno J. Nepomuka Bobulu v slovenčine a maďarčine. Súčasne s udelením občianstva na priečelí budovy mestského úradu v Budapešti pripísali medzi významných obyvateľov maďarského hlavného mesta aj Bobulovo meno.
„Po stošesťdesiatich piatich rokoch od narodenia architekta a staviteľa je udelenie čestného občianstva Bobulovi významným počinom, ktorý si veľmi vážime," zakončila Z. Jurčová.
So slovenskou samosprávou v Budapešti Dovalovo udržuje čulé kontakty od roku 2003. Niekoľkokrát do roka sa zástupcovia samosprávy a občania Dovalova stretajú na spoločných akciách.
Ján Nepomuk Bobula, ktorý žil v rokoch 1844 až 1903, pôsobil roky v Budapešti ako staviteľ a architekt najmä na Andrássyho triede, ktorú vyhlásili Maďari za národné kultúrne dedičstvo. Pôsobil ako kultúrny dejateľ a dokonca bol aj poslancom uhorského snemu.