DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Históriu zakončenia letnej a otvorenia zimnej turistickej sezóny na symbolickom cintoríne na Stodôlkach v Demänovskej Doline začali písať turisti z KTK Jasná v roku 1985. Myšlienka vzniku symbolického cintorína na Ostredku - Stodôlkach sa datuje od roku 1936. S návrhom zriadiť na tomto mieste symbolický cintorín prišiel vtedy nestor slovenskej turistiky a obdivovateľ Demänovskej Doliny Alojz Lutonský.
var gm_mesto_lat = ''; var gm_mesto_lng = ''; var gm_mesto_zoom = ''; gm_mesto_lat=49.15; gm_mesto_lng=19.5; gm_mesto_zoom=12
Za skutočný vznik symbolického cintorína však možno označiť september 1954, kedy na tomto mieste odhalili sochu horskej piety od akademického sochára Alfonza Gromu a inštalovali pamätnú tabuľu Aljošovi Halašovi, 16-ročnému lyžiarovi, ktorý zahynul v máji 1942 pri pretekoch na Ďumbieri. Tabuľu tu majú aj maliar Zoltán Palu-gyay z Bodíc a Peter Ftorek, lyžiarsky tréner ZŠK Jasná. Obaja zahynuli za záhadných a dosiať neobjasnených okolností.
Najmä v posledných rokoch prešiel cintorín viacerými úpravami. Urobili chodníky, pribudla kaplnka s tabuľkami mien ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Je ich v nej asi 150. Nad cintorínom čnie drevený vyrezávaný kríž od majstra rezbára Emila Halaja z Kriváňa. Na rekonštrukčných prácach, pri ktorých bol garantom Obecný úrad v Demänovskej Doline pod vedením starostu Ivana Šimka, sa najviac podieľali členovia Klubu seniorov Horskej služby Nízke Tatry sever, Horská záchranná služba, Klub slovenských turistov Jasná a veľa obyvateľov a priaznivcov Demänovskej Doliny.
Aj keď symbolický cintorín doteraz nebol oficiálne otvorený, je zaujímavým a často navštevovaným miestom Demänovskej Doliny.
Autor: Ján Chrapčiak