LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Samozrejme, pomôcť možno len tomu, kto pomoc prijme. Kto ju odmieta, tomu sa pomôcť nedá. Rómske komunity na Slovensku pomoc potrebujú a chcú, len ju musia dostať včas, aby sa priepasť medzi majoritnou a minoritnou časťou spoločnosti ešte viac neprehĺbila," skonštatoval splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý.
Zároveň vyjadril nesúhlas s nedávnou správou komisie OSN o pokračujúcom zhoršovaní situácie Rómov na Slovensku v poslednom období. „Som presvedčený, že opak je pravdou. Svedčí o tom napríklad aj fakt, že od roku 2006 sa postavilo viac ako 1700 bytov práve pre rómske rodiny," zdôraznil.
Podľa vedúcej tamojšieho mestského komunitného centra Silvie Tomkovej je pre Rómov limitujúca nemožnosť zamestnať sa. Potrebujú zamestnanie, aby mohli mať pravidelný príjem na zaplatenie nájomného, energií či zabezpečenie svojich detí. Veľký krok vpred by mala urobiť aj majoritná spoločnosť. Problém nie je len v tom, že Rómovia nechcú pracovať. Nikto ich nechce zamestnať práve preto, že sú Rómovia," uviedla.
Splnomocnencovi vlády následne prezentovalo vedenie mesta schválenú stratégiu. „Podstatou je, že chceme Rómov riešiť v mestských častiach, v ktorých doteraz žijú a vyhnúť sa takzvanej getoizácii. Rozhodne neplánujeme urobiť z osady Hlboké geto, aj keď sa pripravujú významné investície do jej infraštruktúry", dodal mestský koordinátor pri riešení otázok rómskej problematiky Dušan Plaček.
Na celom území Liptovského Mikuláša žije približne 1500 Rómov, z toho takmer tretina v spomínanej osade.