JASNÁ. Momentálne platí 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Avizované zmeny počasia zvýšia hrozbu zosuvu základových lavín.
Výskyt lavín je možný pri mechanickom zaťažení iba mierne spenenej snehovej pokrývky strmých svahov. „Na trávnatých svahoch hrozí najmä v nižších polohách samovoľný zosuv menších základových lavín," zdôraznil Filip Kyzek, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej, s tým že túry si vyžadujú maximálnu opatrnosť a znalosť lokálneho posúdenia lavínovej situácie.
Dnes ráno bolo vo vysokohorskom teréne hôr prevažne polojasno, v polohách s nadmorskou výškou do 1200 m hmlisto, trvá silné oteplenie. Teplota vzduchu sa pohybovala od -5 do +3 stupňov Celzia. Fúkal mierny juhozápadný vietor s rýchlosťou do 25 km/h. Počas posledných 24 hodín nový sneh nepripadol.
Štruktúra snehovej pokrývky je naďalej nepriaznivá, ale okrem niektorých svahov nepredstavuje vzhľadom na malú hrúbku veľké nebezpečenstvo, oteplením sa pomaly stabilizuje. Vo vyšších polohách je vetrom nerovnomerne rozložená, na mnohých miestach so striedajúcou sa snehovou kôrou a doskovitým snehom.