Hovorí sa, že dnešné ženy sú ako chlapi minulých čias a chlapi sú ako zbojníci v minulosti. Čo urobiť, aby žena ostala ženou a aby zobudila ženskú energiu v sebe?
PRIBYLINA. O tantrickej joge sme sa porozprávali s Renátou Betušovou, liptovskou cvičiteľkou tantrickej jogy.
Prečo ste sa rozhodli oživovať ženstvo cez tantrickú jogu?
- My, ženy, v sebe skrývame veľký potenciál, ktorý v našom vnútri čaká na prebudenie, ale normy, ktoré platili dosiaľ, postupne prestávajú platiť. Máme prístup k nesmiernemu množstvu informácií. Zo všetkých strán sa valia rôzne záchranné kruhy, ktoré nám majú dodať pocit istoty. So záchranným kruhom sa síce neutopíme, ale ani sa nenaučíme samostatne plávať. Mnoho žien trpí, žije vo vzorcoch a stereotypoch, na ktoré boli zvyknuté ich staré mamy, mamy a teraz ich opakujú aj ony. Málo žien žije slobodne, nejde k svojim koreňom a ťažko hľadá svoju vnútornú ženu. Na ceste k sebe samej môže pomôcť cvičenie Mohendžodáro. Je to posvätné cvičenie tantrickej jogy určené ženám, pozostávajúce z deviatich tantrických pozícií. Navyše, pri cvičení tantra jogy sa stretáva skupina žien, ktoré určitý čas trávia spolu, a tak majú možnosť cez skúsenosti žien v skupine nazerať na život z viacerých uhlov a vidieť ho v rozmanitosti.
Vysvetlíte, čo je to tantra?
- V preklade znamená, okrem iného, kontinuitu, postup, pôvod či stály proces, ale aj mystické a magické učenie. Tantra je rovnako „tkanie". Tantra vníma vesmír ako tkaninu, kde sa všetko navzájom prekrýva, kde všetko pôsobí na všetko. Ak sa pridá k časti slova tan- vyťahovať, rozšíriť, prípona -tra, ktorá označuje inštrumentálnosť, získame spojenie tan-tra. Tantrická skúsenosť sa nedá nahradiť vzdelaním alebo intelektuálnou cestou. Tantra je prežitková veda, je cestou života. Cestou k sebe samým. V tantre každá žena, nech je akákoľvek, stelesňuje bohyňu, absolútnu ženu, kozmickú matku.
Prečo sa toto cvičenie nazýva aj Mohendžorádo?
- Tradícia cvičenia Mohendžodáro siaha niekoľko tisíc rokov do minulosti Indie, do mesta rovnakého názvu na brehu rieky Indus, dnes sa nachádzajúce na pakistanskom území. Toto cvičenie pochádza z najstaršej tantrickej tradície, zo spoločnosti, v ktorej vládli ženy, kňažky a ony odovzdávali cvičenie svojim žiačkam na posilnenie zdravia, milovania, orgazmu, spojenia s duchovnou energiu. Je to cvičenie, pomocou ktorého sa napájame na najstaršiu tantrickú energiu a posilňujeme tak oslabené postavenie žien v spoločnosti.
Mesto Mohendžodáro bolo veľakrát úplne zatopené, ale vždy nanovo postavené do pôvodnej podoby. Bola to tradícia. Veci, ktoré boli hodnotné, sa udržiavali. To, čo nemalo zmysel, odniesla voda. Rovnako je to aj s naším ženstvom. Príde veľká voda, ktorá zničí to, čo sme si postavili a my znovu musíme postaviť náš ženský chrám. K tomu nám pomáha deväť asán, pozícií ľudského tela.
O aké pozície ide?
- V tantra joge máme deväť základných asán. Príbeh ženstva, Vnútorný zrak, Pohľad do vesmíru, Šťavnatá jóni, Tajomstvo života, Odovzdanie, Dávanie mlieka, Špirála života a Bohyňa matka. Všetky ukrývajú v sebe deväť základných aspektov, deväť protikladných aspektov, deväť mužských aspektov v žene a deväť protikladných mužských aspektov v žene. Každá žena je v danom aspekte buď zdravá, alebo sa uchyľuje k protikladom.
Takto je to ťažko pochopiteľné. Uvediete príklad?
- Napríklad, prvá asána Príbeh ženstva, privádza ženu na začiatok jej cesty, je to otvorenie sa cvičeniu Mohendžodáro. V Príbehu ženstva je základným aspektom krása. Žena si je vedomá svojej vnútornej sily, svojej krásy. Keď začne s mužmi bojovať ich prostriedkami, dostáva sa do mužského aspektu v žene, je z nej silák, sila. Boj ju oslabí, vyčerpá, stane sa slabou. Protikladný mužský aspekt v žene je slaboch a stratou sily, vyčerpaním energie sa žena stáva škaredou, čo je protikladný aspekt, a tak je oslabený ženský aspekt krásky.
Aké sú účinky cvičenia na fyzickej úrovni?
- Cvičenie posilňuje svaly panvového dna a maternice. Dobré, pružné a uvoľnené svaly uľahčujú, okrem iného, pôrod. Pri cvičení sa prekrvuje vagína a panvové dno, čo zmenšuje riziko zápalových ochorení. Do tela sa uvoľňuje veľké množstvo estrogénu. Je to cvičenie, ktoré komplexne pracuje so ženskou sexuálnou energiou a kultivuje ju. Na začiatku ženy zvládajú cvičenie na telesnej úrovni, ich vnútorný význam sa odkrýva postupne.
Vaša skúsenosť s cvičením?
- Osobne som všetky aspekty, vrátane mužských protipólov, precítila v rôznych obdobiach svojho života. V puberte som mala problémy s prijatím svojho tela a svojej ženskosti. Cvičením Mohendžodáro som sa otvorila príbehu ženstva a vrátila sama k sebe a pocitom radosti zo života. Spoznala som veľa žien, ktoré kráčajú touto cestou a stávajú sa vedomými. Cvičenie mi dáva energiu, pomáha upokojiť myšlienky a vďaka prežitku, ktoré tantra zahŕňa, sa stávam celistvou. Nech príde akákoľvek voda, znova staviam svoje Mohendžodáro, znova a znova sa vraciam k sebe, hravo a s ľahkosťou.
Autor: Dagmara Sarita Poliaková