LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ján Peťo pracuje v Stredisku lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Jasnej ako jej náčelník. Viac o nebezpečenstve lavín povedal v rozhovore.
Kedy hrozí lavínové nebezpečenstvo ?
- Aby mohla vzniknúť lavína, sú potrebné tri skupiny faktorov: meteorologické prvky, štruktúra snehu a topografické prvky. Najnebezpečnejšie sú lavíny zo suchého prachového snehu, ktorý je ubitý vetrom. Vtedy sa zvyčajne odtrhne formou čiarového odtrhu veľká masa snehu naraz v celej čiare. Suchý sneh sa zmieša so vzduchom a lavína ide vo forme snehového mraku a dosahuje až dvestokilometrovú rýchlosť. Na jar z mokrého snehu vznikajú základové lavíny, ktoré sú oveľa pomalšie.
V dennej lavínovej správe, ktorú vyhotovujeme, je najdôležitejšia informácia o stupni lavínového nebezpečenstva. Neexistuje nulový stupeň. Akonáhle napadne iba päť centimetrov snehu, vplyvom vetra môže vzniknúť lavína, ak vietor naveje sneh do dvadsať až tridsaťcentimetrovej výšky.
Čo vyjadruje stupeň lavínového nebezpečenstva?
- Existuje päť stupňov medzinárodnej stupnice. Pri jednotke je najmenšie nebezpečenstvo, snehová pokrývka je labilná len na päť percent z celkového počtu takmer štyritisíc lavínových svahov na Slovensku, ostatné sú bezpečné. Pri jednotke vznikajú menšie splazy z tepla. Druhý stupeň znamená mierne lavínové nebezpečenstvo. Pri tomto stupni môžu vzniknúť menšie lavíny najmä veľkým mechanickým zaťažením, ktoré môže spôsobiť väčšie skupina lyžiarov alebo turistov zaťažením vlastnou váhou.
Pri jednotke a dvojke ľudia môžu ísť do hôr. Je v nich najmenšie riziko lavín, ale aj pri týchto stupňoch sa stávajú smrteľné nešťastia. Musíme si uvedomiť, že lavíny sú prírodným živlom a že pracujeme s hmotou, ktorá je za daných podmienok veľmi nestála. Sneh sa totiž mení a je prakticky nemožné presne vypočítať, kedy dôjde k zlomu. Ja som tiež už bol pod lavínou. Tisíckrát môžem vyhodnotiť údaje správne, ale raz urobím malý omyl a mám smolu. Problematika lavín je veľmi komplikovaná.
Tretí stupeň znamená kritickú situáciu. Keď je vyhlásený, laici by nemali ísť do vysokohorského terénu. Pri trojke totiž čakáme, že pri malom zaťažení jedného človeka či kamzíka sa lavína odtrhne. Môžu však vzniknúť aj väčšie samovoľné lavíny, ktoré majú dĺžku vyše tisíc metrov a viac ako desaťtisíc kubíkov snehu.
Štvorka znamená veľké nebezpečenstvo. Tento stupeň vzniká až takmer na polovici svahov na Slovensku, ktoré majú veľký sklon, a snehová pokrývka na nich je labilná. Do hôr by nemal nikto ísť.
Piaty stupeň je extrémna situácia, keď sa veľké lavíny môžu vyskytovať aj na svahoch, kde dosiaľ ešte neboli registrované.
Autor: Dagmara Sarita Poliaková