RUŽOMBEROK. Vyšetrovanie brutálneho fyzického napadnutia mestského poslanca v Ružomberku Martina Alušica skončilo bez potrestania páchateľa. Vyšetrovateľ minulý mesiac prerušil stíhanie. Poslanec je z postupu polície rozčarovaný.
Alušica napadli vlani v júli po deviatej ráno. Sedel v realitnej kancelárii, keď k nemu prišli dvaja muži bez masiek a začali ho mlátiť železnou tyčou a boxermi. Dodnes má jazvy na hlave. Útočníkov videli dve jeho kolegyne.
Útok sa odohral neďaleko okresného policajného riaditeľstva a okresného súdu, kde sú nainštalované kamery. Výsledok? Nepodarilo sa zistiť páchateľa.
Alušic: Už neverím
Krátko po útoku minister vnútra Robert Kaliňák tvrdil, že sa neobáva zlyhania vyšetrovania pre miestne väzby a nevidel dôvod, aby bitku vyšetroval iný okres. O prípad sa „intenzívne zaujímal“.
Aj Alušic vtedy tvrdil, že sa mu reakcia polície zdala profesionálna. „Za veľmi krátky čas mi vyšetrovateľ povedal, či si myslím, že toto je jediný prípad, ktorý on rieši a že takých prípadov už bolo. Podľa informácií od policajtov a indícií, ktoré mám, sa vyšetrovanie kauzy hrá do stratena,“ myslí si dnes Alušic.
Indícií má niekoľko. Kým kolegyni, ktorá bola v šoku pri útoku priamo v kancelárii, ukázali policajti fotografie podozrivých krátko po incidente, druhej kolegyni, ktorá ich videla vonku utekať z kancelárie a nebola v takom strese, až po pol roku.
Všetci traja na fotografii označili ako pravdepodobného páchateľa toho istého muža. Aby si boli istí, museli by ho vidieť naživo. K takémuto opoznaniu nikdy neprišlo.
Polícia: Urobili sme všetko
„Polícia, ako aj vyšetrovateľ sa tomuto prípadu venoval s rovnakou zodpovednosťou ako ďalším prípadom,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Ani jeden z troch svedkov útoku vraj „jednoznačne neoznačil možného páchateľa“. Na to, prečo im neukázali podozrivého aj naživo, povedala, že rekognícia sa môže urobiť len raz.
Polícia aj hovorca ministra vnútra Erik Tomáš hovoria, že Alušic nepodal žiadnu sťažnosť. Ak tak urobí, bude sa tým zaoberať aj inšpekcia ministerstva vnútra. „Sťažnosť som nepodal, pretože po vyšetrovaní nepovažujem ani náhodou za pravdepodobné, že polícia si bude plniť svoje povinnosti,“ povedal poslanec.
Otec naznačil motív
Otec poslanca Marián Alušic na polícii vypovedal, že za bitkou môžu byť jeho spory. Má ich niekoľko so zástupcami ružomberských celulózok a papierní, v ktorých v minulosti zastupoval odbory.
Marián Alušic tiež založil občianske združenie, ktoré sa snaží o to, aby spoluvlastník celulózok, firma Eco-Invest, vrátila zamestnancom 15 percent akcií, ktoré im podľa neho dlhuje.
Už v roku 2006 Mariána Alušica podľa jeho slov niekto napadol na ulici a povedal mu: „Ja ti dám zakladať občianske združenie.“ Oznámil to polícii. Kto sa mu vyhrážal, sa zistiť nepodarilo.
Útok na syna podľa Alušica staršieho prišiel deň po tom, ako zasadalo združenie a zvolilo nového predsedu - bývalého prezidenta Fondu národného majetku Štefana Gavorníka.
Združenie má s firmou EcoInvest niekoľko sporov týkajúcich sa aj dobrého mena. Eco–invest obvinenia odmieta a spor nechce do jeho skončenia komentovať.
Občianske združenie Eco-papier tvrdí, že ružomberská firma porušila privatizačnú zmluvu.
BRATISLAVA. Občianske združenie Eco-papier napadlo na súde spôsob privatizácie ružomberských celulózok. Zatiaľ neúspešne, na prvom stupni prehrali. Tvrdia, že zastupujú okradnutých zamestnancov celulózok.
Predsedom združenia je paradoxne bývalý prezident Fondu národného majetku (FNM) Štefan Gavorník, za ktorého sa privatizovalo.
Privatizačná zmluva celulózok zo septembra 1996 zaväzuje kupujúceho do pol roka vydať 15 percent akcií na zamestnancov. Ak by tak nespravil, mal zaplatiť pokutu desať miliónov korún.
Spoločnosť Eco–invest splnenie záväzku niekoľkokrát oddialila, až v roku 1999 zaplatila pokutu 10-miliónov korún. A práve o toto sa obe strany sporia.
Občianske združenie tvrdí, že zaplatením pokuty nezanikol záväzok vydať akcie zamestnancom. Podľa nich aj preto, že ich hodnota by bola oveľa vyššia ako desať miliónov korún. Firma Eco–invest tvrdí, že zanikol. Opiera sa aj o vlastné právne analýzy.
Jej postup zaplatiť iba pokutu schválil aj Výkonný výbor Fondu národného majetku už za vlády Mikuláša Dzurindu.
Urobil to tesne pred voľbami v roku 2006, keď ich o to Eco-Invest požiadal pre audit a prípravu predaja celulózok zahraničnému investorovi.
Audítori totiž videli riziko v možnej žalobe. „Predmetný zmluvný záväzok nemohla spoločnosť Eco-Invest splniť z objektívnych dôvodov, pretože je neurčitý, nezrozumiteľný a nevykonateľný,“ tvrdí Eco-Invest.
Súdny spor s občianskym združením nechcú až do jeho konca komentovať.
„Nie je zrejmé, čie záujmy združenie zastupuje, pretože páni Gavorník a ani pán Alušic nikdy neboli zamestnancami spoločnosti SCP,“ uvádza v stanovisku Eco-Invest.