Na vernisáži fotografií s názvom První večeře Páně 1929 jej autor Jaroslav Malík nehovoril o fotografiách, ale o tom, ako polievať či skôr nepolievať kaktusy. Všetko o výstave vraj visí na stene.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výstavu První večeře Páně 1929 si môžete pozrieť v Liptovskej galérii P. B .Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Predtým, ako sme vošli do výstavnej miestnosti, sme si prečítali, že fotografie, ktoré uvidíme, sú vlastne dielom neznámeho fotoamatéra a lekára patológa.
V starej škatuli našiel to, čo roky hľadal
„Kamarát niekde sťahoval barák a kdesi na povale našiel škatuľu starých zaprášených sklenených dosiek. Nevyhodil ju do kontajnera, ale dal ju mne. A ja som zistil, že v nej je to, čo som už roky hľadal. Ja som totiž ten cyklus už desať rokov fotil. Celý ten čas som sa snažil zachytiť dve najsamozrejmejšie veci - narodenie a smrť a všetko medzi tým. A všetko som našiel v tej škatuli," povedal Jaroslav Malík. Okrem iného aj fotografiu s nápisom První večeře Páně 1929. „Neviem kto fotografie nafotil, ako sa volal, kde žil. Chcel by som to vypátrať, nájsť jeho hrob a jeho príbuzných."
Jemná hranica medzi fikciou a skutočnosťou
Jaroslav Malík fotografie dotvoril podľa vlastnej fantázie. Niekedy je evidentné, čo pridal, na niektorých fotografiách sa to dá ťažko rozoznať. „Podstatnú časť ponechávam v prvotnej forme, časť dorozprávam, prerozprávam, parafrázujem, ale s veľkou pokorou k prvotnej forme. Opatrne tak prekračujem veľmi jemnú až nepoznateľnú hranicu medzi fikciou a skutočnosťou," prezradil autor.
Zastavili sme sa pri fotografii, ktorá mala oči, ale nevedeli sme, čo to je. Hľadali sme, či nenapovie niečo názov fotografie. Ale všetky boli bez názvu. „To je snežná sova a tie oči som tam dal ja. Ale názvy fotografiám zásadne nedávam, považujem to za zbytočné," poznamenal J. Malík a priznal, že niekedy ani on sám nevie, čo je na fotografiách a ani po tom nepátra.
Poetické rodinné fotografie aj šokujúce obrázky z pitevne
Na väčšine fotografií sú ľudia. Ženy aj muži v starodávnych šatách a so starodávnymi účesmi, chlapci s papierovými čiapkami na hlavách, žena s dieťaťom, muži v bielych plášťoch, ale aj šokujúce obrázky z pitevne. „Všednosť a banalita, groteska aj dráma, sentiment, absurdita, ale nesmierna poézia. Hlboký živočíšny prejav. Krása. Všetko, čo mi prinášajú moje predstavy," vyjadril sa autor.
Ojedinelú výstavu si môžete pozrieť v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši do 7. marca.
A mimochodom, kaktusy v zime nepolievajte. „Čím menej sa o ne staráte, tým viac sa vám odvďačia," tvrdí Moravák, fotograf, učiteľ, cyklista a kaktusár Jaroslav Malík.