LIPTOV. Jedinečnosť populácie svišťa vrchovského tatranského, ktorý žije na území Tatranského národného parku (Tanap), potvrdili genetické analýzy, informoval riaditeľ správy Tanap Pavol Majko. Podľa dlhodobého výskumu, ktorému sa v teréne venuje okrem iných aj Pavel Ballo, zaznamenali v súčasnosti v Tatrách asi 800 svišťov.
Digitálne zameriavanie
Terénny pracovník Pavol Ballo v spolupráci s renovovaným zoológom Krakovskej univerzity profesorom Pawlom Brzuskim skúma a mapuje biotop svišťov od roku 2003 pomocou moderných navigačných prístrojov.
„Digitálne som spracovával a zameriaval oblasti v Západných Tatrách. Prvú noru svišťov som zameral na Sivom vrchu v roku 2004. Poslednú v októbri minulého roku v Liptovských Kopách na Krížnej. V tomto období sa mi podarilo zamerať 18-tisíc nôr, z čoho je 141 materských. Podľa ich počtu možno usúdiť, koľko rodiniek svišťov žije na našej strane Západných Tatier."
Príbuzný alpského svišťa
Genetickú výbavu tatranskej populácie svišťa skúmali na Technickej univerzite vo Zvolene. „Náš svišť je blízkym príbuzným alpského svišťa, ale nie je to ten istý živočích," potvrdil informácie P. Majko. „Na osobitosť populácie svišťa vrchovského v Tatrách upozornil prvýkrát v roku 1961 Jozef Kratochvíl. Teraz je jasné, že náš svišť je čistý poddruh."
Výskumy potvrdili, že aj kamzík vrchovský tatranský je endemit. Oba poddruhy boli už niekoľkokrát na pokraji vyhynutia. Celoročná ochrana pozitívne ovplyvňuje ich populáciu.
Na jar sa prebudia
„Počas mapovania svišťov s navigáciou som naďabil až osemkrát na pytliacke pobytové stopy. Všetko mám zdokumentované na videu. Som rád, že správa Tanap-u vyhlásila pytliakom v alpínskom stupni vojnu," povedal P. Ballo
Podľa Pavla Majka je stav populácie svišťa v Tatrách uspokojivý. „Chcem ukončiť projekt, na ktorom už tretí rok pracujú. Ide o presťahovávanie svišťa zo Západných do Belianskych Tatier, kde žije v súčasnosti 18 jedincov. Na jar tam očakávame prírastky." V tejto časti Tatier pytliaci populáciu svišťa v minulosti vyhubili.
Pavol Ballo čaká na jar. „Keď sa svište prebudia zo zimného spánku, zistíme ich zdravotný stav a početnosť prenesených svišťov v Belianskych Tatrách. Ak bude potrebné, populáciu posilníme ešte niekoľkými jedincami. Máme vytipované miesto v Západných Tatrách, z ktorého prenesieme svište do Belianskych Tatier.
Časť tatranskej populácie svišťa žije aj v Nízkych Tatrách. „Pôvodne som chcel mapovať svište v Nízkych Tatrách, kde je oveľa menšia populácia. Cudzokrajné svište sem priamo z Álp priviezli v 19. storočí, ale iba do oblasti masívu Kráľova hoľa, ostatné svište sú pôvodné" spresnil P. Ballo, ktorý spolu s ďalšími odborníkmi pokračuje v terénnom výskume týchto vzácnych živočíchov.