LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Knižnicu v Liptovskom Mikuláši založil koncom roku 1829 významný predstaviteľ slovenského národného obrodenia Gašpar Fejérpataky-Belopotocký.
Do svojej knižnice, ktorá mala približne 60 čitateľov, kúpil za približne 500 zlatých knihy väčšinou náučného charakteru na zlepšenie každodenného života vtedajšieho obyvateľstva. Našla sa však medzi nimi aj beletria, najmä v českom jazyku. Informovala o tom riaditeľka Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého Marcela Feriančeková.
Činnosť pôvodnej Belopotockého výpožičnej bibliotéky bola po následnom zatvorení kráľovskou radou v roku 1842 obnovená až v roku 1925. Ak by sa jej zakladateľ zjavil, určite by bol zmätený z dnešnej podoby knižnice. Mnohé veci by zrejme nechápal, všetky knižnično-výpožičné procesy sú zautomatizované. Marcela Feriančeková dúfa, že pri bližšom pohľade by sa presvedčil, že naozaj pokračujú v jeho odkaze šírenia kultúry a vzdelanosti.
Liptovská knižnica nesie oficiálne meno svojho zakladateľa od roku 1969. Vo svojom knižničnom fonde má približne 93-tisíc zväzkov. Takmer 6-tisíc registrovaných používateľov zrealizuje ročne viac ako 360-tisíc výpožičiek. Spomínaná inštitúcia, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, metodicky zastrešuje činnosť dvoch mestských a 77 obecných knižníc v celom liptovskom regióne.