Pre deti z detských domovov je dôležité, aby vyrastali v rodine. Spoločnosť Úsmev ako dar spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny preto organizuje vo všetkých ôsmich krajoch informačné stretnutia pre záujemcov o profesionálne rodičovstvo.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cieľom série týchto stretnutí je nielen zvýšiť počet profesionálnych rodín, ale aj zlepšiť zamestnanosť v regiónoch v čase finančnej krízy. Profesionálny rodič je totiž zamestnancom detského domova. O dieťa sa stará vo svojom dome, alebo v dome či byte, ktorí im poskytne detský domov. Domov uhrádza aj náklady spojené so starostlivosťou o deti.
Informačné stretnutie pre tých, ktorí by sa chceli stať profesionálnymi rodičmi, sa uskutoční dnes, 28. januára v Liptovskom Mikuláši v priestoroch evanjelickej cirkvi na Janoškovej ulici o 15. hodine.
„Ak dieťa nemôže mať vlastnú rodinu a ešte sme preň nenašli náhradnú rodinu, potom je riešením umiestniť ho v profesionálnej rodine. Najmä pre malé deti má obrovský význam, pretože nevyrastajú v anonymnej inštitúcii, ale v rodine, ktorá napĺňa ich potrebu mať blízku osobu a umožňuje tak deťom rozvinúť zdravú osobnostnú štruktúru a v budúcnosti byť dobrým rodičom. Deti, ktoré vyrastali v detských domovoch a dojčenských ústavoch, ako ich poznáme z bývalého režimu, majú totiž často samé problémy byť rodičmi. Profesionálni rodičia tak nepomáhajú len tejto, ale aj ďalšej generácii," povedal predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško.
Na Slovensku je podľa štatistík ministerstva práce 333 profesionálnych rodín, v ktorých žije 598 detí. V detských domovoch je pritom v súčasnosti 4665 detí. Profesionálni rodičia pritom umožňujú deťom vyrastať v rodinnom prostredí, sledovať prirodzené vzory rodinných rolí a poskytujú im väčší priestor na individuálny rozvoj.
Na stretnutiach pre záujemcov o profesionálne rodičovstvo vystúpia odborníci, ktorí vzdelávajú profesionálnych rodičov aj profesionálni rodičia. Bližšie informácie získate na webovej stránke usmev alebo na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Projekt infostretnutí je financovaný z Európskeho sociálneho spoločenstva.