Na výstave Krehká krása v Dome Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši môžete obdivovať paličkovanú čipku v mnohých podobách. Pripravili ju ženy z Klubu paličkovanej čipky v Liptovskom Mikuláši, ktorý vedie už niekoľko rokov Zuzana Bartánusová.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výstavu rozdelili do niekoľkých zón. V jednej je vianočný stromček, v druhej veľkonočný. Oba sú ozdobené výtvormi z paličkovanej čipky. Čipkárky upaličkovali aj anjelov, čertov, motýle a rôzne zvery, leva či opicu. Paličkovaná čipka sa vyníma aj na šatách, blúzkach, šáloch či taškách. Dajú sa z nej urobiť aj originálne šperky - náhrdelníky, brošne a náušnice. Aj tie môžete vidieť na výstave.
Súčasťou výstavy je aj takmer pätnásťmetrový pás paličkovanej čipky. Jedinečný projekt s názvom Čipkárska cesta odštarovali liptovské čipkárky vlani v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. „Myšlienku o putovaní paličkovanej čipky po Slovensku vyslovila pani zo žilinského klubu. Rozhodli sme sa, že spolu s Národopisným múzeom v Liptovskom Hrádku do toho pôjdeme a pridali sa ďalšie kluby na Slovensku," povedala Zuzana Bartánusová. Každá čipkárka urobí štvorček s veľkosťou 8,5 krát 8,5 centimetra. Prvých osem štvorčekov urobili práve členky Klubu paličkovanej čipky v Liptovskom Mikuláši.
Všetky štvorčeky sú pospájané a olemované tradičnou čipkou každého regiónu. „Tradičná liptovská čipka je veľmi náročná a vymiera, na Slovensku ju už nevie robiť takmer nikto. Vďaka Čipkárskej ceste sme sa ju naučili. Urobila ju Mária Lopčianska podľa malého obrázku, ktorý sme zväčšili, prekreslili a vydedukovali postup, lebo nebol k nemu písomný návod," prezradila Z. Bartánusová.
Ďalšie štvorčeky paličkovanej čipky pridali žilinské čipkárky a v súčasnosti meria pás už 15 metrov. Bude však oveľa dlhší. Po Slovensku totiž putujú rôznymi smermi tri valce, na ktoré pridávajú štvorčeky čipkárky z rôznych klubov.
Unikátny pás paličkovanej čipky bude po dokončenení vystavený v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Krásu paličkovanej čipky môžete v Dome matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši obdivovať do konca novembra.
Pri paličkovaní pracuje čipkárka naraz niekedy aj so šesťdesiatimi paličkami. Valec, na ktorom vzniká čipka, je vyplnený väčšinou pilinami a pieskom. FOTO: BEATA CHRENKOVÁ