Rómske deti z niektorých hornoliptovských základných a špeciálnych škôl spoznávajú v dňoch 26. a 27. novembra prostredníctvom praktických ukážok tradičných remesiel pôvodnú rómsku kultúru.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. O projekte Liptovského múzea informovala jeho pracovníčka Lenka Moravčíková.
Podľa jej slov program rozdelili na dve časti. Deti vyrábali korýtka pod odborným dohľadom majstra korytára v priestoroch Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku, kde im zároveň pútavou prezentáciou priblížili veľa o kultúre a dejinách Rómov. V pribylinskom skanzene ich čakal vo vyhni kováčsky majster.
Hlavným zámerom podujatia je prehlbovanie vzťahu rómskej mládeže príťažlivou zážitkovou formou k tradičným formám zamestnania ich predkov a poznávaniu histórie svojho etnika. Súčasťou bolo aj vyplnenie špeciálneho pracovného zošita všetkými detskými účastníkmi na preskúšanie si zapamätaných informácií.
Projekt Liptovského múzea pod názvom Známa neznáma rómska kultúra Khamoro, ktorého hlavným zámerom je prehĺbenie vzťahu rómskej mládeže, finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a zriaďovateľský Žilinský samosprávny kraj.