RUŽOMBEROK. Málinné Brdo neďaleko Ružomberka bude môcť byť rekreačnou zónou. Väčšinou hlasov o tom rozhodli ružomberskí mestskí poslanci, ktorí schválili zmenu a doplnok číslo 1 územného plánu, ktorý umožní výstavbu hotelov či apartmánových domov.
Územie je pripravené
K pôvodnému územnému plánu pribudlo na Málinnom Brde asi dvetisíc štvorcových metrov pozemkov. „Je to plocha, ktorá je určená na ďalší rozvoj Málinneho Brda. Zástavba bude možná maximálne do výšky štyroch nadzemných podlaží, doteraz to boli tri podlažia," vysvetlil Martin Bišťan, spolu s Petrom Krajčom a Mariánom Pivarčim spracovateľ územného plánu.
Na Málinnom Brde tak investori môžu stavať hotely, reštaurácie, penzióny či apartmánové domy. „Časť kotliny, ktorá je určená na lyžovanie, zostane nedotknutá. Mesto má teraz pripravenú vhodnú plochu, ktorú môže ponúknuť investorom. Tí určite neprídu do územia, ktoré nie je pripravené," zdôraznil M. Bišťan.
Poslanec Ivan Nosko, okrem iného poukazoval na to, že s materiálom nie je spokojný. Poslanci s jeho návrhom nesúhlasili. Martin Alušic navrhol problematiku Málinneho Brda vypustiť z rokovania decembrového zasadania mestského zastupiteľstva, ale poslanci jeho návrh neschválili.
Petícia nemala silu
„Mesto sa prispôsobilo požiadavkám investora. Našou psou povinnosťou je správať sa citlivo k svojmu prostrediu, ak chceme byť mestom cestovného ruchu. Správali sme sa nepoctivo v diskusii s ľuďmi v Ružomberku. Toto nebolo schvaľovanie územného plánu, ale zhodnocovanie pozemku investora. Bojím sa, aby sme nedopadli ako na Donovaloch," povedal M. Alušic.
Proti výstavbe na Málinnom Brde protestovala skupina občanov. Spísali petíciu, v ktorej chceli zabrániť pripravovanému zastavaniu Málinneho Brda.
Ružomberský primátor Michal Slašťan petíciu označil za sfalšovanú. „Súdny znalec k nej mal viaceré pripomienky. Na jednej zo strán boli, napríklad, všetky podpisy urobené jednou rukou. Aj z tohto pohľadu teda petícia nevykazovala takú silu, ako si jej iniciátori mysleli."
M. Slašťan za najväčší problém Málinneho Brda považuje chýbajúcu infraštruktúru. „Vodovod, kanalizácia či cesta, ktorá je v tejto časti mesta nevyhnutná, mohla už byť urobená. Vinou niektorých ľudí sa tak nestalo. Ani jedna z chát, ktoré na Málinnom Brde sú, nemá potrebnú infraštrukúru," pripomenul primátor.
Po hlasovaní primátor netajil spokojnosť so schváleným doplnkom územného plánu. „Tím odborníkov na rozsiahlom dokumente pracoval približne tri roky. Obavy niektorých ľudí sú úplne zbytočné. Z Málinneho Brda sa nám v najbližších rokoch podarí spraviť územie, ktoré prispeje k rozvoju cestovného ruchu a budeme na neho môcť byť hrdí," dodal.