Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Medzi známymi osobnosťami Liptova boli propagátori vegetariánstva

Predveľkonočný pôst možno spojiť s vegetariánstvom. Tento spôsob stravovania však nie je len módnym trendom. Na Slovensku má korene od nepamäti a aj medzi známymi Liptákmi minulých čias nájdeme vegetariánov.

Takto bohatý stôl mali prestretý novodobí vegatariáni na historicky prvom tohtoročnom vegetariánskom plese v Martine. Pastva pre oči aj žalúdok, všetko bez mäsa a vajec.Takto bohatý stôl mali prestretý novodobí vegatariáni na historicky prvom tohtoročnom vegetariánskom plese v Martine. Pastva pre oči aj žalúdok, všetko bez mäsa a vajec.(Zdroj: JOSEF ČIHÁČEK)

Každý z nich mal veľkú úctu k životu a odmietal akékoľvek násilie.

LIPTOV. „Tradície vegetariánstva na Slovensku sú nepreskúmanou oblasťou. Nik sa tejto téme zatiaľ podrobnejšie nevenoval," hovorí Milan Šišmiš, odborný pracovník Slovenskej národnej knižnice v Martine.

M. Šišmiš sa, okrem iného, venuje výskumu slovenských rodov. Je autorom alebo spoluautorom niekoľkých publikácií s touto tematikou. Keďže roky sa stravuje vegetariánsky, venuje sa aj štúdiu tradícií tohto životného štýlu a vyhľadávaniu osobností, ktorým boli blízke myšlienky vegetariánstva a nenásilia.

Liptovskí vegetariáni medzi známymi osobnosťami

Hoci svoj výskum zďaleka nepovažuje za ukončený, v Liptove zachytil viacero priaznivcov vegetariánstva, významných z pohľadu slovenského aj širšieho, európskeho.

Popri známejších z nich, Dušanovi Makovickom, pôvodom z Ružomberka, ktorý bol lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého, a Albertovi Škarvanovi, lekárovi, spisovateľovi a veľkom pacifistovi, ktorý pôsobil v Liptovskom Hrádku, našiel aj ďalších.

Jeden z nich, rodák z Pribyliny, filológ a teoretik kultúry Ján Lajčiak, pôsobil ako evanjelický farár vo Vyšnej Boci. Ďalší, Ctibor Bezděk, pochádzal síce z Moravy, ale v medzivojnovom období pôsobil ako mestský lekár v Ružomberku. Tu napísal aj viaceré svoje významné diela.

Keďže Milan Šišmiš nám poskytol materiály a súhlasil s ich publikovaním, čitatelia sa môžu dozvedieť o slávnych liptovských vegetariánoch niečo iné, ako ponúkajú učebnice.

Ján Lajčiak z Pribyliny a plody zeme

„Až donedávna sa Slovák živil tým, čo mu ním obrábaná zem doniesla. Domáce potreby boli kryté plodinami zeme. Aby som to ilustroval príkladom, nuž nie je tomu tak dávno, keď liptovský sedliak tri razy denne jedol zemiaky," tvrdil evanjelický farár Ján Lajčiak, rodák z Pribyliny, kde sa narodil 25. júla 1875.

Jeho spolužiak Ján Goláň spomína, že počas teologických štúdií v Erlangene „...vybral si neobyčajne ťažkú tému, kvôli ktorej sa musel naučiť po francúzsky a anglicky. Chodil skromne oblečený, stravoval sa v lacných, najmä vegetariánskych hostincoch a každý voľný groš dal na zakúpenie vedeckých kníh."

Neskôr, po príchode na Slovensko, sa za svoje liberálno-kritické názory dostal do sporov so svetskou i cirkevnou vrchnosťou. Následok? Žiadne miesto vo vedeckom výskume ani slušná mestská farnosť.

Krátky život prežil v liptovskej dedine, vo Vyšnej Boci ako farár niekoľkých horských osád. Podľa súčasníkov žil vraj v takej skromnosti, že „od nedele do štvrtku jedol jednu kapustu a od štvrtku do nedele druhú." Zomrel v deň vyhlásenia vzniku Československa.

Dušan Makovický z Ružomberka a svieži starci

„Náš sedliak zriedka jedáva mäso. V pôstne dni ho nevidí. Rybaciny tiež málo, všetku stroví mesto. Aj v meste, pre vysokú cenu, ťažko ju dostať. A čo jedáva sedliak v pôst pred Petrom Pavlom? Chlieb, cibuľu, kvas, a to v namáhavú dobu, keď kosí, zváža a nevyspáva sa," napísal Levovi Nikolajevičovi Tolstému lekár Dušan Makovický, ktorý sa 10. decembra 1866 narodil v Ružomberku ako deviate dieťa do rodiny.

„Ak chcete vidieť sviežich starcov, nájdete ich v dedinách. Ani Zoroaster, Buddha, Pythagoras, Sokrates a mnohí iní veľkí humanisti nejedli mäso."

Dušan Makovický v rokoch 1904 až 1910 bol osobným lekárom ruského mysliteľa, spisovateľa a vegetariána Leva Nikolajeviča Tolstého v Jasnej Poľane. Sprevádzal Tolstého až do jeho posledných chvíľ a Makovického Jasnopoľanské zápisky sú unikátnym dokumentom o vzťahoch týchto dvoch osobností.

Vegetariánstvo, odpor k násilnostiam a ubližovaniu našli v živote Dušana Makovického pevné miesto. Dokonca radil: „Rastlinné jedlá sa dajú z produktov, ktoré máme, donekonečna kombinovať. Možno ich variť podľa hocktorej kuchárskej knihy, len treba klásť miesto mäsa maslo alebo olej." Dodal: „V západnej Európe jesto desiatky tisícov vegetariánov. Umelej starcovskej chorľavosti medzi nimi nebadať.

Všetci tvrdia, že odkedy sa živia rastlinnou potravou, cítia sa zdravšími a menej chorejú. Vegetariáni žijú dlhšie. U Arabov, živiacich sa len samou rastlinnou potravou, ľudia vraj dožijú do dvesto rokov, u národov, živiacich sa miešanou potravou do sto rokov a u Eskimákov, jediacich samé mäso, vysoký vek je päťdesiat rokov."

D. Makovický vo vegetariánstve nevidel len zdravotné výhody, ale uvádza aj mnohé ďalšie dôvody: etické, ekonomické, ekologické, sociálne či duchovné.

Albert Škarvan z Hýb a odpor k vojne

Dušan Makovický sa zoznámil na lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe s Albertom Škarvanom, poslucháčom medicíny a ďalším liptovským vegetariánom. Životný osud ich spojil pevnejšie. Obaja išli štúdiá dokončiť do Innsbrucku, kde spolu vášnivo polemizovali o Tolstého myšlienkach.

Makovického vydanie Vzkriesenia bolo vôbec prvým knižným, neskráteným a necenzurovaným vydaním tohto diela, ktoré Albert Škarvan sčasti prekladal priamo z Tolstého rukopisu ešte pred jeho ruským, časopiseckým, zverejnením.

A. Škarvan sa síce narodil v roku 1869 na Orave, ale detstvo prežil v Hybiach v Liptove. Po vysokoškolských štúdiách nastúpil vojenskú službu v nemocnici v Košiciach. Pred jej ukončením sa vzoprel a 7. februára 1895 ju odmietol. O svojom rozhodnutí píše: „Ja som sa zriekol vojenčenia len preto, lebo vojenská služba mi prekážala v práci môjho ducha, zavadzala mi, nedala mi ďalej kráčať na mojej ceste, takže ja som sa zriekol vojenskej služby predovšetkým kvôli sebe samému, kvôli svojej vnútornej slobode, kvôli voľnému priestoru, kvôli očisteniu sa od špiny."

Svoje rozhodnutie urobil pod silným názorovým vplyvom Tolstého a jeho čin mal ohlas u zahraničných vyznavačov tolstojizmu väčší než na Slovensku.

Nasledovali represálie. Väzenie, strata vojenskej hodnosti a lekárskeho diplomu. Počas prvej svetovej vojny ho v marci 1915 znova uväznili. V máji síce vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov zastavili, ale internovali ho v Jágri a Verpeléte. Po návrate z väzenia až do smrti v roku 1926 pôsobil v Liptovskom Hrádku ako okresný lekár.

Ctibor Bezděk z Ružomberka a cesta k slnku Ducha

„Pred päťdesiatimi rokmi nebolo o vegetariánoch, ľuďoch živiacich sa výhradne rastlinou potravou, nič počuť. Dnes už je ľudí, ktorí odmietajú mäso, mnoho, takže nájdeme v každom väčšom meste aj vegetariánske jedálne," konštatoval Ctibor Bezděk, mestský lekár v Ružomberku, začiatkom minulého storočia.

Narodil sa v roku 1872, bol priateľom D. Makovického a tolstojovcom. Stal sa zakladateľom etikoterapie, vychádzal z kresťanstva, pri liečení pacientov hľadal vnútorné príčiny ich chorôb, súvislosti medzi fyzickým a mravným stavom človeka. Preto nabádal ľudí, zdravých i chorých, k práci na vlastnom duchovnom rozvoji, na rozvoji ich viery v Boha.

Počas prvej svetovej vojny bol ako lekár odvelený na vojenskú lazaretnú loď, kde ako pacifista odmietal chodiť v uniforme. Vytvoril prvé poradne pre odvykanie od alkoholu, založil aj Československú vegetariánsku spoločnosť. Tvrdil: „Kto chce nastúpiť cestu k duchovnej obrode - a to je jediná bezpečná cesta, ktorá nás môže vyslobodiť zo všetkých útrap a hrôz, v ktorých žijeme - ten nájde pomoc vo vegetariánstve. Výživa rastlinná je neoceniteľným pomocníkom na ceste k slnku Ducha."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 2. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 3. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Koľko ovocia a zeleniny potrebujú deti? Mnohí rodičia to nevedia
 6. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 7. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 8. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 9. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 10. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 1. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 2. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 3. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 4. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 5. Koľko ovocia a zeleniny potrebujú deti? Mnohí rodičia to nevedia
 6. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 7. Katarína pomáha ľuďom svojimi mydlami
 8. Levanduľa pre zamestnancov
 9. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 10. Kvalitné Vianočné osvetlenie
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 17 193
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 16 911
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 15 508
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 10 853
 5. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 8 913
 6. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 890
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 6 611
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 6 122
 9. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy 5 656
 10. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 5 614

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Na Malinom Brde Vanko pred Hricom a Pillerom

Celkove piatykrát sa konal Beh na Malinné v novom formáte a čo sa týka oficiálnych ročníkov 
s poradovým číslom štyri, keďže v roku 2015 išlo o nultú kapitolu.

Štart behu na Malinom Brde.

Na Liptove stavajú unikátny bytový komplex

Na mieste bývalej fabriky v meste vyrastá moderná rezidenčná štvrť.

Projektantmi bytového komplexu sú Mikulášania Pavel Bobák a Martin Bobák. Developerom a súčasne staviteľom je spoločnosť Bella Vista, za ktorou stoja tiež Mikulášania.

Hokejové Béčko na domácom ľade víťazne

Hokejisti béčka MHk 32 Liptovský Mikuláš v sobotu večer na domácom ľade privítali v rámci piateho kola druhej hokejovej ligy súpera z Trebišova. Zdolali ho 4:1.

Mikulášske béčko v bielom.

Polmaratón si bežci chválili

Triumfoval odchovanec mikulášskej kráľovnej športu Kubovčík.

Štart ôsmeho ročníka StopShop polmaratónu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemecký turista zomrel počas túry v Malej Fatre

Vrtuľník nemohol pre vietor zasiahnuť.

SPRÁVU SME AKTUALIZOVALI

V Kremnici horel rodinný dom. Z miesta odviezli muža v kritickom stave (+FOTO)

Na miesto ráno smerovalo dvanásť hasičov.

Jazdíte v strednom pruhu na diaľnici? Hrozí vám pokuta

Polícia upozorňuje vodičov, že „zlatá stredná cesta“ na diaľnici neplatí

Vybrali SME

Už ste čítali?