Starenka si pamätá dve vojny, bola to hrôza

„Ako som vydatá, nikto sa na Veternej Porube toľko rokov nedožil, ako mám ja teraz," povedala deväťdesiatdeväťročná Zuzana Tomková.

Deväťdesiatdeväťročná Zuzana Tomková v izbe, ktorá je teraz celým jej svetom.Deväťdesiatdeväťročná Zuzana Tomková v izbe, ktorá je teraz celým jej svetom. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

VETERNÁ PORUBA. Starenka žije vo Veternej Porube u šesťdesiatpäťročnej dcéry Márie Komendákovej. Je čiperná, zhovorčivá a na našu návštevu sa vraj veľmi tešila. „Len si sadnite bližšie ku mne, lebo nepočujem," usmernila a prezradila, že ani nevidí.

„Nič v jej izbe nemôžeme premiestniť, lebo je zvyknutá chodiť popri nábytku a každá zmena by ju pomýlila," potvrdila dcéra. „Keď umriem, potom si robte, čo chcete," dodala takmer storočná žena, ale keď vraj dcéra chcela zavolať farára, aby sa mamka vyspovedala, zareagovala: „Ja nejdem ešte umrieť."

Z jednej Poruby sa vydala do druhej Poruby

„Rodáčka som zo Závažnej Poruby, ale vo Veternej som už sedemdesiatsedem rokov," začala rozprávať Zuzana Tomková. „Prv roboty nebolo v továrňach, dievčatá k murárom chodili. Za slobodna som aj ja k nim chodila za šesť liet. Maltu, tehlu, betón som nosila, všetko čo prišlo. Hlavní pri murároch sa volali palieri, čo boli do rozkazu. Ešte v zime sme chodili k nim, aby rátali s nami do roboty."

Keď sa vydala, vo Veternej Porube hneď bola paňou vo vlastnom dome. Vzala si totiž chlapca, sirotu. „Bola naučená všetko robiť sama, otec nemal rodičov, čo mamka povedali, tak bolo. Otec musel počúvať," vysvetlila dcéra.

V novom domove sa musela Z. Tomková starať o gazdovstvo, pretože mali koňa, dve kravy, v lete bolo treba robiť na poli, v zime priasť či tkať. „Všetka robota bola pre mňa dobrá," nevedela rozhodnúť žena, čo robila najradšej. Podobne aj s jedlom. Dodnes v malých porciách zje všetko, čo jej dcéra navarí.

Stovku majú v rode, aj mamka ju prekročila

V Závažnej Porube už starenka nemá nikoho. No príhody z dediny jej chodia po rozume. Napríklad aj tá, ako si kedysi dokázali ženy poradiť so zlodejkou. Akási žena ukradla spodky. Zlodejku chytili, prevesili jej spodky cez krk a za zvukov bubna ju hnali dolu dedinou.

Alebo čísla jej ostali presne v pamäti. „Moja mama, keď umreli, mali sto rokov, päť mesiacov a deväť dní," vysypala žena bez zaváhania.

Keď ženy prali na čičierni, vždy sa dohovorili

Veterná Poruba leží na kopci nad Liptovským Mikulášom a netečie v nej žiaden potok. „...ale vody sme mali vždy dosť," načala novú tému Z. Tomková. „Studňu sme mali vo dvore, ale aj za cestou. Tam sme napájali dobytok. Na pranie bola čičiereň."

Čičiereň, alias verejná práčovňa pod holým nebom, dodnes v dedine existuje. Ale kedysi v nej vraj naraz pralo aj dvadsať žien.

„Boli tam štyri veľké skaly a na nich sa piestami pralo. Na plákania bol veľký válov a voda v ňom bola zarovno so zemou, vytekalo z neho von," vysvetlila. „Veľa žien na čičierni naraz pralo, ale ja som nikdy nepočula, aby sa bol dakto povadil. To tak pekne jedno druhému odstúpalo. Ktorá plákala do čista, tá na samom vrchu vo válove plákala. Ktorá prvý raz, tá bola poniže a ktorá ešte len piestom prala, išla si len piest omočiť do válova. Raz mi bola švegeriná pomôcť a potom doma vychvaľovala: „Viete, aké sa tam krásnie háby. Na čičierni ich čisto vyperú, len tak vrždia." Dalo sa čisto oprať, čo aj voda v dedine netiekla. Také krásne biele obrusy ako my, nemali ani ženy od Demänovky."

To teta Tomanovie vedela porovnať, lebo so ženami z Demänovskej Doliny sa stretávali každý utorok na trhoch v meste. „Nosili sme batôžky na chrbtoch, to bol v obrušteku košík, a tak sme šli dačo predať alebo kúpiť na trh. Dakto mal na predaj vajcia, niekto maslo, kury, kurčatá, všeličo. Teraz je druhý život," uzavrela.

Pamätá si dve vojny, bola to hrôza, nikdy viac

Na prvú jej ostali spomienky na otca, ktorý musel narukovať. A ako jej ostala v pamäti druhá svetová vojna? „Jój, na ňu nezabudnem, kým budem mať pamäť dobrú. Nech nás len Pánbožko chráni od všetkého zlého. Nech je dnes, ako je, či je draho, alebo ako, len nech nie je vojna a taká, ako sme my prežili."

Strachu zažili veľa. V dedine, podľa rozprávania Z. Tomkovej, boli Nemci aj Rusi. Veľa veternoporubských rodín muselo evakuovať. „Na Pribyline u Miša Vandriaka sme boli cez frontu evakuovaní. Na voze nás jeden známy odviezol aj s perinami. Tuto Marka mala len rok," ukázala na dcéru. „Keď sme sa vrátili domov, nenašli sme nič, iba dve mačky. Všetko nám Rusi pojedli, vyplienili dom. Ani statku, ani jednu švábku, ani jedno zbožia, nič sme nenašli. A bolo treba siať, sadiť. Jój, tá vojna nešťastná."

Potom si Z. Tomková s mužom kravičku na otelenie kúpili, jahňa a dochovali si oviec. „Jeden sused zachránil našu hus, ona mi potom vyliahla kurčatá. Bolo ich desať: päť bielych, päť čiernych. Čierne bila, biele prijala, tak som si od husi kúr dochovala. Pomaličky, po biede sa potom už všetko naprávalo."

Najkrajšia v celom jej života bola každá robota

Čo bolo pre takmer storočnú ženu za minulé roky najkrajšie? „Čo ja viem. Robota," doplnila rýchlo. „Kým som vládala, všetko ma bavilo. Aj záhradka, kvety, kobercov som tiež veľa natkala. Hádam by ich ani do rebriniaka jeden nepobral. I rodine, i cudzím, i výbavu dievčatám aj vnučkám som natkala. Na baly i možno kobercov počítať, majú nado smrti dosť." Okrem kobercov vytkala aj Slovenky, vyše šesťdesiat ich odtkala a Slovákov sedem.

„S mužom som žila tridsaťdva rokov. Dobrý bol. Piť nepil, pri príležitosti len trochu ako každý. Fajčiť fajčil, ale keď bol chorý, už nemohol ani zavoňať fajčenia. Predtým si šúľal cigarety z papierikov." V chorobe jej muž ležal deväť mesiacov doma na posteli, doopatrovala ho.

Kamarátky jej už pomreli, žije iba ona

Ešte pred piatimi rokmi chodievala Zuzana Tomková na prechádzky, dnes prejde sama len po izbe držiac sa nábytku. „Oslepla som, už bude hádam zo päť rokov. Celý deň len sedím, po pamäti si pustím rádio, keď hrajú alebo sú správy. V nedeľu o jednej hrajú jubilantom, vtedy tiež počúvam. Viem o všetkom."

Kamarátky mala Z. Tomková od detstva, s jednou si však rozumeli najviac. „Bola staršia o desať rokov odo mňa, ale veľmi sme si rozumeli. Aj ona bola Závažanka ako ja. Chlieb sme chodievali pekávať do Závažnej Poruby spolu peši. Všade sme chodili vedno: do záhradky, do hory na brusnice. Blízko sme jedna druhej bývali. Teraz už kamarátky nemám, všetky pomreli, iba ja žijem," zakončila takmer storočná žena.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Víťazné družstvo 6. ligy okresu RK - Lipt. Revúce A.

Týždeň pred Veľkou nocou sa odohralo posledné kolo krajských a okresných súťaží v stolnom tenise.


a 1 ďalší

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu