Príručka ABC lavín je určená do batoha a pre prácu priamo v teréne. Je rozdelená do piatich častí: Lavíny - popis, vznik a dôsledky, plánovanie túr, výstroj a výzbroj, kamarátska pomoc a tipy a triky. Sú v nej opísané aj niektoré metódy na určenie stability snehovej pokrývky, kyvadlový trik na určenie sklonu svahu či metóda magickej trojky.
JASNÁ. Autor užitočnej knižky ABC lavín Milan Lizuch je vyše dvadsať rokov členom Horskej služby a päť rokov pracuje v Stredisku lavínovej prevencie v Jasnej. Spýtali sme sa ho:
Prečo ste sa rozhodli napísať knižku o lavínach?
- Myšlienka vytvoriť príručku o lavínach pre verejnosť vznikla po dokončení prác na metodickom materiáli HZS Sylaby pre horských záchranárov. Obsahujú metodické postupy pre rôzne záchranárske činnosti a postupy, popisy používaného výstroja a výzbroje, rôzne štatistiky, metódy a podobne. Vtedy mi napadlo vybrať určité časti týkajúce sa lavínovej problematiky a dať ich k dispozícii verejnosti, ľudom pohybujúcim sa v zimnom vysokohorskom teréne. Od myšlienky k realizácii je niekedy dlhá cesta, treba na jej prekonanie zdolať veľa prekážok, ale som rád, že sa to podarilo.
Čo je konkrétne náplňou vašej práce v Stredisku lavínovej prevencie?
- Každý pracovník Strediska lavínovej prevencie (SLP) je záchranár, preto sa zúčastňuje na všetkých metodických a školiacich akciiách organizovaných Horskou záchrannou službou (HZS) a tiež na záchranných a pátracích akciách. Okrem toho sme lavínoví špecialisti, ktorí zabezpečujú v tejto oblasti výcvik všetkých záchranárov HZS aj dobrovoľníkov z Horskej služby na Slovensku. V zime vydávame lavínové správy, robíme evidenciu lavín, meteorologické a snehomerné merania. V lete spracovávame evidenciu, vyhodnocujeme údaje, spracovávame štúdie s lavínovou problematikou. V SLP pracujem na úseku snehomerných a me- teorologických meraní. Okrem všeobecných povinností SLP mám na starosti prístroje a meraciu techniku.
Boli ste niekedy v lavíne a zachránili ste z nej niekoho?
- Osobne som v lavíne nikdy nebol. Bohužiaľ, na záchranných lavínových akciách, na ktorých som sa zúčastnil, sa nám nikoho nepodarilo zachrániť živého. Časový faktor pri lavínovom nešťastí je neúprosný. Do 15 minút má človek zasypaný v lavíne šancu na záchranu 93 percent, samozrejme, ak neutrpel zranenia nezlúčiteľné so životom. Potom jeho šance prudko klesajú. V 45. minúte má šancu prežiť už iba 27 percent zasypaných. Preto je v týchto prípadoch najdôležitejšia a najúčinnejšia takzvaná kamarátska pomoc tých, ktorí sú nablízku. Organizovaná záchrana sa na miesto nešťastia dostane často už neskoro.
Čo je najčastejšou príčinou smrti v lavíne?
- Podľa štatistík z alpských krajín najčastejšou príčinou smrti v lavínach je zadusenie - 75 percent, podchladenie - 10 percent a mechanické zranenie - 10 percent. Päť percent ľudí v lavíne zahynie z iných príčin, napríklad zo šoku či preľaknutia. Ak zasypaný prežije 45 minút, znamená to, že má prístup k vzduchu. Po 90. minúte začína fáza podchladenia a šanca prežiť opäť klesá. Pri záchrane v tejto fáze môže dôjsť aj k smrti zo záchrany narušením mikroprostredia zasypaného prípadne prudkými pohybmi pri jeho vyslobodzovaní z nánosu, keď sa studená krv z končatín dostane do telesného jadra.
Čo robiť, aby sme sa do lavíny nikdy nedostali, prípadne nemuseli z nej nikoho zachraňovať?
- Pred tým, ako sa vyberiete na túru, treba dobre zvážiť všetky okolnosti. Ak je vyhlásený 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, nevstupovať na svah nad 30 stupňov, ak je na ňom viac ako 30 cm nového snehu. Táto metóda sa volá Magická trojka. Pri rozhodovaní, či ísť, alebo neísť na túru pomôže aj takzvané zlaté pravidlo alebo rozšírená Munterova metóda 3x3. Podrobnejšie ju opisujem v príručke ABC lavín. Všeobecne platí, že vždy, keď nie ste si istí, považujte svah za nebezpečný.
Kým pôjdete na túru
V zimnom vysokohorskom prostredí treba mať kvalitný výstroj a výzbroj. Okrem zimného oblečenia, stúpacích želiez, čakana, lekárničky, alu-fólie a pomocnej šnúry musíme so sebou mať lavínový vyhľadávací prístroj, sondu a lopatku. V mobilnom telefóne je dôležité mať telefónne čísla na lavínovú službu a záchranárov. Nonstop informácie o lavínovej situácii vám poskytnú na telefónnom čísle 044 / 5591 695, číslo na Horskú záchrannú službu - tiesňové volanie je 18 300. Nezabudnite dodržiavať základné pravidlá: Každý deň sledujte lavínovú situáciu. Nepreceňujte svoje schopnosti a pravidelne kontrolujte svoju výstroj. Nikdy nechoďte sám, ale ani vo veľkých skupinách. Vždy sledujte človeka nad sebou a pod sebou. Pri zlej viditeľnosti a silnom vetre zabudnite na túru.
Prachová lavína môže dosiahnuť rýchlosť až 250 km/h. FOTO: GABRIEL LIPTÁK
Kamarátska pomoc - čo majú robiť v prípade odtrhnutia lavíny svedkovia
Pri uvoľnení lavíny varovať ohrozeného hlasným krikom a sledovať ho.
Po strhnutí lavínou zapamätať si významné body - nájazdovú stopu, bod strhnutia, bod zmiznutia a bod pokoja. V okamihu zmiznutia strhnutého v lavínovom prúde si treba nájsť v jeho blízkosti výrazný bod, napríklad, hrudu či kváder snehu a sledovať ho až do jeho zastavenia. Tomuto miestu hovoríme bod pokoja. Spojnica týchto bodov vytýči líniu sondovania.
Po zastavení lavíny by jeden zo skupiny mal ostať na mieste, z ktorého bolo strhnutie pozorované a navigovať ostatných pri presune a označení významných bodov na lavíne. Zmenou stanoviska sa môže zmeniť uhol pohľadu, prípadne aj stratiť pohľad na tieto body.
Neustále treba myslieť na svoju bezpečnosť a možnosť pádu ďalších lavín .
Urobiť prehliadku lavíniska očami, ušami a prístrojmi. Rozostupy medzi pátrajúcimi by nemali byť väčšie ako 4 m. Hľadajú sa vyčnievajúce časti tela, výstroj, krvavé stopy. Prehliadka lavíniska je prvoradá. Má trvať maximálne 15 minút. Treba označiť nájdené predmety. Spolu s významnými bodmi určia líniu prípadného sondovania.
Vyvarovať sa znečisteniu lavíniska odpadkami, cigaretami, biologickou potrebou pre prípad nasadenia psov pri organizovanej záchrannej akcii.
Správu o nehode po prehliadke lavíniska, ak to nie je možné priamo z neho, ide podať najzdatnejší člen skupiny, prípadne dvaja, ak to dovoľuje zloženie skupiny.
Hrubá sondáž sondami alebo improvizovanými prostriedkami.
Ďalej postupovať podľa pokynov záchranárov.