Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasępa v mene akademickej obce univerzity požiadal otvoreným listom sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva o anulovanie rozhodnutia o zákaze vešania krížov vo verejných školách v Taliansku.
RUŽOMBEROK. „Váš rozsudok veľmi bolestivo zranil mňa i našich veriacich a urazil moje i naše právo na náboženskú slobodu," uvádza sa v otvorenom liste, ktorý poskytol hovorca Katolíckej univerzity v Ružomberku Vladimír Buzna.
List poslali každému sudcovi súdu osobitne. „Je to tak, pretože cítime, že každé Vaše individuálne rozhodnutie, za ktoré ste plne zodpovední, práve začalo veľmi nebezpečný proces spôsobujúci medziľudské problémy a mal by byť okamžite zastavený kvôli mieru. Sme presvedčení, že zrušenie rozhodnutia súdu bude znakom spravodlivosti v nespravodlivosti, ktorá nás tak bolestivo zasiahla, bude taktiež predstavovať spôsob, ktorým sa prinavráti súdu dôvera. Je to veľmi dôležité, pretože hoci Európsky súd pre ľudské práva nie je Európska inštitúcia, podľa mienky v spoločnosti jeho rozhodnutie, ktoré sa týka prítomnosti kríža na štátnych školách v Taliansku, rúca a ničí našu dôveru v iné európske inštitúcie, ktoré sú nesmierne dôležité a potrebné teraz i v minulosti," píše sa v liste.
Zasępa v liste konštatuje, že takmer všetky kultúry na svete boli vytvorené nejakým druhom náboženstva, a to bolo odjakživa dôležitou súčasťou života ľudí. Dokonca aj dnes sa názory, stanoviská a presvedčenie väčšiny obyvateľov sveta utvára prostredníctvom náboženstiev, ktoré nemožno vylúčiť z nášho prostredia, ak chceme zistiť spoločného menovateľa kultúrneho pluralizmu na svete.
„Nanešťastie, rozhodnutie siedmich sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré sa týkalo prítomnosti kríža na štátnych školách v Taliansku je dramatickým príkladom vylúčenia", napísal v otvorenom liste, ktorým vyzýva aj k tolerancii.
Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu v utorok 3. novembra vyhovel Talianke Soile Lautsiovej, ktorá sa sťažovala na kríže zavesené na stenách v školách v severnom Taliansku. Podľa nej prítomnosť náboženských symbolov v triedach porušuje sekulárne princípy, na ktorých by verejné školy mali fungovať. Európsky súd priznal Lautsiovej odškodnenie 5000 eur, ktoré jej má vyplatiť talianska vláda.