RUŽOMBEROK. Niektoré sú len krátke brožúry, letáky, časopisy, iné sú mnohostranové komplexné analýzy, štúdie či úvahy. Viaceré knihy sú súborom článkov k rovnakej téme. Venujú sa rôznym ideologickým, politickým či ekonomickým systémom, napríklad, fašizmu, rasizmu, komunizmu, socializmu, extrémizmu, terorizmu a ďalším - izmom. Ale sú aj o ekológii, ľudských právach, sociálnych témach, filozofii, sociológii či psychológii.
Fragmenty fekalizmu
V knižnici je, napríklad, kniha O boji v náboženství z roku 1904, ktorú napísal prvý československý prezident T. G. Masaryk. Je v nej aj alegorický román od Georgea Orwella Farma zvierat o tom, ako to dopadne, keď sa svine dostanú ku korytám. Veľkú časť tvoria knihy, ktoré nie sú zaraditeľné do žiadnej z týchto kategórií, pričom ale majú čo povedať. Jedna z nich sa volá Fragmenty fekalizmu. Je to úsmevná, recesistická úvaha o „prúseroch" v spoločnosti. „Elektronické knižky sme mali vo svojich počítačoch, a napadlo nám, že by sme ich mohli zhromaždiť viac. V tomto roku sa nám podarilo získať grant z nadácie Intenda v rámci programu Rozvíjame občiansku identitu, z ktorého sme knihy vytlačili a zošili. Takmer všetky slúžia na rozšírenie obzoru," povedal Jaroslav Hanko z Hnutia nespokojných občanov a dodal: „Na CD už máme viac ako deväťsto titulov, niektoré aj v angličtine a iných jazykoch. V súčasnosti už máme polovicu materiálu na druhý diel Alternatívnej knižnice na CD. Na budúci rok by sme chceli knižnicu doplniť aj o dokumentárne filmy."
Knihy si záujemcovia v Alternatívnej knižnici môžu požičať každú sobotu od sedemnástej do devätnástej hodiny, ale dá sa dohodnúť aj inokedy telefonicky alebo mejlom, v knižnici sú kontakty. Požičanie kníh je bezplatné, ľudia si môžu požičať päťsto strán na dva týždne.
S čím sú nespokojní
Hnutia nespokojných občanov (HNO) v Ružomberku založilo v roku 2000 asi päťdesiat mladých ľudí. „Nie sme politici, ktorí od stola rozdávajú, či skôr škrtajú peniaze a berú za to plat. Vykonávame síce rovnakú robotu ako oni, študujeme zákony, vyhlášky, územné plány a dokumentácie, rokujeme a prijímame rozhodnutia, ale na rozdiel od politikov svoje rozhodnutia aj uskutočňujeme a nie sme za to platení. Popri tejto práci sa venujeme školám, zamestnaniu či rodinám. Fungujeme ako skupina ľudí, ktorí majú snahu niečo zmeniť. Nemáme žiadneho šéfa či predsedu. Od roku 2007 však už fungujeme ako registrované občianske združenie, sme teda aj príjemcami dvoch percent a sme oprávnení prijímať rôzne granty," prezradil J. Hanko. Na otázku, s čím sú nespokojní, odpovedal: „Nespokojní sme najmä so súčasným politickým systémom, kde jeden rozhoduje, dostáva za to desaťnásobný plat a nie je nijako ovládateľný. Od nás ostatných sa vyžaduje len to, aby sme o štyri roky opäť splnili svoju volebnú povinnosť. Rovnako sme nespokojní aj s aroganciou mocných, napríklad, pri investíciách ničiacich životné prostredie. Nespokojní sme aj s existenciou ľudí, ktorí túžia po rôznych diktátorských režimoch a s ľahostajnosťou, apatiou a nečinnosťou zvyšku spoločnosti."
HNO organizovalo napríklad kampaň Malino Brdo je krajšie bez panelákov proti výstavbe apartmánových domov na Malinom Brde.