Razantné rozširovanie podkôrneho hmyzu v Demänovskej Doline, podľa lesníkov, nastúpilo už vlani. Veľká časť je už v kritickom stave.
NÍZKE TATRY. Ministerstvo pôdohospodárstva žiada majiteľov lesov, aby vyťažili choré a poškodené stromy. Aj preto pokračuje v severných častiach Demänovskej Doliny, ale aj inde ťažba vo veľkom.
Podľa medializovaných informácií s tempom ťažby nie sú spokojní dokonca ani ochranári prírody, ktorým sa vidí pomalá. Erik Baláž z lesoochranárskeho združenia VLK povedal: „Ľudia nás často vnímajú ako radikálnych, že chceme, aby sa neťažilo nikde. My hovoríme len o tom, aby sa kalamita nemala ťažiť len na necelých dvoch percentách územia Slovenska, ktoré tvoria prísne chránené územia."
Drevo má ostať tam, kde stromy spília
Stanislav Bystriansky, jeden z lesníckych správcov územia, pripomína, že v piatom a štvrtom stupni ochrany je tiež potrebné asanovať aktívne chrobačiare. Čerstvo napadnuté stromy spíliť, odvetviť, odkôrniť a kôru asanovať. Podľa Bystrianskeho nech tam drevo zostane, aby sa odtiaľ nákaza nešírila do okolitých lesov. Paradoxne, režim v zmysle zákona o ochrane prírody, teda bez zásahov, je v rozpore so zákonom o lesoch. V boji s lykožrútmi treba využiť aj ostatné spôsoby, okrem iného feromónovými lapačmi.
Nebezpečné premnoženie lykožrúta
Premnoženie lykožrúta smrekového a ostatných nebezpečných lykožrútov sa podobá, podľa Bystrianskeho na nebezpečné a nákazlivé ochorenia, podobne ako žltačka, mor ošípaných, choroba šialených kráv, aktuálne aj neznámy vírus chrípkového ochorenia šíriaci sa z Ukrajiny. „Naivní ochranári hlásajú samovývoj, no neuvedomujú si, že bránením využívania prírodných trvalo obnoviteľných zdrojov v konečnom dôsledku škodia prírode, ekológii aj sebe," tvrdí S. Bystriansky.
Nielen v Nízkych, ale aj v Západných a Vysokých Tatrách pokračujú intenzívne v ťažbe dreva napadnutých stromov. Od roku 2004 sa škodcovia veľmi rozšírili.
Veľké množstvo dreva zostáva v lese stále nespracovaných. Podobne, ako v iných oblastiach, napadnutého dreva je priveľa. Súčasné spracovateľské drevorubačské kapacity nestačia. Napríklad, v Bockej doline je vytvorené stredisko, v ktorom nepretržite už niekoľko rokov pracujú desiatky piliarov a lesných robotníkov. Až teraz, keď sa situácia zhoršuje, lesníci a časť ochranárov sa zhodujú v pohľadoch na aktuálny stav a na riešenia.
Najrýchlejšie sa množí na neprístupných miestach
Lykožrútom v uplynulom vegetačnom období prialo počasie. Zdravotný stav lesov je, podľa odborníkov, najhorší, aký si pamätajú.
Oslabenie stromov akceptujú aj lesoochranári, ale majú na to vlastné vysvetlenie. „Smreky boli vysadené na miestach, kde nemajú rásť, je tam zlá štruktúra porastov," informoval médiá Erik Baláž. Problém vidí aj v rýchlosti spracovania kalamity.
V masíve Chopka pod Májovou muldou na prepojovacom traverze už pred časom vytvorili stredisko, kde využívajú drevorubači aj lesné lanovky na manipuláciu. Ochladenie umožňuje výkonnej technike dostať sa aj na ťažšie prístupné miesta. Tam sa, ako naschvál, rozširuje podkôrny hmyz oveľa rýchlejšie, než inde.