Legislatíva odpadového hospodárstva, kolektívne systémy na zabezpečenie separovaného zberu, možnosti získavania podporných prostriedkov a biologicky rozložiteľný odpad boli hlavnými témami dnešnej celoslovenskej konferencie pod názvom Odpady a samospráva v Ružomberku.
RUŽOMBEROK. „Naším cieľom je sprostredkovávať najnovšie informácie z oblasti legislatívy, vysvetľovať kompetencie samospráv, poskytovať praktické rady a praktické ukážky fungovania v jednotlivých obciach a mestách," zdôraznil Radovan Kazda z organizátorského Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Množstvo zúčastnených zástupcov samospráv, verejnej správy či zberových spoločností je dôkazom veľkého záujmu o túto problematiku, zdôraznil.
„Je nesmierne dôležité, aby zainteresované subjekty navzájom komunikovali pri hľadaní pre všetkých vyhovujúcej cesty. Navyše, máme nad sebou veľký dozor, ktorý tu nebol, pokiaľ sme neboli členmi EÚ. Za chodu sa musia citlivo nastavovať a prispôsobovať legislatívne mechanizmy, aby sme spĺňali náročné podmienky stanovené Európskou komisiou," skonštatoval Branislav Cimerman, generálny riaditeľ sekcie kvality životného prostredia Ministerstva životného prostredia SR.
Podľa Ely Štefanovej z mestského úradu v Starej Ľubovni sa jednoznačne ako efektívnejší ukazuje kolektívny systém miest a obcí, založený na regionálnom princípe.
Ľubovnianske regionálne združenie získalo na spoločné projekty už takmer sedem miliónov eur. „Je nereálne realizovať separovaný zber a s ním súvisiace investície do nákupu potrebných mechanizmov a zariadení, ich prevádzky či odpisov iba z vlastných obmedzených zdrojov samospráv. Skvelé je, že sú na tento účel nastavené fondy EÚ. Na získanie prostriedkov z nich treba vyvíjať maximálne úsilie," dodala Štefanová.