RUŽOMBEROK. Za desať mesiacov tohto roka zaznamenali hasiči v Ružomberku viac výjazdov, ako za celý rok 2008. Za alarmujúci nárast často môže nielen nepovolené vypaľovanie trávy, ale aj požiare v bytoch či rodinných domoch.
Pri požiaroch zomierali ľudia
Ružomberskí hasiči evidujú nielen viac výjazdov k požiarom, vyššia je aj škoda, ktorá pri nich vznikla, a počet mŕtvych. „Za celý minulý rok sme zasahovali pri 79 požiaroch. Za desať mesiacov tohto roka horelo v našom okrese už deväťdesiatdvakrát. Nárast je teda rapídny. Spôsobil ho najmä suchý apríl, keď sme mali takmer tridsať výjazdov prevažne k vypaľovaniu trávy," zdôraznil Slavko Hreha, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku.
Požiare za prvých desať mesiacov tohto roka spôsobili škodu za viac ako 166-tisíc eur, za celý minulý rok to bolo približne 221-tisíc eur.
V apríli pri požiari suchej trávy v Rojkove zomrela osemdesiatsedemročná žena. Koncom augusta doplatil na pitie alkoholu päťdesiatštyri ročný muž. Zaspal v záhradnej chatke, ktorá začala horieť kvôli netesnému komínovému prieduchu od krbu.
Upozorňovali aj starostov
Za prvých desať mesiacov tohto roka museli ružomberskí hasiči likvidovať aj štrnásť požiarov, ktoré vznikli v bytoch či rodinných domoch. „Škoda, ktorá pri požiaroch vznikla, presiahla 127-tisíc eur," poznamenal Pavol Pecník z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku.
„Požiare v obydliach nás mrzia najviac, pretože pri nich sú ľudia najviac ohrození. Nejde pri tom len o byty v meste či na sídliskách, ale aj o rodinné domy. Starostov dolnoliptovských obcí sme požiadali, aby prehodnotili časový interval preventívnych kontrol. Tam, kde štátny požiarny dozor nerobia hasiči, ho zabezpečuje obec," vysvetlil riaditeľ.
Aby požiarov v bytoch a domoch bolo menej, pripravili hasiči projekt Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí. Ľudí v ňom informujú najmä o tom, čo robiť preto, aby u nich nehorelo. Ak aj požiar vypukne, na letákoch nájdu cenné informácie, ako sa zachovať v takomto prípade.