SMREČANY. Keď sa vlci v Liptove koncom 18.storočia premnožili, robili na panských majetkoch škody. Liptovská stolica preto vydala nariadenie o vyplácaní odmeny za každého uloveného vlka. Smrečanci lapali vlkov do sietí a obyvatelia susednej obce Žiar ich lovili kyjakom. Obce sa v love spájali a vytvorili tak ojedinelý spolok, ktorý bol výnimočný nielen v Liptove.
Lapanie vlkom má v svojom repertoári aj miestna folklórna skupina v Smrečanoch, ktorá oslavuje tridsiate výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila folklórne pásmo Smrečianske návraty. V nedeľu sa predstavila v Bobrovci, v januári ho uviedli aj v Závažnej Porube a Žiari.
Niektorí členovia folklórnej skupiny v Smrečanoch hrávajú aj divadlo. Ochotnícke divadlo v Smrečanoch si predvlani pripomenulo storočnicu svojho vzniku. Pri tej príležitosti prijali názov Rozmajrín, lebo tak sa volala prvá hra, ktorú v Smrečanoch zahrali na fašiangy v roku 1908. Na tohtoročné fašiangy nacvičujú Mastný hrniec. Pripravujú aj tradičný fašiangový sprievod dedinou. Bude 13. februára.