LIPTOV. Budeme prepúšťať ľudí, kratšie svietiť, obmedzíme kultúrne a športové podujatia, znížime koncoročné odmeny, zmrazíme platy.
Takto reagujú predstavitelia väčšiny miest a obcí na Slovensku v čase pretrvávajúcej hospodárskej krízy na potrebu šetriť. Sú však aj iné cesty, ktoré s okamžitým účinkom prispievajú k výraznému znižovaniu výdavkovej časti obecných rozpočtov. Jednou formou je vytvorenie štítu proti klientelizmu a korupcii v samospráve. To však nie je jediná cesta vedúca k úsporám.
Najvýhodnejšia ponuka
Viaceré slovenské samosprávy začali uplatňovať ďalšie novinky. Prvou je elektronická aukcia. Zo 138 miest a 2 790 obcí na Slovensku zatiaľ len málo samospráv nakupuje potrebné veci a služby touto formou. Pritom elektronické aukcie jednoznačne šetria náklady. Potvrdzuje to aj príklad rekonštrukcie materskej školy v bratislavskej Petržalke. Pôvodná cena prác za 1,28 milióna eur po elektronickej aukcii klesla o 170-tisíc eur.
Princíp elektronickej aukcie je úplne jednoduchý. Prvé, obálkové kolo, sa koná podľa doterajších pravidiel. Spoločnosti odovzdajú svoje ponuky, ktoré obsahujú aj ceny za výkon služieb, aby komisia overila oprávnenosť firiem zúčastniť sa výberu dodávateľa v zmysle zverejnených podmienok.
Obstarávanie potom pokračuje druhým, elektronickým kolom. Do systému pracovník radnice vloží súťažiace spoločnosti a ich cenové ponuky, ktoré predložili v prvom kole. Súťažiaci potom v systéme vidia najvýhodnejšiu ponuku, nie však počet súťažiacich a ich identitu. Po spustení aukcie, ktorá trvá presne stanovený počet minút, môžu súťažiace firmy znižovať svoje cenové požiadavky. Po skončení aukcie sa víťazom stáva firma, ktorá predložila najvýhodnejšiu ponuku.
Centrálne nakupovanie
Druhá novinka, ktorou je centrálne obstarávanie, by sa dala zjednodušene charakterizovať ako počúvanie dobrého sedliackeho rozumu.
Každé mesto má viac svojich organizácií, viac spoločností s väčšinovým podielom radnice. Napríklad, niekoľko základných škôl. Školy či mestské firmy nakupujú pre seba od toaletného papiera, kancelárskych potrieb až po počítače či autá.
A tak začali niektoré mestá nakupovať tento tovar centrálne. Obchodníci im pri nákupe vo veľkom dávajú omnoho zaujímavejšie zľavy. Neraz sú konečné hodnoty tovaru len o pár percent vyššie ako veľkoobchodné ceny. Takýto spôsob nakupovania môže priniesť zaujímavé úspory.
Primátorov liptovských miest sme sa opýtali, či vedia o týchto formách šetrenia mestských peňazí a či ich využívajú.
Liptovský Hrádok
„Je to veľmi moderná forma a my máme ambíciu aj takéto novinky zaviesť v čo najväčšej miere do praktického života. Prínosom elektronickej aukcie je zníženie nákupných cien pri zachovaní alebo zlepšení dodávateľských podmienok vrátane kvality. Ďalší prínos je skrátenie času potrebného na posudzovanie ponúk a dochádza aj k zníženiu nákladov. Teraz sme v štádiu, kedy hľadáme softwarový systém vytvorený špeciálne pre elektronické aukcie a ostatné on-line formy dynamického porovnávania dodávateľskej ponuky. Najskôr musíme zvládnuť systém elektronickej aukcie a potom formu porovnávania ponuky tovarov a služieb. Uviesť systém do praxe a spraviť ho efektívnym považujem, vzhľadom na koordináciu viacerých subjektov v procese, za časovo náročný. Myslím si však, že do budúcnosti je veľmi potrebný," povedal Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku.
Liptovský Mikuláš
Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč na otázku odpovedal: „Elektronickú aukciu neuplatňujeme, určite sa však na ňu pripravujeme. Klasické verejné obstarávania, ktoré sme uskutočňovali od roku 2007, nám však priniesli značné úspory. Systém centrálneho nakupovania zavádzame aj my a pracujeme na tom už takmer dva roky."
Ružomberok
Základné informácie o elektronickej aukcii má aj primátor Ružomberka Michal Slašťan. „Skúsenosti s touto formou ešte nemáme. Na zníženie nákladov pri verejných obstarávaniach a súťažiach robíme také opatrenia, ktorými sme len na investičných akciách za rok ušetrili približne milión eur. V súvislosti so zavádzaním elektronického verejného obstarávania či aukcie som spolu s predsedom finančnej komisie Rudolfom Mičudom navštívil primátora Martina, kde už majú prvé skúsenosti s takýmto systémom. Rovnako ako pri centrálnom obstarávaní."