RUŽOMBEROK. Tradične najnavštevovanejším bol skanzen v Pribyline. Jeho bránami prešlo najmä v silnej letnej sezóne takmer 65-tisíc domácich a zahraničných návštevníkov.
„Vzhľadom na objektívne nepríjemné dopady hospodárskej krízy na oblasť turizmu je zachovanie miery návštevnosti vynikajúce," povedala riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová. „Na nižších príjmoch zo vstupného sa odrazilo to, že sme vychádzali v ústrety rôznym skupinám verejnosti. Napríklad obyvatelia Liptova mali výraznú, až 50-percentnú zľavu," spresnila I. Zuskinová a dodala: „Stúpajúci trend záujmu zaznamenal hrad Likava, archeoskanzen Havránok nad Liptovskou Marou a banícky dom vo Vyšnej Boci. Dlhodobo zisťujeme, že turisti prichádzajúci primárne za lyžiarskym či kúpeľným relaxom, netvoria významnú skupinu našich klientov, hoci neustále hľadáme cesty, ako to zmeniť. V úvode tohto roka nás príjemne prekvapil zvýšený počet rusky hovoriacich návštevníkov."
Uviedla, že veľký, no doteraz všeobecne málo využitý návštevnícky potenciál v sebe skrývajú seniori. Starší ľudia disponujú dostatkom voľného času, sú aktívni, radi cestujú a spoznávajú nové veci.
Liptovské múzeum má rozpracované viaceré rozvojové projekty. V rámci cezhraničnej spolupráce chce spolu s poľskými partnermi propagovať historickú soľnú cestu či pastierske tradície. V novovybudovanom podkroví ružomberskej ústrednej budovy budú inštalované ďalšie nové expozície s prezentáciou vzácneho zbierkového fondu.