RUŽOMBEROK. Mesto Ružomberok vynaložilo tento rok viac ako 3-tisíc eur na likvidáciu čiernych skládok, pôvodcu ktorých nezistili.
„Skoro dvadsať zlikvidovaných čiernych skládok naznačuje, že ešte stále sú ľudia, ktorí sa snažia ušetriť pár eur za legálnu likvidáciu odpadov," povedal Michal Matis z referátu ochrany životného prostredia oddelenia územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Ružomberku. Dodal, že celkom pozitívne nevníma ani tých, ktorí ohlásia vznik čiernej skládky.
Zistenie pôvodcu čiernej skládky je nemožné
Z jedného uhla pohľadu je ich postoj pozitívny. Na druhej strane však svojou anonymitou znemožňujú odhalenie pôvodcu čiernej skládky, ktorá nakoniec musí byť zlikvidovaná za mestské peniaze. Zistenie pôvodcu čiernej skládky je takmer nemožné aj v prípade, že je nájdená pracovníkmi mestskej polície či kontrolnou činnosťou iných mestských úradníkov.
„Iný prípad nastane, ak ľudia alebo firmy uložia odpad v rozpore s nariadením o zbere, preprave a zneškodňovaní odpadu a zákona o odpadoch, napríklad, veľkoobjemový odpad, elektroodpad, kartón z výrobkov a podobne ku kontajnerom na komunálny odpad. V takom prípade priestupca dostane blokovú pokutu od pracovníkov mestskej polície alebo môže očakávať priestupkové konanie na ružomberskom obvodnom úrade životného prostredia," vysvetľoval M. Matis.
Veľkokapacitné kontajnery nie sú pre firmy
Takéto prípady sa stávajú, hoci Ružomberok venuje pozornosť odpadovému hospodárstvu. Mesto má rozmiestnené veľkokapacitné kontajnery na viacerých miestach takmer počas celého roka, hoci podľa legislatívy treba uskutočniť zber veľkoobjemového odpadu najmenej dvakrát ročne.
„Do týchto kontajnerov môžu ľudia, nie však firmy, bezplatne uložiť veľkoobjemový odpad alebo ho môžu umiestniť na zberný dvor Technických služieb. Ročne týmto spôsobom zozbierame približne 85 ton odpadu," zdôraznil M. Matis a dodal, že aj tieto opatrenia prispievajú k postupnému znižovaniu čiernych skládok v Ružomberku.