Hlavné mesto pantomímy, aj taký prívlastok má už šestnásť rokov Liptovský Mikuláš. Vďaka festivalu, pri zrode ktorého stála výrazná liptovská osobnosť, mím Miroslav Kasprzyk.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. PAN - súťažná prehliadka pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou sa už tradične koná v jeseni. Jeho šestnásty ročník vyvrcholil počas poslednej októbrovej nedele v liptovskomikulášskom dome kultúry.
Mlčiaci adepti sa zdokonaľovali v pohybe
Čo tomu predchádzalo? „Od stredy sme tu mali viac ako dvesto ľudí, ktorí sa viac alebo menej aktívne venujú pohybu. Pracovali sme s nimi v tvorivých dielňach," hovorí Miro Kasprzyk. Mlčiaci adepti sa tak zdokonaľovali v pohybe s hudbou, klasikou bola tradičná dielňa žonglovania a základy pantomímy. Ako novinka pribudlo zaučenie do tajov techník práce s maskou.
Festival PAN však nie je určený iba uzatvorenému kruhu umelcov. Sprievodný program ponúkal po štyri dni možnosť vidieť účinkujúcich a vystúpenia, ktoré by za iných okolností asi v Liptovskom Mikuláši nemali diváci možnosť zažiť.
Možno príde aj Milan Sládek či Bolek Polívka
„Viem, že keď sa povie pantomíma a pohybové divadlo, tak všetci si vybavia mená ako Milan Sládek či Bolek Polívka. Sú to slávne mená a nevylučujeme, že budúci rok sa tu jedno z nich objaví," povedal Miro Kasprzyk a jedným dychom dodal: „Existujú aj mediálne menej známi, ale takisto kvalitní umelci či súbory. Som rád, že časť z nich sa mohla predstaviť aj na tohtoročnom PAN-e."
Divácka verejnosť tak vzhliadla, napríklad, fantastické a inšpiratívne predstavenie banskobystrického Štúdia tanca či klauniádu dvojice Štefan Capko a Jiří Bilbo Reidinger z Prahy. Nechýbal ani ďalší veselý mím Adrián Ohrádka, neodmysliteľnou súčasťou bolo aj tradičné vystúpenie samotného hostiteľa festivalu.
Každoročne priťahuje veľkú pozornosť pohár improvizácie. Tentokrát si ho odniesol súbor ATĎ zo Žiaru nad Hronom. Medzi sólistami vynikol Filip Hajduk, ako dvojica zaujali svojou improvizáciou Natália Černá a Monika Potokárová, medzi tro- jicami hviezdili Juraj Gaduš, Matej Babej a Martin Gaduš. Najúspešnejší improvizátori prevzali pohár primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča. „Mesto sa vo veľkej miere zaslúžilo o to, že sa PAN 2009 vôbec uskutočnil," poznamenal Miro Kasprzyk.
Festival prebiehal okrem domu kultúry aj v priestoroch Katolíckeho domu, pomocnú ruku podalo aj ministerstvo kultúry.
Pri otázke, ako možno zhodnotiť uplynulý ročník festivalu, sa z úst organizátorov dozvedáme, že „takmer všetko išlo tak, ako malo, nejaké veľké nedostatky v organizácii sme nezaznamenali".
Na festivale vládla rodinná atmosféra
PAN je podujatie s rodinnou atmosférou, základ realizačného tímu tvorili okrem Kasprzykovho štúdia pantomímy aj ľudia, ktorí v minulosti absolvovali na niektorom z predošlých ročníkov nejakú dielňu, teraz fungovali buď ako lektori, alebo ako pedagogický dozor. Jedným z nich bol aj spevák a moderátor Zbyňo Džadoň, do Liptovského Mikuláša sa prišli o svoje poznatky a skúsenosti už po niekoľkýkrát podeliť popredný český mím Michal Hecht či Mirka Zezulová, nechýbal ani žonglér Pavel Surový.
Rekord prekazila chrípka a stužkové
Minulý rok počas festivalu PAN vytvorili slovenský rekord v počte mímov na jednom javisku. Stálo ich na ňom naraz 237. Tento rok plánovali rekord prekonať a vytvoriť svetový, ale chrípka a sezóna stužkových im prekazila plány. „Pokorenie svetového rekordu plánujeme uskutočniť na budúci rok, je to určite veľká výzva. V každom prípade som však zvedavý, koľko konkurentov sa za tých nadchádzajúcich dvanásť mesiacov o to isté pokúsi vo svete," povedal Miro Kasprzyk a dodal: „Myslím si, že na Slovensku je nás veľa a dostatok na to, aby sme sa zapísali aj do svetových štatistík."