BEŇADIKOVÁ. „Mal som už zlomené všeličo, ruky, nohy, kľúčne kosti aj rebrá. Ruku som si zlomil pred majstrovstvami Slovenska, kde som tiež jazdil s rukou v sadre a skončil som tretí," prezradil sympatický jazdec, ktorému v žilách koluje arabská krv. Jeho otec Hilmi pochádza so Sýrie, ale väčšinu svojho života prežil na Slovensku. Prišiel sem pred štyridsiatimi rokmi a asi pred tridsiatimi si z rodnej vlasti priviezol do Liptova prvé arabské čistokrvné kone. Bez nich totiž nemohol žiť. Pri koňoch je stále, stará sa o ne, rozpráva sa s nimi a dokonca má mobil, ktorý nezvoní, ale erdží.
V Malajzii išli cez prales a zažili tropickú búrku
V Beňadikovej založil Hilmi Boulbol jazdecký oddiel Al Asil, v ktorom sa o kone starajú aj jeho syn Feras a dcéra Feiruz. Obaja sú aj výborní jazdci. Vlani sa obaja kvalifikovali na majstrovstvá sveta vo vytrvalostných jazdeckých pretekoch do Malajzie, ale Feiruz napokon nepretekala. Jej kôň Habib, ktorý bol mimochodom vyhlásený za koňa roka, sa niekoľko týždňov pred majstrovstvami nešťastne zranil a museli ho utratiť. Feras pretekal v Malajzii na tom istom koni ako v Asisi, na Medine.
„V Malajzii mala na začiatku problémy, bál som sa, že preteky nedokončíme. Chvíľu som dokonca popri nej bežal, ale potom sa dostala do formy. Preteky boli v noci, na hlave som mal čelovku. Išlo sa aj cez prales, z ktorého sa ozývali zvuky rôznych zvierat. Prežili sme aj tropickú búrku a úspešne sa vyhýbali bleskom. Jeden udrel blízko televízneho stanoviska a kameramana aj asistenta museli odviezť do nemocnice," zaspomínal Feras.
Feras Boulbol jazdil s rukou v sadre na majstrovstvách Slovenska aj Európy. FOTO: ARCHÍV FB
Počas pretekov dvakrát menil koňovi podkovy
V Assisi už raz pretekali, pred dvoma rokmi, a bola to vraj paráda. „Išlo sa cez mesto, ľudia z balkónov mám kývali, pokrikovali na nás, nosili koňom vo vedrách vodu. Tento raz sa išlo bočnými uličkami, takže atmosféra bola trochu iná," povedal Feras. Ale pravidlá a dĺžka trasy na vytrvalostných jazdeckých pretekoch sú rovnaké. Dĺžka trate je 160 km a je na nej šesť veterinárnych kontrol. Na každej koňa dôkladne prezrú, zmerajú tep a keď je vyšší, kôň kríva alebo niečo nie je v norme, je diskvalifikovaný.
Trať v Assisi prešiel Feras s Medinou za 10 hodín a 29 minút, išli priemernou rýchlosťou 15,26 km/h. Počas pretekov Feras dvakrát vymieňal Medine podkovy. Nemala kovové, ale plastové. „Sú ľahšie, koník v nich beží ako v teniskách, ale menej vydržia. V Assisi sa išlo aj po asfaltových cestách a kamenných chodníčkoch, takže podkovy dostali zabrať. Kutie mi doma trvá približne 5 hodín, pretože plastová podkova je väčšia ako kopyto a brúskou musím zbrúsiť podkovu presne na kopyto. Keď mám pripravenú podkovu a dosť času, tak samotné zabitie podkovy, trvá asi desať minút. Ale na pretekoch v Assisi čas hral veľkú úlohu a musel som to urobiť čím skôr. Trvalo mi to asi päť minút."
Vo februári sa Feras Boulbol chystá do Abu Dhabi na Prezidentský pohár, kam pozval šejk Maktum najlepších jazdcov a kone z celého sveta. Mal by pretekať na Musaferovi.
Jazdecký klub v Beňadikovej je najlepší na Slovensku
Tento rok bol pre jazdecký oddiel Al Asil z Beňadikovej veľmi úspešný. V Stredoeurópskom pohári skončil Feras na 2. mieste, Medinu vyhlásili za koňa roka, Ferasa za najlepšieho slovenského jazdca, jazdecký klub Al Asil za najlepší slovenský jazdecký klub, Hilmiho Boulbola za najlepšieho chovateľa a udelili mu aj strieborný odznak Slovenskej jazdeckej federácie za prínos v jazdeckom športe. Jeho vnučka Charlotte Mlynčeková v septembri prýkrát pretekala na juniorských majstrovstvách sveta a je druhou najlepšou slovenskou juniorskou jazdkyňou.
Tohtoročná jazdecká sezóna sa skončila, kone oddychujú. Ale Musafer trénuje aj v zime, aby bol vo februári v Abu Dhabi vo forme. „Pri Beňadikovej smerom na Jamník je jeden kopec, na ktorý pravidelne chodievame. Kôň má motor vzadu a do kopca dobre posiluje. Je to poriadny zaberák a trochu nuda stále ten istý kopec, ale inde nie je vhodný terén. Čím rýchlejšie kôň cvála, tým skôr sa totiž môže zraniť a to by som nechcel. Ale keby sa náhodou niečo stalo, pre istotu trénujem aj Medinu," poznamenal Feras.
V súčasnosti je v boulbolovských stajniach spolu 23 koní. Zaujímalo nás, či arabským plnokrvníkom nie je v Liptove zima. „Nie, znesú 40-krát väčšiu zimu ako človek. Obrazne povedané, keby človek potreboval štyridsať svetrov, koňovi stačí jeden. Ale svetre, samozrejme, nenosia, zohrieva ich srsť. Teraz ju majú hustú a dlhú, na jar ju zhadzujú. Hovorí sa tomu, že sa lienia."
Kone sa bežne nestrihajú, ale Musafera musia pred pretekmi v Abu Dhabi ostrihať, aby mu tam nebolo teplo.
Feras Boulbol v Assisi na koni Medina. V Abu Dhabi by mal jazdiť na Musaferovi. FOTO: ARCHÍV FB