Šiestu oblastnú výstavu okrasných a úžitkových holubov usporiadali ľupčianski chovatelia po trojročnej prestávke prvýkrát v bývalej pekárni. Predtým bývali výstavy v kultúrnom dome a na ihrisku.
PARTIZÁNSKA ĽUPČA. „Pekáreň už dlho neslúžila svojmu účelu. Preto sme požiadali, či by ju mohli užívať chovatelia a obecný úrad našej žiadosti vyhovel," povedal Dušan Dobák, predseda oblastnej výstavy a základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov v Partizánskej Ľupči.
Po polročnej práci sa ľupčianskym chovateľom podarilo svojpomocne bývalú pekáreň zrenovovať. Za pekárňou je menšia miestnosť, kde bol kedysi pekárenský sklad. Tú využívajú chovatelia už od roku 2006 a každú tretiu nedeľu v mesiaci v nej usporadúvajú burzy rôznych zvierat.
Rekordná účasť a európsky šampión
Tohtoročná výstava bola výnimočná tým, že na nej bolo vystavených najviac holubov v doterajšej histórii. Prišli chovatelia zo všetkých kútov Slovenska a dokonca aj z Čiech. Spolu bolo na výstave 256 holubov 46 plemien v 85 farebných rázoch. Najviac bol zastúpený holub rys. Na výstave bol aj čierny tiger, polská sovka, indický pávik, český bublák a európsky šampión - košický vysokoletúň, ktorého vystavoval Jozef Hrabal z Dolného Kubína. Najväčšie holuby, kingovia, obry a giganti, vážili viac ako kilogram, najmenšie košické vysokoletúne asi 350 gramov.
Päť víťazných a pätnásť čestných cien
Posudzovatelia udelili päť víťazných cien, z toho dve získali chovatelia z Partizánskej Ľupče: Ladislav Mrázik za pomoranského hrvoliaka a Dušan Dobák za košického vysokoletúňa. Ten bol aj v kolekcii, za ktorú získal D. Dobák pred dvoma rokmi titul majstra Slovenska. Víťazné ceny dostali aj Pavol Frolo za rysa modrého šupinatého, Vincent Gaško za českého staváka a Ján Chmara za slovenského hrvoliaka. Ceny udelili aj trom mladým chovateľom Romanovi Trepáňovi a Matúšovi Kúkolovi z Partizánskej Ľupče a Zuzane Gaššovej z Nižnej nad Oravou. Okrem víťazných cien si chovatelia odniesli aj pätnásť čestných cien.
Súčasťou výstavy bola aj burza, na ktorej si záujemcovia mohli vymeniť alebo kúpiť nielen holubov, ale aj králikov.
Na výstavy, preteky, svadby aj do polievky
V Partizánskej Lupči má chovateľstvo bohatú tradíciu. Chovateľský spolok v ňom založili už v roku 1957. V súčasnosti má 22 dospelých členov a dvanásť mladých chovateľov. Jeho predseda Dušan Dobák sa chovateľstvu venuje od desiatich rokov a chová asi 150 holubov. Denne skonzumujú asi desať kilogramov krmiva. Keďže doma sa mu všetky nezmesia, holubník si postavil aj v prenajatej susedovej stodole. Chová hlavne košické vysokoletúne, na ktoré má už štvrtý rok plemenný chov. „Vysokoletúne sa volajú preto, že vyletia do nedohľadnej výšky. Majú veľmi dobrú orientáciu. Raz mi uletel celý kŕdeľ, asi 25 holubov. Kamarát mi telefonoval, že ich videl v Liptovskom Mikuláši na kostolnej veži, kde prenocovali. Ale na druhý deň všetky prileteli domov," prezradil D. Dobák. Dodal, že o holuby majú čoraz väčší záujem mladomanželia, ktorí ich vypúšťajú pred kostolom po svadobnom obrade.
Holuby chová na výstavné účely, ale v budúcnosti by chcel s nimi chodievať aj na preteky. Zaujímalo nás, či u Dobákov majú holubov na jedálnom lístku. „Stáva sa. Väčšinou ich dávam svokre, je z nich výborná polievka. Aj mäsko majú fajné," povedal s úsmevom chovateľ.