LIPTOV. Liptovskomikulášska firma má podpísané zmluvy s mestami Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok na dodávky takzvaného školského ovocia pre deti materských a žiakov základných škôl. „Napriek tomu, že školy o nás vedia prostredníctvom svojich zriaďovateľov, mestských úradov a niektoré som osobne kontaktoval, ani jedna neprejavila o dodávky lacného ovocia a zeleniny záujem a do konca februára sme deťom nedodali ani gram zdravej výživy," povedal riaditeľ firmy Marián Hrnčiar.
Platbu za tovar dostanú o päť až šesť mesiacov
Pritom firma sa do projektu, ktorého cieľom je vytvoriť zdravé stravovacie návyky detí a žiakov, zapojila napriek mnohým administratívnym príkazom a obmedzeniam, ako sa vyjadril riaditeľ firmy. Navyše, systém platby 73 percent ceny z hodnoty dodaného tovaru, ktorý uhrádza Európska únia, pričom deti platia len 27 percent ceny ovocia a zeleniny, je komplikovaný. „O finančnú pomoc treba žiadať vždy najneskôr posledný deň tretieho mesiaca nasledujúceho po uskutočnených dodávkach. Teda za prvý štvrťrok najneskôr do konca júna. Z toho vyplýva, že peniaze za tovar dostaneme niekedy o päť až šesť mesiacov, a to je ešte ten lepší prípad," povedal M. Hrnčiar.
Školy nemajú záujem ani o hrušky a jablká
Problémom je aj druh dodávaného ovocia. Hoci liptovská firma je schopná zabezpečiť akýkoľvek druh zeleniny a ovocia, program školského ovocia je obmedzený len na jedenásť druhov: jablká, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne, paradajky, paprika, reďkovka, kaleráb, mrkva a tri druhy štiav.
„Viete si však predstaviť, keby sa deťom dával kaleráb, ako by ho jedli? To isté je s mrkvou, reďkovkou a veľmi ťažko by sa rozdeľovali čerešne a slivky. Preto sme si vybavili povolenie len na jablká a hrušky," dozvedeli sme sa od H. Hrnčiara. Ani o jablká a hrušky však školy nemajú záujem. Na otázku prečo, neodpovedala ani jedna oslovená základná škola vo všetkých troch liptovských mestách. Ktovie, prečo mlčia, keď ide o možnosť vytvoriť pre deti podmienky, aby sa dostali k lacnému ovociu a zelenine.
Systém nie je ideálny, ale pre školy nie je nezvládnuteľný
Zapojenie sa do projektu Školské ovocie je pre každú školu z hľadiska administratívneho náročné. Potrebné je prostredníctvom školskej jedálne prevziať a upraviť ovocie a zeleninu, servírovať ju počas desiatej. V prípade, že sa distribuuje ovocie a zelenina ako súčasť obeda, treba ich osobitne evidovať. Na druhej strane to nie sú až také zložité úlohy, ktoré by v škole pri troche snahy neboli schopní pre deti urobiť. Ani rodičia zrejme nerobia dostatočný tlak na školy, aby ich deti dostali to, na čo majú nárok.
Ak by možnosti projektu využívali školy vo veľkom, možno by štát pristúpil aj na zlepšenie súčasných podmienok a systém plný byrokracie v podobe množstva tabuliek, vyhlásení a výkazov by sa zjednodušil. „Nedomyslené je vydávanie ovocia v školách, vyberanie peňazí od žiakov, zle je vybraný sortiment ovocia, v ktorom chýbajú banány, pomaranče aj mandarínky, dodávatelia dostávajú neskoro svoje peniaze. Navyše, podľa mňa, by sa malo ovocie v plnej výške dotovať, lebo veľa detí nemá ani tých niekoľko centov, alebo ich radšej utratí na iné," myslí si M. Hrnčiar.