LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ženy z farskej charity v Liptovskom Mikuláši varievajú polievku pre bezdomovcov každú zimu už niekoľko rokov. Ľudia si chodievali pýtať jedlo aj na evanjelickú faru, Spišskú katolícku charitu a k baptistom. „Predtým sa každá cirkev starala o bezdomovcov samostatne podľa svojich možností. Napadlo nám, že keď sa všetky tri cirkvi dajú dokopy a strava sa bude vydávať na jednom mieste, bude to lepšie, výhodnejšie aj efektívnejšie," povedala sestra Michaela zo Spišskej katolíckej charity.
A tak už od polovice decembra varia na katolíckej fare polievky pre bezdomovcov zástupcovia troch cirkví. V pondelok baptisti, v utorok a štrvtok ženy z katolíckej farskej charity a v stredu a piatok majú službu evanjelici. Tí vozia už hotovú polievku z Betánie. Baptisti varia polievky aj v nedeľu vo svojej modlitebni.
Vždy si dajú dupľu
Na katolícku faru sa každý deň medzi desiatou a jedenástou hodinou príde najesť asi dvadsať bezdomovcov. Zapisujú sa do knihy a okrem polievky dostanú aj čaj alebo kávu. Polievky im chutia, vždy si dajú dupľu. „Chodievame na polievky každý deň. Pomáhajú nám prežiť zimu," povedala jedna z pravidelných stravníčok. Bývala s rodičmi, ale keď zomreli, prišla o prácu aj o byt. „Nemala som si ho za čo kúpiť, všetky peniaze, ktoré som mala, som minula na pohreby. Teraz bývam v Komunitnom centre v Hlbokom. Na jar chcem ísť pracovať do Čiech, niečo zarobiť a dúfam, že si nájdem lepšie bývanie," povedala žena, ktorá je napriek svojej situácii optimistka. „Do jari už hádam nejako vydržíme. Polievka nás trochu nasýti aj zohreje, potom sa motáme po meste. Keď je nám zima, zohrejeme sa na stanici a večer ideme do nocľahárne. Tam si niečo uvaríme, keď je z čoho, pozrieme si televízor, zahráme karty a tak to ide dokola," opísala svoj denný režim.
Chodia radšej v skupinkách
Z Komunitného centra v Hlbokom, kde je rómska osada, chodí na polievky viac ľudí. „Nie je to hotel, ale lepšie ako pod mostom. Môžeme tam byť od večera do rána do ôsmej. Jedna noc stojí päťdesiat centov, je tam teplo, kuchynka, môžeme sa osprchovať. Rómovia nám síce niekedy robia zle, preto chodíme radšej v skupinkách a s kaserom," prezradil jeden z tých, ktorí nocujú v Hlbokom a vysvetlil, že kaser je slzák. „My sme preto radšej odtiaľ odišli," poznamenal druhý muž, ktorý tiež prišiel na polievku. Na otázku, kde aj s priateľkou býva, odpovedal: „Ani sa nepýtajte."
O mesiac dlhšie
V minulých rokoch vydávali v zime polievky na fare asi dva mesiace, tento rok ich budú vydávať až tri mesiace, do 14. marca. Koordinátorka Farskej charity v Liptovskom Mikuláši Ľubica Vatrálová v spolupráci so sestrou Michaelou, evanjelickou diakoniou a Bratskou jednotou baptistov vypracovali vlani projekt na zabezpečenie stravy pre bezdomovcom. Žiadosť o finančnú podporu podali na Mestský úrad v Liptovskom Mikuláši. „Vyrátali sme, že osemsto eur na tri mesiace by mohlo stačiť. Z toho polovicu zabezpečia spolu všetky tri cirkvi z vlastných zdrojov a polovicu sľúbilo mesto," povedala sestra Michaela a dodala, že najdrahšie sú jednorazové umelohmotné taniere, lyžičky a poháre. Vo štvrtok si bezdomovci na katolíckej fare v Liptovskom Mikuláši môžu zobrať aj veci na oblečenie.
V ružomberskom útulku si obed varia sami
Zaujímalo nás, či polievky pre bezdomovcov varia aj v Ružomberku. Na katolíckej fare nám povedali, že nie a na farskú charitu sme sa nedovolali.
V Ružomberku je Komunitné centrum - útulok pre občanov bez prístrešia. „Nocľah v ňom stojí päťdesiat centov a v súčasnosti je v ňom deväť klientov," povedala Jana Antolová z oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Ružomberku a dodala: „Ľudia doň môžu prísť o 17. hodine, ale ráno musia odísť. Ponúkli sme im, že im môžeme zabezpečiť aj polievky, ale nechceli. Varia si v útulku sami. Od dvanástej do jednej v ňom majú k dispozícii kuchynku."
Autor: bea