Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Medzi známymi osobnosťami Liptova boli propagátori vegetariánstva

Predveľkonočný pôst možno spojiť s vegetariánstvom. Tento spôsob stravovania však nie je len módnym trendom. Na Slovensku má korene od nepamäti a aj medzi známymi Liptákmi minulých čias nájdeme vegetariánov.

Takto bohatý stôl mali prestretý novodobí vegatariáni na historicky prvom tohtoročnom vegetariánskom plese v Martine. Pastva pre oči aj žalúdok, všetko bez mäsa a vajec.Takto bohatý stôl mali prestretý novodobí vegatariáni na historicky prvom tohtoročnom vegetariánskom plese v Martine. Pastva pre oči aj žalúdok, všetko bez mäsa a vajec. (Zdroj: JOSEF ČIHÁČEK)

Každý z nich mal veľkú úctu k životu a odmietal akékoľvek násilie.

LIPTOV. „Tradície vegetariánstva na Slovensku sú nepreskúmanou oblasťou. Nik sa tejto téme zatiaľ podrobnejšie nevenoval," hovorí Milan Šišmiš, odborný pracovník Slovenskej národnej knižnice v Martine.

M. Šišmiš sa, okrem iného, venuje výskumu slovenských rodov. Je autorom alebo spoluautorom niekoľkých publikácií s touto tematikou. Keďže roky sa stravuje vegetariánsky, venuje sa aj štúdiu tradícií tohto životného štýlu a vyhľadávaniu osobností, ktorým boli blízke myšlienky vegetariánstva a nenásilia.

Liptovskí vegetariáni medzi známymi osobnosťami

Hoci svoj výskum zďaleka nepovažuje za ukončený, v Liptove zachytil viacero priaznivcov vegetariánstva, významných z pohľadu slovenského aj širšieho, európskeho.

Popri známejších z nich, Dušanovi Makovickom, pôvodom z Ružomberka, ktorý bol lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého, a Albertovi Škarvanovi, lekárovi, spisovateľovi a veľkom pacifistovi, ktorý pôsobil v Liptovskom Hrádku, našiel aj ďalších.

Jeden z nich, rodák z Pribyliny, filológ a teoretik kultúry Ján Lajčiak, pôsobil ako evanjelický farár vo Vyšnej Boci. Ďalší, Ctibor Bezděk, pochádzal síce z Moravy, ale v medzivojnovom období pôsobil ako mestský lekár v Ružomberku. Tu napísal aj viaceré svoje významné diela.

Keďže Milan Šišmiš nám poskytol materiály a súhlasil s ich publikovaním, čitatelia sa môžu dozvedieť o slávnych liptovských vegetariánoch niečo iné, ako ponúkajú učebnice.

Ján Lajčiak z Pribyliny a plody zeme

„Až donedávna sa Slovák živil tým, čo mu ním obrábaná zem doniesla. Domáce potreby boli kryté plodinami zeme. Aby som to ilustroval príkladom, nuž nie je tomu tak dávno, keď liptovský sedliak tri razy denne jedol zemiaky," tvrdil evanjelický farár Ján Lajčiak, rodák z Pribyliny, kde sa narodil 25. júla 1875.

Jeho spolužiak Ján Goláň spomína, že počas teologických štúdií v Erlangene „...vybral si neobyčajne ťažkú tému, kvôli ktorej sa musel naučiť po francúzsky a anglicky. Chodil skromne oblečený, stravoval sa v lacných, najmä vegetariánskych hostincoch a každý voľný groš dal na zakúpenie vedeckých kníh."

Neskôr, po príchode na Slovensko, sa za svoje liberálno-kritické názory dostal do sporov so svetskou i cirkevnou vrchnosťou. Následok? Žiadne miesto vo vedeckom výskume ani slušná mestská farnosť.

Krátky život prežil v liptovskej dedine, vo Vyšnej Boci ako farár niekoľkých horských osád. Podľa súčasníkov žil vraj v takej skromnosti, že „od nedele do štvrtku jedol jednu kapustu a od štvrtku do nedele druhú." Zomrel v deň vyhlásenia vzniku Československa.

Dušan Makovický z Ružomberka a svieži starci

„Náš sedliak zriedka jedáva mäso. V pôstne dni ho nevidí. Rybaciny tiež málo, všetku stroví mesto. Aj v meste, pre vysokú cenu, ťažko ju dostať. A čo jedáva sedliak v pôst pred Petrom Pavlom? Chlieb, cibuľu, kvas, a to v namáhavú dobu, keď kosí, zváža a nevyspáva sa," napísal Levovi Nikolajevičovi Tolstému lekár Dušan Makovický, ktorý sa 10. decembra 1866 narodil v Ružomberku ako deviate dieťa do rodiny.

„Ak chcete vidieť sviežich starcov, nájdete ich v dedinách. Ani Zoroaster, Buddha, Pythagoras, Sokrates a mnohí iní veľkí humanisti nejedli mäso."

Dušan Makovický v rokoch 1904 až 1910 bol osobným lekárom ruského mysliteľa, spisovateľa a vegetariána Leva Nikolajeviča Tolstého v Jasnej Poľane. Sprevádzal Tolstého až do jeho posledných chvíľ a Makovického Jasnopoľanské zápisky sú unikátnym dokumentom o vzťahoch týchto dvoch osobností.

Vegetariánstvo, odpor k násilnostiam a ubližovaniu našli v živote Dušana Makovického pevné miesto. Dokonca radil: „Rastlinné jedlá sa dajú z produktov, ktoré máme, donekonečna kombinovať. Možno ich variť podľa hocktorej kuchárskej knihy, len treba klásť miesto mäsa maslo alebo olej." Dodal: „V západnej Európe jesto desiatky tisícov vegetariánov. Umelej starcovskej chorľavosti medzi nimi nebadať.

Všetci tvrdia, že odkedy sa živia rastlinnou potravou, cítia sa zdravšími a menej chorejú. Vegetariáni žijú dlhšie. U Arabov, živiacich sa len samou rastlinnou potravou, ľudia vraj dožijú do dvesto rokov, u národov, živiacich sa miešanou potravou do sto rokov a u Eskimákov, jediacich samé mäso, vysoký vek je päťdesiat rokov."

D. Makovický vo vegetariánstve nevidel len zdravotné výhody, ale uvádza aj mnohé ďalšie dôvody: etické, ekonomické, ekologické, sociálne či duchovné.

Albert Škarvan z Hýb a odpor k vojne

Dušan Makovický sa zoznámil na lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe s Albertom Škarvanom, poslucháčom medicíny a ďalším liptovským vegetariánom. Životný osud ich spojil pevnejšie. Obaja išli štúdiá dokončiť do Innsbrucku, kde spolu vášnivo polemizovali o Tolstého myšlienkach.

Makovického vydanie Vzkriesenia bolo vôbec prvým knižným, neskráteným a necenzurovaným vydaním tohto diela, ktoré Albert Škarvan sčasti prekladal priamo z Tolstého rukopisu ešte pred jeho ruským, časopiseckým, zverejnením.

A. Škarvan sa síce narodil v roku 1869 na Orave, ale detstvo prežil v Hybiach v Liptove. Po vysokoškolských štúdiách nastúpil vojenskú službu v nemocnici v Košiciach. Pred jej ukončením sa vzoprel a 7. februára 1895 ju odmietol. O svojom rozhodnutí píše: „Ja som sa zriekol vojenčenia len preto, lebo vojenská služba mi prekážala v práci môjho ducha, zavadzala mi, nedala mi ďalej kráčať na mojej ceste, takže ja som sa zriekol vojenskej služby predovšetkým kvôli sebe samému, kvôli svojej vnútornej slobode, kvôli voľnému priestoru, kvôli očisteniu sa od špiny."

Svoje rozhodnutie urobil pod silným názorovým vplyvom Tolstého a jeho čin mal ohlas u zahraničných vyznavačov tolstojizmu väčší než na Slovensku.

Nasledovali represálie. Väzenie, strata vojenskej hodnosti a lekárskeho diplomu. Počas prvej svetovej vojny ho v marci 1915 znova uväznili. V máji síce vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov zastavili, ale internovali ho v Jágri a Verpeléte. Po návrate z väzenia až do smrti v roku 1926 pôsobil v Liptovskom Hrádku ako okresný lekár.

Ctibor Bezděk z Ružomberka a cesta k slnku Ducha

„Pred päťdesiatimi rokmi nebolo o vegetariánoch, ľuďoch živiacich sa výhradne rastlinou potravou, nič počuť. Dnes už je ľudí, ktorí odmietajú mäso, mnoho, takže nájdeme v každom väčšom meste aj vegetariánske jedálne," konštatoval Ctibor Bezděk, mestský lekár v Ružomberku, začiatkom minulého storočia.

Narodil sa v roku 1872, bol priateľom D. Makovického a tolstojovcom. Stal sa zakladateľom etikoterapie, vychádzal z kresťanstva, pri liečení pacientov hľadal vnútorné príčiny ich chorôb, súvislosti medzi fyzickým a mravným stavom človeka. Preto nabádal ľudí, zdravých i chorých, k práci na vlastnom duchovnom rozvoji, na rozvoji ich viery v Boha.

Počas prvej svetovej vojny bol ako lekár odvelený na vojenskú lazaretnú loď, kde ako pacifista odmietal chodiť v uniforme. Vytvoril prvé poradne pre odvykanie od alkoholu, založil aj Československú vegetariánsku spoločnosť. Tvrdil: „Kto chce nastúpiť cestu k duchovnej obrode - a to je jediná bezpečná cesta, ktorá nás môže vyslobodiť zo všetkých útrap a hrôz, v ktorých žijeme - ten nájde pomoc vo vegetariánstve. Výživa rastlinná je neoceniteľným pomocníkom na ceste k slnku Ducha."

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 4. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 5. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 1. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 4. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 5. Ďalší ekologický krok BILLA
 6. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 7. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 8. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 010
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 004
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 8 986
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 372
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 793
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 773
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 164
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 105

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 2. Štefan Vidlár: Vova boy, dokonaj boj
 3. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 4. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 5. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 6. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 7. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 8. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 177
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 503
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 982
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 4 421
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 045
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 682
 7. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 283
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 130
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ocenení jubilanti futbalu v Liskovej.

Bolo to veľmi milé a spontánne. Všetko mal pod palcom dlhoročný šéf tamojšieho futbalového oddielu Pavol Kubala.


Ján Svrček 10 h
Panoramatická tabuľa je podrobná.

Návštevníkov informujú o fascinujúcej prečerpávajúcej vodnej elektrárni Čierny Váh a jedinečných výhľadoch.


16 h
Domovským stánkom zostáva Liptovský Ján, opäť však zavíta aj do iných lokalít po celom Liptove

Festival Za 7 horami ponúkne počas piateho ročníka pre rodiny s deťmi na Liptove množstvo atrakcií, tvorivých dielní a vzdelávacích aktivít.


TASR 18 h
Strihanie pásky. Zľava Filip Pudiš, Igor Pudiš a Milan Kašák.

Dnes už smelo možno povedať, že futbalový štadiónik v Liptovskej Teplej má slušnú infraštruktúru. Aj vďaka novej tribúne, ktorú pred pár dňami oficiálne dali do užívania.


Ján Svrček 28. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Záhorie má podľa klimatológa najvyššiu pravdepodobnosť vzniku tornád.


17 h

Ďalší duchovný, ktorý pôsobil v tej istej oravskej farnosti, na svoj trest čaká.


28. jún

V regióne platí výstraha tretieho stupňa.


TASR 7 h

Priehradu ešte len napúšťajú po rozsiahlej rekonštrukcii. Je mimo prevádzky.


28. jún

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 2. Štefan Vidlár: Vova boy, dokonaj boj
 3. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 4. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 5. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 6. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 7. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 8. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 177
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 503
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 982
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 4 421
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 045
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 682
 7. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 283
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 130
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu