Jej očakávaná ročná produkcia je okolo 15-tisíc kilowatthodín elektrickej energie.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Je to jeden z prvých systémov, ktorý umožňuje premieňať energiu slnka na elektrickú energiu. „Našou ideou je prinášať ľuďom slnko do života a slnečná elektráreň je jedným z prvých krokov, ako sa snažíme realizovať našu víziu," povedal Peter Župa, riaditeľ spoločnosti, ktorá stojí za prvou slnečnou elektrárňou v Liptove.
„Energiu slnka vedieme do fotovoltických panelov, ktoré vyrábajú elektrický prúd. Ten následne ide do meničov a tie dodávajú elektrickú energiu do distribučnej siete. Táto energia sa dostáva do domácností od 13. januára, odkedy je elektráreň pripojená do siete. V súčasnosti už desiatky až stovky počítačov pracujú v meste aj vďaka nej."
Liptovská slnečná elektráreň má svoj unikát
Peter Župa povedal, že hoci liptovská slnečná elektráreň nepatrí medzi najväčšie na Slovensku, predstavuje v Liptove prvú lastovičku. Navyše, je unikátna tým, že stojí na mieste, ktoré je zároveň výskumno-vývojovým testovacím pracoviskom solárnej techniky.
„Cieľom tohto pracoviska je, aby sme v Liptove vytvorili riešenia, ktoré by mohli v budúcnosti presiahnuť hranice Slovenska a možno aj Európskej únie," vysvetlil P. Župa. „Stojíme totiž na mieste, kde kedysi bol veľmi silný vojenský výskum. Žiaľ, doba sa posunula tak, že šiel do útlmu a my by sme ho radi začali postupne dvíhať z prachu a využili potenciál tých schopných ľudí, ktorí kedysi boli koncentrovaní v Liptovskom Mikuláši. Vytvorili by sme tak platformu, vďaka ktorej by mohli vznikať nové riešenia pre celé Slovensko. Rokujeme aj s mestom a časom by sme chceli vytvoriť výskumno-vývojový klaster zameraný na oblasť obnoviteľných zdrojov."
Zmierni energetickú závislosť ľudí
Fotovoltickú elektráreň v piatok 22. januára slávnostne otvorili Peter Župa, riaditeľ spoločnosti, ktorá elektráreň prevádzkuje, primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč a rektor Žilinskej univerzity Ján Bujňák. Elektráreň sa nachádza v areáli Detašovaného pracoviska Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Liptovskom Mikuláši. „Elektráreň stojí na mieste možno budúceho technologického parku v Liptovskom Mikuláši," skonštatoval primátor.
„Vďaka väčšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov, ku ktorým patrí aj využívanie slnečnej energie, šetríme klasické palivá, chránime ovzdušie a zmierňuje sa naša energetická závislosť," vyzdvihol prednosti slnečnej elektrárne Peter Župa. „Fotovoltická elektráreň má pri súčasných cenách návratnosť sedem až deväť rokov s tým, že jej životnosť je dvadsaťpäť rokov a jej zriadenie podporuje aj legislatíva na Slovensku." Hoci návratnosť investícii je dôležitou stránkou slnečnej elektrárne, primárnou úlohou je, podľa P. Župu, vykonávať v Liptovskom Mikuláši výskum a vývoj riešení, ktoré nie sú až také bežné na trhu s optickou technikou.
Statické panely slnečnej elektrárne, ktoré sú rozmiestnené za pohyblivými. FOTO: AUTORKA
Pozitívom Liptova je čistý vzduch
Solárne panely v Liptovskom Mikuláši sa otáčajú za slnkom a vďaka tomuto pohybu vyrobia o tridsať až tridsaťpäť percent elektrickej energie viac ako statické panely.
Je v Liptove dostatok slnka pre slnečnú elektráreň? „Keď porovnávame najlepšiu a najhoršiu slnečnú oblasť na Slovensku, tak rozdiel z hľadiska množstva slnečnej energie, ktorá dopadá na Zem, je pätnásť percent. Liptov nie je ani najlepší, ani najhorší z tohto pohľadu, ale pozitívom Liptova je krásne, čisté prostredie a čistý vzduch. Vďaka čistému vzduchu a chladnejšiemu prostrediu, keď je pekné slnečné počasie, tieto systémy v Liptove vyrábajú viac energie ako tie isté systémy na juhu Slovenska," zakončil P. Župa.
Autor: Dagmara Sarita Poliaková