Intenzita separovania odpadu sa v zberovej oblasti liptovskomikulášskych Verejnoprospešných služieb v roku 2009 zvýšila aj napriek viacerým nepriaznivým podmienkam, medzi ktorými dominovala odbytová kríza.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Podľa projektového manažéra Rudolfa Pada je za stagnáciu dynamiky rastu triedeného odpadu zodpovedné zníženie maloobchodného obratu, negatívna mediálna kampaň, odbytová kríza vyseparovaných zložiek a nepostihovanie ignorantov triedenia odpadov. „Naopak, je potešiteľné, že napriek tomu vzrástol zber kovových a kombinovaných obalov a elektronického odpadu," a vyzdvihol význam informačných letákov, priložených k jednotlivým výrobkom a výchovno-vzdelávacích aktivít.
Množstvo vyseparovaného papiera vzrástlo o takmer 8 %, plastov o viac ako 9 %, kovových obalov o 61 % a tetrapakových obalov o 54 %. Približne 1620 ton zeleného odpadu predstavuje zachovanie úrovne z roku 2008. „Priamo v zberných dvoroch mesta Liptovský Mikuláš vzrástol o 113 % zber elektronických odpadov," spresnil R. Pado s tým, že zber nebezpečných odpadov klesol o 63 %.
V rámci kampane OZ Tatry Neseparujte sa! Separujte s nami, sa od roku 2005 zvýšil objem vyseparovaných komodít v spomínanej zberovej oblasti o 62 % z 872 ton na minuloročných 1417 ton. Zber papiera vzrástol o 29 %, skla o 69 %, plastov o 92 %, tetrapakových obalov o 200 % a kovových obalov až o 239 %. Rovnomenný projekt je od roku 2008 spolufinancovaný Finančným mechanizmom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom SR.